| BrokenAngel_7270 a întrebat:

Cand va fi urmatoarea eclipsa de Soare?

2 răspunsuri:
| Yoคna a răspuns:

Se numeste:Eclipsa partiala de Soare va fi pe 25.11. 2011... uite un site http://www.astro-info.ro/eclipse/eclipse_2020.html are toate eclipsele din 2011-2020

| Michaela89 a răspuns:

11 iulie 2010 – vizibila total in Chile, Argentina si sudul Polineziei;
- 13 noiembrie 2012 – vizibila total in centrul Peninsulei Cape York, Australia, Noua Zeelanda;
- 20 martie 2015 – vizibila total in Insulele Feroe, nordul Oceanului Atlantic si Polul Nord;
- 9 martie 2016 – vizibila total in Indonezia, Micronezia si insulele Marshall;
- 21 august 2017 – vizibila total in Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, nordul Kansas-ului, Missouri, Sudul statului Illinois, Kentucky, Tenesse, sudul Carolinei de Nord, Nordul Georgiei si Carolina de Sud;
- 2 iulie 2019 – vizibila total in centrul Argentinei, Chile, arhipelagul Tuamotu;
- 14 decembrie 2020 – vizibila total in sudul statului Chile, Argentina si Polinezia;
- 4 dembrie 2021 – vizibila total numai in Antarctica;
- 8 aprilie 2024 – vizibila total in Mexic, centrul Statelor Unite, si estul Canadei;
- 12 august 2026 – vizibila total din oceanul Arctic, Groelanda, Islanda si Spania;
- 2 august 2027 – vizibila total in Maroc, Spania, Algeria, Libia, Egipt, Arabia Saudita, Yemen si Somalia;
- 22 iulie 2028 – vizibila total in Austalia si Noua Zeelanda;
- 25 noiembrie 2030 – vizibila total in Botswana, Africa de Sud si Australia;
- 30 martie 2033 – vizibila total in estul Rusiei si Alaska;
- 20 martie 2034 – Vizibila total din Nigeria, Camerun, Ciad, Sudan, Egipt, Arabia Saudita, Iran, Afganistan, Pakistan, India si China;
- 2 septembrie 2035 – vizibila total in China, Korea, Japonia si oceanul Pacific;
- 13 iulie 2037 – vizibila total in Australia si Noua Zeelanda;
- 26 decembrie 2038 – vizibila total in Australia, Noua Zeelanda si sudul oceanului Pacific;
- 15 decembrie 2039 – vizibila total din Antarctica;
- 30 aprilie 2041 – vizibila total in Angola, Congo, Uganda, Kenya, Somalia;
- 20 aprilie 2042 – vizibila total in Malaezia, Indonezia, Insulele Filipine si nordul Pacificului;
- 23 august 2044 – vizibila total in Groelanda, nordul Canadei si statele Dakota de Nord si Montana din SUA;
- 12 august 2045 – vizibila total in sudul Statelor Unite, Haiti, Republica Dominicana, Venezuela, Guyana, Guyana Fraceza, Suriname si Brazilia;
- 2 august 2046 – vizibila total in Brazilia, Angola, Namibia, Botswana, Africa de Sud, sudul Mozambicului;
- 15 decembrie 2048 – vizibila total in Chile, Argentina, Namibia, Botswana;
- 30 martie 2052 – vizibila total in centrul Oceanului Pacific, Mexic, Statele Unite si centrul Oceanului Atlantic;
- 12 septembrie 2053 – vizibila total in Maroc, Algeria, Tunisia, Libia, Egipt, Arabia Saudita, Indonezia;
- 24 iulie 2055 – vizibila total in Africa de Sud;
- 5 ianuarie 2057 – vizibila total in sudul Oceanului Atlantic, sudul Oceanului Indian;
- 26 decembrie 2057 – vizibila numai in Antarctica;
- 11 martie 2059 – vizibila in centrul Oceanului Pacific, Ecuador, Peru si Brazilia;
- 30 aprilie 2060 – vizibila total in Gana, Togo, Benin, Nigeria, Niger, Ciad, Libia, Egipt, Turcia, Kazakhstan si Rusia;
- 20 aprilie 2061 – vizibila total in Kazakhstan si Rusia;
- 24 august 2063 – vizibila total in China, Mongolia, Japonia si centrul Oceanului Pacific;
- 12 august 2064 – vizibila total in centrul Oceanului Pacific, Chile si Argentina;
- 17 decembrie 2066 – vizibila total in Australia, Noua Zeelanda si sudul Oceanului Pacific;
- 31 mai 2068 – vizibila total in Australia si Noua Zeelanda;
- 11 aprilie 2070 – vizibila total in Sri Lanka, Myanmar, Thailand, Laos, Vietnam si Insulele Filipine;
- 23 septembrie 2071 – vizibila total in Mexic, Columbia, Venezuela, Guyana, Suriname, Guyana Franceza, Brazilia;
- 12 septembrie 2072 – vizibila total din Rusia;
- 3 august 2073 – vizibila total in Chile si Argentina;
- 16 ianuarie 2075 – vizibila total in Chile, Argentina, Paraguay si Brazilia;
- 6 ianuarie 2076 – vizibila total numai in Antarctica;
- 22 mai 2077 – vizibila total numai in Australia;
- 11 mai 2078 – vizibila total in Mexic si S.U.A;
- 1 mai 2079 – vizibila total in SUA, Canada si Groelanda;
- 3 septembrie 2081 – vizibila total in Europa Centrala, Tucia, Syria, Irak, Kuveit, Quatar, Emiratele Arabe Unite, Arabia Saudita si Oman;
- 24 august 2082 – vizibila total in Indonezia, Noua Guinee, si sudul Oceanului Pacific;
- 27 decembrie 2084 – vizibila total in sudul Oceanului Atlantic si Oceanul Indian;
- 11 iunie 2086 – vizibila total in Namibia, Botswana si Africa de Sud;
- 21 aprilie 2088 – vizibila total in Mauritania, vestul Sahara, Mali, Algeria, Tunisia, Grecia, Turcia, Rusia, Kazakhstan si China;
- 4 octombrie 2089 – vizibila total in China si centrul Oceanului Pacific;
- 23 septembrie 2090 – vizibila total din Canada, Groelanda, Regatul Unit al Marii Britanii, Franta;
- 15 august 2091 – vizibila total in Antarctica;
- 27 ianuarie 2093 – vizibila total in Australia;
- 16 ianuarie 2094 – vizibila total in Antarctica;
- 2 iunie 2095 – vizibila total in Namibia, Africa de Sud, Botswana, Zambia, Mozambic si Madagascar;
- 22 mai 2096 – vizibila total in Indonezia, centrul Oceanului Pacific si Insulele Filipine;
- 11 mai 2097 – vizibila total in Alaska si Russia;
- 14 septembrie 2099 – vizibila total in Canada, Statele Unite si centrul Oceanului Atlantic;
- 4 septembrie 2100 – vizibila total in Madagascar si centrul Africii.