| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că e sensul vieții?

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Sa îl găsești pe Dumnezeu cât mai repede posibil.

| SilentRain a răspuns:

Manci, dormi, muncești, încerci să fii fericit, într-un final mori
Deci nu are un scop /sens, tu ii oferi un scop /sens

| Sofer a răspuns:

Niciun sens daca nu poti obtine ce iti doresti si esti sarac. cel mai trist sentiment posibil.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa il gasesti pe Dumnezeu.

| Maia55 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Depinde ce înțelege fiecare prin Dumnezeu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Spunea cineva, nu mai stiu unde, ca in subconstient ar fi supravietuirea si procreerea. Daca stam bine sa ne gandim, chiar asa e chiar daca nu ne dam seama. Adica te duci la scoala, la munca, mananci etc ca sa supravietuiesti si te gandesti aproape mereu sa iti gasesti un partener de viata apoi in 90% din cazuri apare si un copil.
Acum daca te intrebi de ce te-ai nascut si de ce trebuie sa traiesti, e foarte greu de spus.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu mă intreb asta

| BlackRose03 a răspuns:

Să fii fericit.De asta trăim, sa fim fericiți și să ne facem amintiri.
Viața în sine este o experiență care trebuie savurata.
Desigur, nu toți reușesc să facă asta și ajung depresivi sau să-și irosească viața în încercarea de a ajunge undeva fiind nefericiți pe tot parcursul drumului și în final ajung sa regrete că au pierdut atâta timp.
Pentru că viața nu înseamnă doar bani sau să-ți faci un "scop", astea nu-ți aduc mereu fericirea.
Și dacă ești bogat dar nefericit ce rost are să trăiești când a trăi înseamnă să te bucuri de viață?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să faci ca totul să rămână? Să evolueze.

| chuckmanson a răspuns:

Cel pe care îl dai tu!

| Helper07 a răspuns:

Iubirea de aproapele si de Dumnezeu. Fara iubire nu vei fi niciodata fericit si implinit pe deplin.

| lilith16 a răspuns:

Sensul vietii este sa iti indeplinesti dorintele, visele, sa te comporti de parca este ultima ta zi pe pământ, sa pretuiesti momentele frumoase si sa te bucuri de ele, sensul vietii e diferit pentru fiecare, dar pentru mine e împlinirea visurilor si a dorinţelor, sa faci orice, sa muncesti ca nebunul doar ca sa atingi un vis fiind el material sau sufleteşte sau etc.