| Malvina24 a întrebat:

Care credeti ca sunt indicatorii unui comportament inteligent(din punct de vedere psihologic)? Va multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Inteligenta, ca aptitudine generala, este un ansamblu de insusiri psihice care asigura reusita in diferite domeni de activitate. Ea este abilitatea de adaptare eficienta si rapida la stimularile mediului extern. (J. Piaget)
Inteligenta se bazeaza pe operatiile gandirii (analiza, sinteza, comparatie, abstractizare, generalizare) si reflecta modul general de functionare cognitiva, nivelul calitativ de operare al proceselor cognitive.
Inteligenta este capacitatea subiectului de a descoperi solutii imediate la situatii problematice cu care se confrunta (inteligenta matematica, emotionala si sociala).
Din pct. de vedere a functionarii cognitive, se disting:
-capacitatea de a invata din experienta anterioara;
-capacitatea de comprehensiune a propiei experiente si a
experientei altora;
-capacitatea de a intelege si rationa corect, de a invata lucruri noi,
de a asimila noi informatii;
-abilitatea de a gandi abstract, rational;
-capacitatea de rationament inductiv si deductiv;
-capacitatea de a extrage insusirile esentiale ale obiectelor si fenomenelor, de a reuni intr-un tot parti aparent distincte;
-capacitatea globala a individului de a actiona intentionat,
planificat, cu scop;
-capacitatea de a compara diferite variante actionale si de a o
alege pe cea optima;
- abilitatea de a prevedea (anticipa) efectele sau cunostintele unor acte, evenimente sau situatii;
-caacitatea de a elabora scheme anticipative de desfasurare a actiunilor pentru atingerea obiectivelor.

6 răspunsuri:
| Malvina24 explică:

Kukubau am spus din punct de vedere psihologic, nu din punctul tau de vedere!

| kukubau a răspuns:

Nu exista asa ceva, toti suntem construiti la fel doar modul in care ne raportam la "mediul inconjurator" poate diferi in functie de subiectivismul si obiectivismul fiecarui individ in parte, de prisma prin care privim lucrurile...si tot asa.Nu poti cataloga oamenii dumb/smart, dovada ca unii oameni de la care nu se astepta nimeni au dat dovada de curaj/inteligenta/reactii la 180 grade surprinzatoare iar cele mai multe descoperiri in diferite domenii au fost facute absolut intamplator/accidental un ex fiind penicilina...si exemplele pot continua. Daca cu adevarat vrei sa cunosti un om priveste in trecutul sau, la modul in care a fost crescut, si faptele sale ca sa stii unde s-ar indrepta spre viitor, dar pana nici acest lucru nu este suficient deoarece avem "liberul arbitru" acea capacitate de a ne schimba din bine in rau si viceversa. (me smart laughing & modest too tongue laughing )

| emanuelf a răspuns:

Siguranta, promptitudine si empatie.

| lavyBandB a răspuns:

Limbajul mai aparte fara a se folosi de cuvinte vulgare,
A nu intra in panica cand este intr-o situatie delicata
Jocul de cuvinte prin intermediul caruia reuseste sa obtina ce vrea de la o persoana.
Sunt multe lucruri.winking

| biank98 a răspuns:

Rationamentul
calmul
candirea inteligenta
modestia

Sper ca au fost bune :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca un comportament inteligent nu poate fi definit pentru ca oamenii catalogheaza mult prea usor gen ''tace ca prostu''...etc.dar daca un om inteligent ar sta intre 2 prosti care discuta de ale lor nu ar insemna ca ar fi prost daca ar tace, depinde in ce situatie esti pus cateodata e bine sa taci cateodata sa vorbesti, sa da-i dovada de un comportament inteligent si sa demonstrezi ca nu esti prost trebuie sa te lupti cu morile de vant.