| deadhoe a întrebat:

Cand vine vorba de angajare, ce inseamna ca trebuie sa ai un aspect ingrijit, placut? Sunt curata, am dantura ok, mă îmbrac ok, dar fața mea lasa de dorit. Fața mea arata exact ca de tigancusa de 12 ani de la carute si cersetoare, doamne. straight face Plus ca am 1, 50 si ceva, nu am o prezenta asa buna.
Deocamdata sunt a 12-a, mi-e teama ca in viitor o sa fiu respinsa de la o multime de joburi.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Angajatorii sunt oameni. Fiecare cu toanele si preferintele lui.
Depinde de jobul pentru care mergi, si la ce se vor uita cei ce te vor intervieva.
Poate ca un libidinos angajeaza doar tipe care dau impresia ca sunt bune de amante, o femeie nu suporta fetele ingrijite, in timp ce altii sunt profesionisti, si stiu sa te evalueze la nivel de aptitudini si seriozitate.
Aspectul fizic conteaza in job-urile care implica relatii cu clientii, dar putin. Mult mai importanta este atitudinea, caldura cu care vorbesti, dictia, rabdarea.

| SilentRain a răspuns:

Atata timp cat nu mirosi a veverita moarta, esti OK te poti angaja

| Plato a răspuns:

Foarte interesant nume, permite-mi sa sesizez.
Conteaza sa ai o prezență respectabila, nu fața in sine. Depinde si de job, dar nu mergi chiar sa prezinti stirile, nu?

| deadhoe explică (pentru Plato):

Nu, nu la stiri laughing Si ce inseamna prezenta respectabila?

| Plato a răspuns (pentru deadhoe):

Inseamna sa arati ca o doamna, sa ai prestanță, sa impui respect prin infatisare.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca exagerezi. Atitudinea contează cel mai mult. Dacă tu ești o persoana care se comporta si vorbește cum trebuie se va reflecta și la înfățișare

| LePotato a răspuns:

Deci nu stiu cum arati, si sunt destul de sigur ca atat timp cat ai haine curate si te ingrijesti o sa fie ok in 90% din joburi.
Daaar, nu pot decat sa ma intreb.wtf is that username? Sunt curios care este povestea din spatele numelui tau straight face