| Andreea1095 a întrebat:

Care ar fi explicația logica a faptului ca pe timpul zilei nu simt deloc nevoia de a manca dulce iar seara când stau la tv as manca și un camion de dulciuri?

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Esti mai relaxata seara, creierul este mai obosit, iti cere dulce ca sa isi refaca energia.Acest mecanism exista de pe vremea stramosilor nostri, care erau nevoiti sa asimileze cat mai multa energie pentru a doua zi.La ora actuala insa, activitatea fizica s-a diminuat pe parcursul zilei si acest lucru poate duce la ingrasare daca nu ai grija cat dulce mananci seara.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Obişnuinţa. Proastele obiceiuri tind să prindă repede rădăcini.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Eu am incredere in sfatul medicului! http://www.sfatulmedicului.ro/......ciuri_5970 Cauta rezolvarea ta in sanatate! :D

| NotMyFault a răspuns:

In timpul zilei se presupune ca ai energie, iar seara cum esti mai obosita simți nevoia de magneziu (zahar). Asta sau pur si simplu te gândești prea mult la dulciuri si ti se face pofta.