| Apokales a întrebat:

Care considerati ca sunt efectele negative ale consumului de pornografie asupra persoanelor minore, cat si a celor adulte?

78 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti vorbesc din experienta mea personala.
Cand eram pubertate si vedeam filme de astea credeam ca fetele sunt obiecte sexuale, doar bune de sex si ca iubirea inseamna sexul plus ca da si dependenta, plus ca ai niste asteptari care nu sunt realiste, desigur ca am iubit apoi si am realizat ca nu e asa

| doctorandus a răspuns:

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/pornoșag/onanie ar fi un diagnostic valabil.

| doctorandus a răspuns:

In ce priveste dopamina=placere, este un mit depasit.

| Mosotti a răspuns:

Nici un efect negativ, e f bine ca avem diversitate, aia cu dependenta e o tampenie, ca mereu suntem psihic dependenti de ceva ce ne place, pana si ala care moare dupa matematica, pana nu rezolva probleme nu se simte bine.

E bine ca invatam mai multe despre sex, fantezii noi, pozitii, e chiar foarte bine. Si minori (intre minori, nu adulti cu minori) si neminor, ce poate face? Cel mult sa faca ce e pe acolo, sa experimenteze ceva nou, deci placere, rau nu face, sigur, doar sa se aiba grija sa se protejeze cu mare atentie.

Cand ii aud pe unii ca vai ce rau e ca si cum risca sa-si taie mana la polizor si minorii sau adultii. Risca sa descopere modalitati noi de a obtine placere.

Plus ca poate creste selectivitatea, ca daca ne mai satisfacem si uitandu-ne la alea, selectam mai strict un partener si nu mai ne ploconim pentru un ssex.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Cand eram in liceu, adolescent, mi s-a spus asta: "tu garls oan cup", ai vazut video-ul, m-a intrebat un coleg. La care eu am raspuns ca nu si l-am intrebat ce este aia. S-a uitat la mine, eu m-am uitat cu o privire neutra asteptand un raspuns, la care a inceput sa rada de parca as fi facut totul la cacealma. M-am uitat in stanga mea la un alt coleg si il intreb: "Ce e aia, ma, Two girls, one cup?". El imi zambeste si imi raspunde: "E un video in care doua fete mananca rahat. Vezi ca este pe Po--Hub.".
Evident ca nu m-am uitat, dar la gandul ca asa ceva poate vedea oricine, tu cosideri ca-i normal, ca nu intervine in selectia unui partener de viata? Ca nu este nociv? Te mai intreb, consideri ca este nociv faptul ca vrei mai multi stimuli din partea partenerului? Pot filmele pentru adulti sa dezvolte fantezii ciudate, brutale, deviatii?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Exista si asa ceva insa cine nu vrea sa se uite la uro (cu urina) si scato (cu rahat), nu se uita si gata, ca cine e asa si stie ca-i place, oricum se va uita ca se regaseste acolo, ceilalti nu se vor uita decat cel mult pana isi dau seama ca e acolo.
Omu se uita unde se regaseste! So daca se uita la ceva, nu face daca nu se regaseste acolo, la astea mai nasoale zic ca exemplu de mai sus.

Daca sunt fantezii ciudate nu inseamna ca-s si rele, ciudate in sens de ex cum pe Youtube am vazut ca una se freca de marginea usii, adica ceva mai rar intalnit si de care nu se stia.
Nu vb aici de alte chestii urate.
Ma refer de tot ce tine de ssex si atat, nu pedofilii, batai si altele care fac rau altuia si persoanei respective.
Si oricum multora le plac chestii dar nu le cunosc, iar cand le vad, se descopera, afla ca ii place aia si ailalta.
Si daca le place sa manance rahat dar nu stiau, sa manance! Inseamna ca le place.

Si in alegerea unui partener intervine doar in sens ca devii mai selectiv, si daca ai anumite fantezii dobandite care de fapt le aveai in fundal si nu le descoperisei ca iti plac, poti sa-i ceri sa ti le faca, daca nu e capabil, aia e, altul la rand.
E normal sa cer mai multi stimuli de la partener daca am descoperit ca imi plac si alte fantezii, asta este.
De aia este bine sa dam de un partener asemanator, sa ne facem fanteziile reicproc fara probleme.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Ok, deci daca ii place sa manance rahat, este in regula, nu vad de ce nu. Serios?!

