| Thecurious a întrebat:

"Capitalismul omoara arta" - Asta scrie pe niste ziduri din oras.
Ce credeti, este adevarat? Daca da, de ce?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă un mic studiu: câte opere de artă sunt/au fost create in comunism/socialism și câte in celelalte orânduriri. Și ai răspunsul

| Mosotti a răspuns:

F simplu, ca in capitalism banul este valoarea si atat! Nu mai au loc alte valori, acolo se face tot doar ce aduce bani, in asta se investeste, nu in ceva ce aduce placere si altele. Daca nu aduce bani, nu e necesar sa facem.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu poti sa faci arta fara bani, toata renasterea a fost sponsorizata si e printre cele mai productive perioade ale umanitatii, cel putin din punct de vedere artistic.

Are si capitalismul neajunsurile lui dar fara bani n-ar fi artisti. cine a scris chestia aia e vreun artist boem care isi da importanta.