| LostInTheChaos a întrebat:

Care credeti ca e explicatia faptului ca exista mult mai multe fete in LGBT decat baieti?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

In grupul B categoric sunt mai multe fete decat baieti, cercetari recente arata ca majoritatea femeilor sunt de fapt bisexuale.
In grupul LG (deci persoanele EXCLUSIV gay) s-ar parea ca sunt mai multi baieti decat fete (cam 4% vs. 2%).
Grupul T merita o discutie aparte fiindca se refera la identitatea de gen nu la orientarea sexuala, persoanele trans avand la randul lor toate orientarile sexuale posibile. Un fapt interesant este ca desi la nivel mondial raportul intre femeile trans (nascute cu sex masculin) si barbatii trans (nascuti cu sex feminin) este cam de 3 la 2 in Romania as zice ca sunt mai multi baieti trans asumati decat fete (vorbesc strict din experienta personala pentru ca statistici nu exista). Incidenta exacta nu se cunoaste pentru ca sunt foarte multe persoane care nu realizeaza ca sunt trans. Estimari credibile sunt 0.5% din populatie desi sunt specialisti din tari ca UK care estimeaza ca incidenta ar fi de 1% sau chiar mai mare. Oricum cand vad estimari de genul ca o fata dintr-un milion este baiat trans ma apuca rasul, ar insemna ca in toata Romania sa existe doar 10 dar cunosc personal de peste 2 ori mai multi.
Este in orice caz mai simplu pentru o persoana de sex feminin sa-si asume o identitate gay sau trans decat una de sex masculin. Motive sunt multe, nu intru in detalii.

4 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ti se pare

| RAY a răspuns:

Probabilitatea ca o fata sa fie bisexuala e mai mare ca un baiat sa fie bisexual, asta e un adevar

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca sunt neaparat mai putini poate doar ca le este mai dificil s o recunoasca deschis. Nu suntem tocmai open minded ca popor si se tem de reactii negative, jigniri, umilinte etc din partea celor care nu respecta individualitatea, alegerile personale, viata privata a cuiva.

| 393Dan a răspuns:

Eu cred ca tine ceva de faptul, ca de obicei fetelor le este mai usor sa experimenteze cu persoane de acelasi sex decat baietilor. Eu personal n-as saruta nici un baiat in veci, insa stiu multe fete care si-au sarutat prietenile pe la petreceri la un moment dat.