Prin faptul ca un copil, baiat sau fata, nu conteaza, se uita la asa ceva nu isi formeaza o parere gresita despre ce e aia? Nu se formeaza o problema a bio-chimiei creierului, mai ales la copii?
Cum spunea si un comedian, acolo se f** doua basme, nu doi oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Acolo se iubesc doi oameni happy Se iubesc ca in filme.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Se iubesc pe dracu'! Ala cu viagra si aia drogata muci ca sa nu simta durerea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Eram sarcastic ba laughing)

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Ba nu erai, stiu ca-ti plac filmele astea romantice. Mai ales cand vine baiatu' sa salveze fata neajutorata ce s-a blocat. Sau cand profesorul ajuta fata cu meditatii dupa ore.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Tu te gandesti la prostii. Vezi ca si Colo a scos porumbelul happy

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Da. Si nu stiu ce-i cu Colo, in afara de faptul ca este un vlogger, ca a fost retinut sau asa ceva si ca a spus ca vrea sa violeze minore si sa bage picioare-n gura ca o fantezie sexuala.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai daca ii place, ce ai tu? Daca nu iti place tie sau mie nu inseamna ca nu ii place ei sau lui! Esti prea subiectiv.
Nu se formeaza nimic, conteaza cum esti programat tu, nu ce vezi neaparat, ca o sa constati ca doar mirosu te omoara, te va opri genetica ta.

Bine, presupunem ca nu lasi un copul de 8 ani sa se uite la asa ceva, dar asta nici nu era cazul sa spun. De aia exista parole, Parent control si la routere si la TV si la orice. Pana si la TV la programul super One de la rds trebuie sa bagi parola ca sa vezi.
In adolescenta sa vada cand si asa-s full de informatii mai rau ca adultii in ziua de azi. Si multi deja cunosc tot ce ar putea vedea in filmele alea.
Nu te lua dupa psihologi care ignora total componenta genetica, ce vezi, ce auzi se lipeste de scheletul genetic sau nu, conteaza si mediu combinat cu genetica.
De ex unu vede in fam ca parintii se bat si va face la fel cum ca asa a vazut cum zic psihologii, dar ei nu mai zic si de cazul invers, ca altul zice "NU, eu nu vreau sa faca ca ei".

Si daca sa zicem ca faci ceva ce vezi si iti place, nu iti face rau, nici nu conteaza.

De ex eu da? La 13 ani prietenu meu de 12 mi-a dat sa fumez. Mi se parea nasol de tot, nu am fumat, nu s-a prins de mine. Alcool la fel, nici bere nu pot bea ca e amara si mi se pare urata la gust, si aici am fost in n anturaje unde se bea macar beri, si mereu mi s-a zis de pe la 14 ani "ai ba, esti barbat sau ce? Bea si tu o bere, mmm ce buna e rece fara", aiurea, nu puteam.
In schimb la dulciuri m-am spurcat inca de la 5-6 ani cand am pus prima data botul la Nutella din Germania. Vezi?
Si verisoarelor mele nu le-au placut dulciurile desi le-a testat.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Nu am nimic prin faptul ca ii place, ca inteleg ca-i place, e normal. Dar daca este un drog, atunci nu este rau, nu are consecinte grave? Iar eu am intrebat care sunt alea.

Normal ca nu lasi, in mod intentionat, un copil sa se uite.

Si crezi ca un adolescent reactioneaza ca si tine la alcool si tutun? O sa spuna: "Oooo..., nu sex. Chh... ce urat!"? Chiar crezi ca exista un adolescent caruia nu i-ar place sexul?
Suntem doar niste animale proaste, usor influentabili.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai daca ii place ssexul f bine, nu e problema, sa preia, o zici ca si cum e ceva rau, sa nu preia tutunul, alcool, droguri, nesimtire, obraznicie, lipsa dorinta de a invata, atat, alea-s pericol mare.
Esti usor influentabil daca terenul din spate e propice si te vei regasi in ce esti influentat, asa ca aia e, e o chestiune de timp cand te vei da cap in cap cu unde te regasesti.

