| hândel a întrebat:

Care ar fi scorul dintre o lupta intre Uniunea Europeana si America? Dar impotriva Chinei sau Rusiei? Ce tara ar cadea prima sub puterea nimicitoare a Uniunii Europene? Eu spun ca UE le-ar bate pe toate 3 odata si ar fi loc sa macelareasca si niste aliati pe care si i-ar lua cele 3 tari amarate. Doar UE este cea mai mare putere intergalactica, asa-i?! devil devil

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UE inseamna Germania, Anglia si Franta. In ordinea in care le-am enumerat. Chiar daca Franta este o tara de clovni ca si Italia de altfel, totusi poate fi luata in calcul. Deci fara cele trei, UE nu exista, sau mai bine zis este rahat. Nu se poate pune problema sa poat aface ceva "intr-o lupta". America desi se clatina inca e tare pe pozitii. Rusia si-a revenit dupa starea de anemie in care s-a aflat pina nu de curind. Chiar daca e condamnata (in situatia ca nu-si revizuieste "politica"), inca se tine pe pozitii si faptul ca este foarte mare, ii da posibilitatea sa se refaca oricind. Putin i-a priit, este suficient de abil si experimentat si a reusit sa revigoreze "muribundul europei " (pentru cine nu stie ce e cu muribundul, fac aluzie la Imperiul Otoman). China a avansat mult din multe puncte de vedere si a devenit unul dintre "greii lumii". China in cazul unui conflict international, nu este de neglijat.

6 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Foarte interesanta intrebarea Otonis, dar de ce creativitatea omului se raspunge iar asupra ideei de razboi?hee hee

| hândel explică:

Nu se stie doomnezeu, unde-s multi puterea creste, si UE se lauda cu o livada intreaga de razboinici.
Spuneam si eu la gluma Flav, ca am urmarit niste filmulete pe utube cu fel si fel de lupte simulate intre aceste tari. Eu cred ca UE este destul de puternica sa ia pe rand cele trei tari, in special Rusia cea batrana si obosita ar cadea usor. Mai greu cu chinezoii ca-s marunti si trebuie pricepere sa-i ochesti cu gloantele, de americani ce sa zic, scoatem romancele frumoase pe front si cand sunt in erectie le taiem elanul. laughing

HepHap
| HepHap a răspuns:

Otonis

Tu la ce fel de razboi te gandesti? Unul clasic, de cucerire, cu detasari de trupe si misiuni strategice, sau unul de exterminare? Pentru ca, in cazul din urma, nu uita ca Rusia, SUA si China sunt puteri nucleare. In Europa, doar Franta si UK intra in aceeasi categorie. Raportul de forte e cam disproportionat; si in plus, simularile de razboi nu sunt ca simularea luptei dintre doua animale.
Si chiar si in cazul unui razboi clasic, resursele umane si militare ale UE sunt inferioare celorlalte 3 puteri.

| DoomNEzeu a răspuns:

Eu zic ca nici una nu ar avea vreo putere in fata americii sau a rusieiwinking

| naya a răspuns:

Degeaba, tot mai tare e Botswana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naya de fapt Burundi si Etiopia au in plan sa cucereasca lumea laughing