| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este scopul vostru pe pământ?

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa fwt femei la greu si sa calatoresc cat mai mult

| RAY a răspuns:

Sa dau un scop,sens existentei mele,cel mai mare scop este sa apreciezi fiecare clipa traita,fie ea pozitiva,negativa,intr-un final nu exista nici un scop,sens dar ce sa faci sa te sinucizi,accepti absurdul vieti si apreciezi fiecare clipa petrecuta cu cei dragi care vor muri si eu,eu ma opresc din mers cand vad o pisica sau ceva interesant, nu ofer cadori doar cand e ziua lui x nu ma bucur doar de chesti materiale,metidatia e o fericire,plimbarea, ma multumesc cu lucruri mici da, nu trebuie sa fii happy doar cand iei permisul, cand esti beat, drogat, cand faci sex

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Crezi că viața e absurdă?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca crezi ca are un scop final, da, dar nu cred ca daca ai scopuri sunt inutile, cat timp ai un scop nu este inutil

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa o observ. Dupa care sa o conduc. devil

| Mosotti a răspuns:

Eu sincer nu vad ca am vreun scop decat sa-mi traiesc ziua de azi cat pot de bine si atat.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Fără un scop, poți fii fericit?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Fi*

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce scop? Normal ca poti fi fericit, de ce trebuie sa am un scop? Traiesc fiecare zi la maxim, ma bucur de orice chestie marunta, un film, o emisiune, documentar, o plimbare, un joc pe calculator si altele. Deci scopu e sa ma bucur de fiecare zi cat pot si atat, si sa vina a doua zi ca sa ma bucur din nou.

| Wr3nch a răspuns:

Sa imi urmez propiile ambitii pana sunt multumit de ce am.

| Catrice a răspuns:

Sa conduc lumeahee hee

| Celcestietot a răspuns:

All the good things happy

| SilentRain a răspuns:

Sa radiez omenirea de pe suprafața pământului

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SilentRain):

Sa dea barbosul sa iti iasa! P.S. Ca sa raspund la intrebare, scopul meu e ca sa plantez un copac, sa fac o casa, un copchil, apoi sa crap. Copchilu' si copacul le-am bifat, mai ramane de facut o casa si sa imi dau obstescul sfarsit. Si sa ma simt mizerabil pana atunci...

| OldSoul a răspuns:

Sa lupt pentru o lume mai buna si pentru a promova adevaratele valori.

| Sofer a răspuns:

Pur și simplu. Niciun scop.

| Nemessys a răspuns:

Sa-L slujim pe Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Să mă mântuiesc

| Ineys a răspuns:

Sa faci tot ce poti si vrei.
Carpe diem practic, pentru ca nu stii cat dureaza.

| Seba2013 a răspuns:

Scopul meu pe pamant este sa fiu fericit, sa umblu pe "calea vietii", doar de asta m-a facut Dumnezeu.
Asa ca aleg virtutea si resping pacatul, sau asa cum spune Kant aleg sa fiu liber ci nu sclav sau asa cum spune Martin Seligman sanatos ci nu bolnav sau asa cum spun stoicii, linistit ci nu perturbat. Mai trebuie sa alegem si ceea ce ramane ci nu ceea ce trece si dispare.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Partea a 2-a cu calea vietii si calea pierzarii:

1 Goleman spune ca afectele negative trebuie sa le diminuam si sa le alegem pe cele pozitive daca vrem sa fim fericiti.

2 Se gaseste aprinderea pe drumul fericirii?
Biblia spune ca de aceasta aprindere trebuie sa fugim. Ea ne spune ca fericirea se gaseste la cei cu inima curata.
Pofta pântecelui şi a împreunării trupului să nu mă cuprindă şi duhului celui fără de ruşine să nu mă dai.

3 Pausanias spune ca fericirea o gasim langa erosul ceresc ci nu cel bolnav.
Deci daca vrem sa fim fericiti trebuie sa avem grija cu lucrurile astea negative de care vorbesc Goleman, Biblia si Pausanias.
Trebuie sa fim apatici, ecuanimi sau indiferenti cu lucrurile innecesare, nu trebuie sa ne autopresionam.

| Theo94 a răspuns:

Nu am nici un scop decat cel impus de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma gândesc la asta in fiecare zi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa îmi Trăiesc viata, sa cunosc ceea ce trebuie cunoscut si sa ajut persoanele care au nevoie de ajutor, cele care nu au cum sa se ajute singure.
Nu sunt obiective, sunt drumuri de parcurs.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Să îmi îndeplinesc visurile

| MaryMaria333 a răspuns:

Sa imi traiesc viata cum vreau, sa imi ating scopurile, si apoi sa mor

| Cristian84 a răspuns:

Scopul este in felul urmator traiesti iubesti te casatoresti lasi mostenitori si dupa aia te duci ai priceput ideea

| anonim_4396 explică (pentru Cristian84):

Hmmm...nu prea sunt de acord, asta pentru că nu e la fel pentru toți. Unii nu se căsătoresc niciodată și, totuși, sunt oameni fericiți, cu un scop bine definit.

| Cristian84 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e neaparat casatorie ca is doar niste formalitati si fiecare isi traieste viata cum vrea suntem oameni si nu cred ca s-a nascut cineva cu vreun scop

| Alverto a răspuns (pentru Cristian84):

Frate daca asta înseamnă Pentru tine nu înseamă că e același lucru cu toți oamenii... Unii vor să lase o amprenta in trecut pentru viitoarele generații

| BecSpart a răspuns:

Să îmi îndeplinesc visul