Pai drog devine cam orice mai! Orice iti place vrei sa repeti. Si daca te uiti zilnic la un film pentru adulti ce? Femeile nu se uita zilnic la telenovele? Nu toate, dar multe din ele, si zic ca nu pot sa nu se uite, si nu e rau, aia e.
Totul e ca drogul ala sa nu faca rau.
Si eu din 2007-2013 eram dependent de sala, dar era un drog bun! Nu puteam daca nu dadeam tare la sala cam zi de zi.
Deci sunt droguri bune si rele.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Daca mananc ciocolata nu inseamna ca ciocolata este un drog, insa zaharul din ea... La fel si cu filmele, daca este o telenovele este ok, dar daca-i "deochiat" ai o reactie diferita a bio-chimiei creierului.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Si conform carui sistem de valori e deochiat sau nu?! Pai normal ca e o reactie diferita! Cand vad un film dopamina se secreta mai lent, curba e plata si e un tip de placere, cand mananci e alt tip si curba e cam clopot.
Si cand te uiti la "deochiate", e cu totul alta placere, excitatie, incingere, sunt doar placeri diferite, atat.
Si deci chima reactioneaza diferit la tipuri de placeri diferite!

Cu zaharul da si nu, depinde de om. Eu cand am zis ca nu mai mananc cu zahar, apai n-am mai mancat luni de zile desi mancam zilnic produse cu din asta, iar acu folosesc Steviozida ca aia nu are kcal si nici nu urca glicemia, pe post de zahar.
De ex nababii au nutela fara zahar cu stevia, fraierii de noi nu avem.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Ok. S-o abordam altfel. Filmele pentru adulti creaza dependenta pentru ca exista placere, iar dupa cum ai spus orice ne ofera placere creaza dependenta. Iar aici intervine intrebarea: Expunerea indelungata la filme pentru adulti nu duce la impasibilitatea individului in timp pentru partenerii simpli sau alte probleme?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Acuma sincer daca mananci prajituri si stai cu gandu deja la a doua masa cu prajituri, si intre, deja nu mai ai placeri, e boala deja.
Si da, este posibil ca si filmele pentru adulti sa faca asta, asa cum si uitatul la filmele obisnuite, jucat jocuri poate duce la asta.

Depine iar de ce am zis, de felul omului, unii sunt mai predispusi la adictii decat altii.
Ca se ajunge automat sau nu se ajunge acolo, nu hotaraste omul, simte nevoie exagerata de acel lucru si altceva nu mai face si stie, sau nu. El alege in functie de ce simte, deci e un fals liber arbitru.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Problema e ca nu inveti prea multe despre sex. In viata reala nu poti avea asteptari sa tina juma' de ora pur si simplu, sa ejaculezi juma' de litru, iar an4lul sa fie asa... pac, pac, ai trecut de la o gaura la alta si gata. Ce nu se vede in filme - si destul de putini constientizeaza - e ca pentru o scena de ~20-30 de minute se filmeaza cateva ore bune, inainte de an4l se face clisma ca la carte, de multe ori actorii baga ceva pastile sau injectii, si altele. Legat de selectivitate, sunt de acord cu tine. Totul depinde de cum tratezi ceea ce vezi - o iei de buna sau pur si simplu ca ceea ce e, adica o poveste.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, mai mult te delectezi si te exciti chiar daca nu inveti neaparat ceva nou, dar se mai intampla si aia.
De exemplu daca cineva nu stie si vede ca unu si-o freaca de picioru sau de spatele ei, o sa vad ca e misto sa faca si el asta si poate evita o sarcina nedorita si sa se simta si bine in acelasi timp, se mai si invata uneori.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Oh, da. Plus ca e util si pentru pudici daca au macar un pic de curiozitate. Domshoarele de exemplu, alea cu vai dar cum sa pun eu gura pe asa ceva, daca ar lua si ar citi un pic ar vedea ca saliva e un anestezic natural, deci putin botic prestat cu simt de raspundere il va ajuta pe partener sa nu termine in 30 de secunde, astfel ca va fi win-win, nu doar "de dragul lui" cum mai sunt unele pe aici la discutiile despre asta. La fel si cu analul - nu e pentru oricine, ca jazz-ul sau rockul progresiv al anilor '70 - dar poate duce la niste org4sme de pe alta planeta in unele cazuri - pentru doamne/domnisoare, desigur.winking

