| Elide a întrebat:

Când va înceta pandemia asta nenorocita? Suntem dați peste cap, sunt in anul 3 la facultate și fac de-acasă,pur și simplu simt că înnebunesc, de când a început totul, parcă suntem într-un film și nu se mai termina odată, parcă suntem morți, eu una așa mă simt, moartă pe interior

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

2022 cel mai sigur, cu noroc

| Adry05 a răspuns:

Și pe mine începe deja să mă răpună. am fost tare, n-am avut nimic până acum, dar de când nu mai pot să merg nici într-un amărât de parc fără mască, prea mult pentru mine. să știu că-s condiționată non-stop de ieșit afară de purtarea măștii chiar și afară... Mai lasă-mă frate să și trăiesc.
Noroc că acu e frig și predominant vreme urâtă și oricum nu-ți prea mai vine să ieși

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta si pentru cum te simti, dar din pacate... nu se stie. Nu putem sa iti dam o informatie clara asupra acestui lucru.

Daca te putem ajuta cu alte informatii sau pentru a incerca sa te inveselim... cu cea mai mare placere ^_^

| Frank51 a răspuns:

Este ceva normal, nivelul de stres ridicat, limitarea socializarii si toate celelalte masuri de prevenire contribuie la starea noastra mentala de acum, este absolut normal sa ne simtim foarte prost. Daca mai multi oameni ar realiza asta si ar avea putina rabdare ar fi totul mult mai frumos.

Din pacate nu suntem toti la fel, si tocmai de aceea exista atatea probleme, unii nu cred in virus, altii cred dar nu vor deloc sa respecte regulile de prevenire, altii asculta orbeste de orice influentare din mass media(carmen, bittman, florin salam, guvern, samd), in loc sa stam calmi, sa respectam regulile sanitare(care apropo sunt valabile la orice tip de virus, acum ca s-a nimerit coronavirus asta e), si sa mergem inainte, noi ne stresam aiurea.

| AnastasiaK a răspuns:

Dăștept baiat Digikey, cum isi modifică el raspunsurile ca sa nu se prinda lumea ca e prost si nu stie nici calcule de clasa a 5-a. E ok, fac mereu screenshot celor cu care ma contrazic pe aici tocmai pentru ca stiu cat de "destepti" si "asumati" sunt majoritatea.

So, pntru cei care n-au apucat sa citeasca raspunsurile originale: Digikey mă informase in primul raspuns adresat mie ca 1 primar din 2800 inseamna doar 0, 03% si ca asta e nimic. Iar in al doilea raspuns ma intreba cu aroganta daca nu cumva fac scoala online ca, dupa el, e diferenta de 2 zerouri la procentul pe care ii zisesem eu sa-l calculeze happy

| Digikey a răspuns:

Exista milioane de virusi.
Asta de gripa este cel mai comun si mai prapadit.
Se murea la greu de gripa si anii trecuti si nu se mai agita nimeni.
Cati politicieni au murit pana acum din cauza virusului asta "ucigas"?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Digikey):

Primarul mort nu se pune?

| Digikey a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mai exista si alte categorii de politicieni, nu doar primarul. Poate asa o fi la tine in sat.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Digikey):

Aha, iar daca consideram o populatie de vreo 19 mil, unde s-au declarat vreo 7 mii de morti, stii sa calculezi procentul? Nu cumva e FIX acelasi?

| Digikey a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu are sens ce zici, nu doar primarii sunt politicieni.Si s-ar putea sa fie o diferenta de cateva zerouri.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Digikey):

Deci raspunsul este "nu, nu stii sa calculezi peocentul". Pai pe ala de mai devreme cine ti l-a calculat, puisor? laughing Ia baga pe calculator: 7.000*100/19.000.000. Sau simplificat 7/190 ca să nu te mai pierzi in zerouri ca vad ca ai probleme pe acolo.

P.S. Mersi de grija, am studiat fizic, iar facultatea pe care am terminat-o imi cam permite sa-ti predau tie matematica. tongue Se pare ca ai mare nevoie ca asta era calcul de clasa a 5-a MAXIM.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa faci online, aveai restante?

Dupa ce ai inceput sa faci online, ai mai facut vreo restanta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma bucur ca studiez online, pana acum am avut numai avantaje.

- Fara timp pierdut pe drum pana la facultate si inapoi;

- Placerea de a face cursurile stand in pat la mine acasa;

- Siguranta. Zero riscuri de a lua covid. Zero riscuri de a lua orice alta boala.

- Am scapat de ora de sport;

- etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam in 2-3 ani, daca se respecta regulile scăpăm și mai devreme.

| StefanChriss a răspuns:

Da, cu totii ne simtim nasol din cauza asta, dar trebuie sa te gandesti ca pe parcursul istoriei, asta este probabil una din cele mai blande evenimente globale! laughing Fii fericita ca ai totusi o casa in care sa stai, caldura, apa si mancare. Ca ii ai pe ai tai cu tine si ca pandemia nu este mai letala! O sa treaca si asta la un moment dat, nu dispera.

| Porcusorul a răspuns:

Pe langa faptul ca poate nu va asigura protectie nici de 70%, marea problema e ca nu este clar daca vaccinul va oferi imunitate pentru tot restul vietii odata inoculat sau trebuie repetat la anumite intervale de timp. Pandemia oficiala va dura daca avem noroc cel putin inca 3-4 ani, insa mari epidemii sezoniere vor mai fi poate pentru zeci sau sute de ani in scenariul vaccinului care trebuie repetat.

| Skarr a răspuns:

Pai vaccin uri daca e, o sa primim in 2021 daca avem noroc. Dar sunt sanse sa dureze pana in 2022. Cine stie.

| xMAG a răspuns:

Normal pana in 2030
Dar poate scăpăm mai repede