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E nu pun, multe pun gura, mana si orice dar zic ca nu pun sa ca nu ar pune. Daca-l place pe ala pune ca doar e spalat!

| T0T a răspuns:

Nu-s. Mă simt bine.

| Apokales explică (pentru T0T):

Sunt. Si stiu ca te simti bine privindu-le, nu cred altceva.

| T0T a răspuns (pentru Apokales):

Nu sunt. Am văzut filme de când eram mic. Nu am nimic. Și dacă îți răspunzi singur, de ce ai mai pus întrebarea?

| Apokales explică (pentru T0T):

Am pus intrebarea ca sa aflu efectele negative, nu sa-mi raspunzi ca nu sunt pentru ca este evident faptul ca sunt. Vezi raspunsul lui StrongHeart, mi s-a parut inteligent.

| T0T a răspuns (pentru Apokales):

Nu sunt. Pentru mine e evident că nu sunt și mie nu mi se aplică. Am citit toate răspunsurile. Crezi că mint sau ce?

| Apokales explică (pentru T0T):

Doar cauta-mi un articol care sa sustina ceea ce-mi spui, te rog.

| T0T a răspuns (pentru Apokales):

Păi e experiența mea, omul pământului. N-am avut nicio problemă de sănătate - fizică sau psihologică din cauza acestui fapt. Chiar a avut un efect pozitiv. Mi-a deschis orizontul și nu mai tratez lucrurile ca o măicuță virgină și credincioasă. Dacă mă simt bine, îi ok. Dacă sunt mulțumit cu modul meu de a vedea lucrurile? Da. Deci, nu știu ce vrei să ți se confirme ție, ce nemulțumiri sau probleme ai, însă nu are rost să îți mai răspund dacă tu cauți un răspuns bazat pe niște idei preconcepute. O seară frumoasă.

| Apokales explică (pentru T0T):

Noapte buna, pui!

| Wr3nch a răspuns:

Doar daca esti slabut la mental incepi sa te uiti prea mult si sa faci exercitii cu mana prea deslaughing Un om normal se uita la un film sau niste poze de 2-3 ori pe saptamana, poate si mai rar, si nu are nicio problema lul.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Daca exista sunt neglijabile, fiecare industrie are efecte negative.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E simplu, cineva acolo sus a facut un plan ca sa ne distruga pe noi toti incepand cu modul de gandire al oameniilor iar copii sunt pe locul unu tinta cea mai usoara. Vor sa ne distruga din toate punctele de vedere, gandirea, mentalitatea, sanatatea, comportamentul, educatia, starea sufleteasca, economia etc.

Pornografia e ca un fel de educatie sexuala plus kamasutra combinata.

Cand te utiti la pornografie automat iti afecteaza creierul, psihicul si iti trezeste pofta de sex.

Efectele negative sunt dependenta iar daca copilul tau e redus repet redus in gandire si de-a bia vorbeste dar poate merge si manca atunci violuriile se tin lant. O data ce ai violat pe cineva pe moment nu realizezi dar iti tot vine sa mai violezi iar si iar si iar la nesfarsit si daca esti si baut esti gata.

Daca ai acasa copii ferestei de pornografii si pune-i sa citeasca carti de educatie sexuala si explica-le anumite lucruri.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cererea de filme po+rno e mare in America de nord si de sud, Japonia, China si multe alte tari.

Suntem in jungla, tu vezi omul asa dar nu sti cum e el/ea acasa s-au la ce se uita nici macar nu sti ce fel de om e pentru ca nu te-a lasat sa il/o cunosti decat asa un pic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In nicio tara din lume copii nu sunt in siguranta nimanui nu ii pasa e lumea de apoi, e care pe care aici. Nu exista educatie singura educatie e jungla curata. In mediul rural e educatia aia pe care ti-o explica popa la biserica.

| StrongHeart a răspuns:

Iti afecteaza neurotransmitatorii care se ocupa cu hormonii fericirii, in special dopamina.
O mare parte din industria filmelor de adulti depicteaza femeia intr-un mod josnic, e tratata cat mai putin uman posibil, asta depinde si de ce vrea publicul sa vada si unii nu au limite cand vine vorba de sex.
Ca sa nu mai zic ca exista atatea categorii si deviatii de la ce ar trebui sa insemne un act sexual sau erotic intre persoane de sex opus.
Ei iti vand o iluzie si fac foarte multi bani din asta.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai orice afecteaza dopamina, orice ne place! Asta nu e o problema.
Daca femeia aia face ssex in toate felurile inseamna ca e tratata inuman? Hai ca ai zis-o. Doar nu o bate si nu o spanzura (in caz ca nu vrea asta, evident, ca poate vrea si atunci e altceva), dracu! In filmele pentru adulti si barbatul si femeia participa la fel la ce se face, nu e nimic inuman.

Ssexul cu o persoana de sex opus nu trebuie sa fie doar ala clasic, din contra, facutul altfel poate sa fereasca de o eventuala sarcina nedorita, de boli (de ex daca o freci intre pulpe nu ai treaba, e doar un exemplu), f bine, sa descoperim diverse fantezii, poate ne plac.
Poate sunt maso si nu stiu, poate imi plac si altele si nu stiam, e f bine, sau cum e la femeie ca baga ceva in vagin si de pe tel da drumu la vibratii de moare de placere. Eu am aflat saptamana trecuta de asta.

Si daca iluzia asta ne place, e ok, nu e nici o iluzie, ne incingem vizual si invatam chestii noi destule.
Sa munceasca omu din ce in ce mai mult si mai rapid nu face rau, se gasesc unii sa zica ca filmele pentru adulti ar face rau.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Da, corect. De ce sa-mi bag eu p*** acolo, cand pot sa arunc telefonul si sa-l pun pe vibratii?
Da, dar trebuie sa muncesti pentru dopamina aia, nu sa dai doua click-uri/swipe-uri sau mai stiu eu ce, cam asta era ideea.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai o bagi si acolo, dar ea poate vrea sa aiba placere undeva de exemplu fara sa se vada, poate are o fantezie ca vrea in autobuz, sau pe munte, sau altele, pana la urma pot fi fantezii care nu neaparat inlocuieste ce zici tu, ci paralel.
Asta cu vibratiile as vrea si eu dar nu prea e pentru barbati.

Sau poate nu are partener si decat sa se incurce cu oricine, mai bine merge asa, stiu eu ceva femei care fac asa dar cu mana, nu cu din ala.
Side ce neaparat sa muncesti? Si cand ma uit la un film fara sa muncesc, urca dopamina ca-mi place filmul, stau comod in pat si dopamine isi face treaba.
Sau cand mananca, ori cand joc un joc.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Vezi ca atunci cand mananci si cand te joci nu ti se scoala. Ti se scoala cand joci Counter-Strike sau cand ungi painea cu nutella?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu, dar daca in timp ce ma joc automat sare mintea la una misto, se scoala, deci e relativ. Cand mananc, mai putin, ca timpul e scurt.
Pai se scoala cand ai parteneri aratosi in fata, cand ii vezi la TV, in filme de adulti, si ti se scoala mai tare cand vezi si de fac acolo.

Eu personal nu plac deloc filmele pentru adulti! Culmea, dar sunt obiectiv acum, ca asa este corect. Nu ma atrage si chiar imi provoaca putina greata sincer, dar nu inseamna sa proiectez gandirea mea la altii. Si chiar nu mi se scoala la ele.
De ex o rude mi-a adus un film din asta, eu am plecat sa-mi aduc sa mananc in camera, caaaand vin cu papaul bun, asta deja daduse drumu la film. Am plecat cu mancarea inapoi si am mancat-o in bucatarie ca nu puteam manca acolo la ce rula pe TV.

| JicaContra a răspuns:

P0rn-ul este un secz ideal (de ce DRACU' nu ai postat intrebarea in dragoste si secz, sa nu ma ph00ta boot-ul TPU ca vorbesc porcos)

asa ca, cand vor ajunge in realitatea reala s-ar putea sa fie dezamagiti SERIOS si sa renunte la IRL si sa continue cu p0rn

| LPCTSTR a răspuns (pentru JicaContra):

"sa nu ma ph00ta boot-ul TPU ca vorbesc porcos"
"boot-ul"? Ce treaba are startul serverelor cu faptul ca nu stii sa-ti controlezi limbajul? Sau ca scrii eratic?
In fine, nu era nevoie sa detii skill de prevazator ca sa fie evident ce urma sa se intamplewinking

| mastadont a răspuns:

Pornoșagurile crează dependență și ce e cel mai rău e că oferă o perspectivă nerealistă asupra actului sexual. De exemplu, la oral e foarte greu și necesită foarte mult exercițiu până să reușească fata să o introducă adânc în gât, mai ales până reușește să-și stăpânească reflexul de a vomita pe instrument. În pornoșaguri însă totul pare atât de simplu... La fel și cu sexul a nal, vezi pe câte unul ca-i da o flegmă și după câteva secunde deja pompează la ea ca pistonul. Dacă ai face așa ceva în realitate, așa rapid și brutal cred că ar durea-o de s-ar kăka pe tine happy
Nici nu are rost să menționez pe toți umflații care au p.le de juma de metru și elimină juma de litru de lichid...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dependenta și ejacularea precoce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? Esti mare consumtor? laughing)

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Daca eram mare consumator nu mai puneam intrebarea pentru ca le stiam. Vreau sa stiu vis-a-vis de o alta intrebare pe care mi-o pun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Iti spune Ted ce inseamna dependenta de pornosaguri. https://www.youtube.com/watch?v=_r2XzTcVaW4
Unde l-a dus pe el.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca tu nu vezi asemenea chesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De mult timp nu. Acum ma uitam la un TV pe care l-as putea lua candva. Imi place sa vad unbox-uri :)
https://www.youtube.com/watch?v=z10z-UMzM38

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Am vazut la documentare cu Ted Bundy pana mi s-a luat. Vezi ca a scos si film cu Ted Bundy (Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Mi-am scris licenta despre tipi executati. Si eu m-am saturat dar mi-am adus aminte de interviul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așteptări nerealiste, pentru prosti/virgini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un tip cu un canal de Youtube, NeuroProgres se cheamă. Sigur ai ce învața de la el.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți expun experiența mea cu p.rno-ul, și o să-ți spun anumite efecte pe care le au anumite fete minore, de restul nu știu.
Eu mă uit la p.rno, de la vreo 11-12 ani și pentru mine atunci a fost curiozitate și un mare chef de sex, pentru că pe atunci am început să-mi descopăr pe bune sexualitatea.
Pentru mine a fost mereu plăcere, nu am avut efecte negative nici atunci și nu am nici acum fiind adult.
În legătură cu anumite fete minore, o parte dintre ele, uitându-se la p.rno de mici au început să perceapă sexul așa, cum este în filme, adică „entertaiment".
Își doresc sex violent șamd, nu știu dacă e neapărat un lucru negativ, dar, poate că percepția despre sex le este influențată de p.rno.
La fel băiețeii din ziua de azi au anumite fetișuri pe care eu nu le aveam la vârsta lor, cu siguranță provenind tot de la p.rno, și aici, nu știu dacă este neapărat ceva negativ.
Asta se întâmplă, pentru că ei au telefoane și net mereu la dispoziție, și le este foarte ușor să ajungă la p.rno, și clar la vârstele alea ești influențabil, mai ales de p.rno.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am inteles niciodata cum se pot holba unii la pornache de pe ecranele alea mici. laughing Mi se pare sadism. Dar da, inteleg motivul de ce e mai usor pe telefon.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Cel mai bine e să faci pov în realitate, zic eu. Masochism cred că vrei să zici, că nu înțeleg cum poți să fii sadic cu telefonul. happy

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa fii sadic cu ochii happy Chiar nu era greu de inteles atata lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Am inteles, dar, eu raman la conceptul ca, cu proprii ochi, poti sa fii doar masochist.
Daca te oblig eu pe tine sa te uiti la porneişăn pe un telefon d ala de acum 10 ani e sadism.
E atat de greu de inteles atata lucru? happy

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Masochism inseamna sa gasesti placere...chiar e greu sa intelegi asta? Eu n-as gasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Si prin sadism nu gasesti tot placere? In cazul asta sadism si masochism sunt acelasi lucru.
Dar tu esti masochist cu proprii ochi, ca daca esti sadic cu proprii ochi, inseamna ca tot masochist esti.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai ca nu sunt, eu nu ma uit la pornache pe telefon, tocmai pentru ca mi-ar produce suferinta, nu placere. Ce tot bati campii atat prin doua cuvinte? Man, lasa-te de aroganta asta nemeritata. Chiar ai prea mult timp liber sa stai sa faci teoria chibritului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Deci spunem sadism pentru ca suna mai bine. Eu zic ca tu esti sadic prin ceea ce imi scrii si eu sunt masochist pentru ca continui sa ti raspund. Dar probabil la tine in sat e invers.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeam de o amarata de vizionare de pornografie.
Chiar iti place asa sa conversezi pentru amorul propriu? happy
Slow down, sister.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Doar ti am spus ce este sadismul. Cred ca ai inteles. Bye sistah!

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu puteam sa dorm linistit la noapte pentru ca cineva de pe TPU are chef sa puricheze cuvinte in loc sa priceapa esenta unei discutii.
Stii ca exista diagnostice pentru asa ceva. Ai auzit de OCD?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Așa înțeleg eu esența, când cuvintele sunt utilizate ok. Cred că tu începi să purichezi, un simplu răspuns. Te-am pupat, și în cazul ăsta sunt masochist. happy

| eckblume a răspuns:

Consider ca are efecte negative. Sunt multe studii care sustin ipoteza ca provoaca dependenta. Cred ca pentru minori dauneaza la nivel mental. Pot avea dubii cu privire la corpurile lor. Pot avea impresia ca intr-o relatie trebuie neaparat sa fie indeplinite toate fanteziile sexuale. Isi pot incepe viata sexuala devreme. Pot sa nu foloseasca prezervativ ca deh, asa au vazut ei in cateva filmulete xxx. Si uite asa minorele devin mamici.
Nu mai poti spune ceva fiindca are subinteles. Ajungi sa te feresti sa mananci o banana afara ori la fereastra de la balcon ca te vede cineva si striga ca-ti place...

http://marripedia.org/effects_of_pornography

| Apokales explică (pentru eckblume):

Multumecs! Voi citi sursa.

| eckblume a răspuns (pentru Apokales):

Cu placere! Sunt multe articole psihologice pe tema aceasta.

| doctorandus a răspuns (pentru eckblume):

Pat Fagan este un activist exaltat, cu spume la gura.

| Nimeni10 a răspuns:

Unii zic ca din cauza filmelor xxx nu au fost in stare sa socializeze cu o fata.

| EntertainYou a răspuns:

Da, la efecte negative, sa zic asa, astia mici intreaba de "marimea normala". Nu vezi pe TPU atatea intrebari? big grin
Atenteaza la asemenea insecuritati/nesigurante pentru dezvoltarea lor.
Iar la segmentul 18+ (ma rog, adulti mai putin straluciti) se poate impune o obiectificare sexuala a femeii. Pana la a ajunge la afirmatii de genul "toate femeile sunt kurve" (pentru suma potrivita).
Cam atat. In rest, poate deveni o dependenta ca oricare alta.
Unii beau/fumeaza in fiecare zi, altii se uita la pornache in fiecare zi... orice exces poate avea consecinte.