| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Care crezi că a fost cea mai proastă invenție umană făcută vreodată?

45 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Unghiile tehnice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Armele

| corbulalbrosu a răspuns:

Operatia efectuata de Dr. Ciomu. laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mancarea de cartofi...

| LoveSleep a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ai grija cum vorbești despre cartofi.

| Mosotti a răspuns:

Armele cu care sa se omoare intre ei ca prostii, au fost cea ai proasta inventie.

| SilentRain a răspuns:

Rasimul

| J0B0MAT a răspuns:

Bombele, armele

| Dismally a răspuns:

Sistemul de prindere a ventilatoarelor pe cooler-ul de la procesor... E inuman, nu stiu de cate ori mi-am prins degetele in el, parca e sistem de tortura.

| Emma30555 a răspuns:

În general daca o invenție a fost proasta nu s-a mai folosit, dar întradevar cred ca bombele sau bomba atomica e o invenție de distrugere, mai bine nu se inventa. Mai sunt și anumite medicamente care în timp s au dovedit a nu fi bune sau au dăunat, drogurile periculoase, cazinourile poate

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nasterea OMULUI.

"De mine poti sa te ei cat vrei, dar in momentul in care te-ai luat de mama asa cum e ea ti-ai semnat condamnarea la moarte, adica te omor chiar eu personal." https://www.youtube.com/watch?v=8kT96UIkhDE&ab_channel=B.U.G.Mafia

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"La inceput a fost gandul, cuvintele si in final faptele" si uite asa lumea din jur s-a schimbat.

Cine a citit istoria omenirii stie foarte bine la ce ma refer.
Fiecare om are o poveste de viata, pentru ca viata e o poveste.

| oglindasultanului a răspuns:

Calculatorul, pe cat de complexa pe atat de gresita, si doar avanseaza

| Furnicuta000 a răspuns:

Filtrele alea de pe Instagram. Su ajuns copiii sa nu mai stie cum arata o persoana fara filtru

| Invictusman a răspuns:

Pălăria hârtie igienica.
Ce mai faci babaciune?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Invictusman):

Dorm. Tu?winking

| Invictusman a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Te las sa dormi atunci happy
Noapte bună Ioana.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Invictusman):

U, minune, cineva si-a amintit de numele meuwinking

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Toate produsele de make up, suplimentele alimentare, industria modei cu tot ce ține de aceasta, pornografia

| Emma30555 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Moda este o arta, este o evoluție, dacă te îmbraci ca în epoca de piatra poate nu era benefic. O invenție dacă nu e buna nu se folosește, singura invenție proasta după mine a fost bomba atomica sau anumite medicamente care au dăunat

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Emma30555):

Eu m-am referit la unele ținute din ziua de azi care nu diferențiază o fată demnă de una care își vinde trupul îți prezint aici ținutele https://images.app.goo.gl/dCUCfzjyQuSoeBXJ7
https://images.app.goo.gl/kWD7sCvFbbQe1cdx5
https://images.app.goo.gl/xKNbRaB57YzkxgPk6
Apoi "meseria" de fotomodel eu nu îi văd rostul, fiindcă se face discriminare căci creațiile designerilor sunt doar pentru o anumită categorie de fete/femei. Femeia e ca un exponat când defilează pe podium, iar pe bărbații prezenți la astfel de show-uri cu siguranță nu îi interesează croiala sau materialul ținutelor purtate de manechine. Apoi nu mai vorbesc de abuzurile asupra fotomodelelor și faptul că această industrie se folosește de naivitatea fetelor/femeilor și așa recurgeți la regimuri de slăbit drastice uneori ajungându-se la moarte, sau operații estetice doar ca să păreți și voi precum fotomodelele.Anticoncepționalele,iarăși ceva nu doar nefolositor ci și dăunător și culmea inventate de un bărbat.

| Emma30555 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Hainele vulgare și urate teoritic nu s ar vinde dacă nu ar exista cumpărători, deci educarea vine de acasă iar gustul se formează tot în funcție de educație Chiar și acele ținute dacă sunt purtate în mediu potrivit nu șochează pe nimeni, în cluburi poate unde chiar și bărbații adopta ținute extravagante. Dar daca sunt de prost gust nu vor fi apreciate acele ținute, dar a fi îmbrăcat sexy dar cu bun gust și cu materiale de calitate e totuși altceva. Sau în videoclipuri unde se exagerează. Eu nu sunt de acord cu cenzurarea, libera exprimare trebuie sa existe restul depinde de educația oamenilor. Sunt de acord cu slăbitul extrem ca nu ar trebui promovat și din câte știu de câțiva ani s au luat masuri împotriva acestor tendințe. Dar astea nu mi se par neapărat invenții, adică unii au promovat din moda ce au vrut atât timp cât au considerat ca se vinde. Cu anticoncepționalele nu prea am înțeles, ele sunt folositoare, nu mai sunt atâtea avorturi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drogurile si tigarile.

Puteam sa traim si fara inventiile astea doua.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Putem si fara un rinichi, daca pui problema asa :/

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Parca s-a intors tot site-ul impotriva mea azi...

Droguri si tigari! Ce am spus gresit? Nu ne fac niciun bine, putem trai si fara ele pentru ca sunt inutile.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si a zis cineva cum ca nu ai avea dreptate? thinking Sau ca ai zis ceva gresit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu inca. Dar nu m-as mira sa zica asta in orice moment

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok? Si acum revenind la problema principala... nu sunt inutile, au si ele rolul lor happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Bineinteles ca ziua nu se putea incheia fara inca un comentariu in care sa ma contrazica cineva!

Ce aveti toti azi? Parca visez efectiv

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si tot ce au enumerat ceilalti mai sus nu sunt chestii care au rolul lor?

Incep sa cred ca am magnet la oamenii gica-contra

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu stiu. A... poate pentru ca nu stiu despre ce vorbesti si ai adus asta in discutie de nicaieri? big grin Si probabil si pentru ca te-ai abatut de la subiect?

Iar daca asa ai facut acum, posibil sa fi facut asta si cu alte persoane thinking
Dar inca o data... s-a deviat de la intrebarea principala (si nu stiu cum laughing ).

Asa ca... o noaptea frumoasa sa ai in continuare! ^_^

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Deci unghiile tehnice, machiajul, mancarea de cartofi, tiktoku-ul si armele sunt cele mai proaste inventii facute vreodata. Nu drogurile si tigarile, astea sunt singurele care chiar au un rost, nu? Dintre toate raspunsurile fix la al meu te-ai oprit?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu... nu ai inteles :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DROGURILE fara dar si poate

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

"Drogurile" nu au fost inventate. Oamenii au descoperit proprietatile unor plante sau a unor extracte de plante ce ofera senzatii puternice.
Mai exact, au descoperit substantele active din diverse plante si le-au amestecat cu alte substante si asa au aparut.
Dar substantele respective existau dintotdeauna.
Exista droguri naturale precum este canabisul si exista droguri sintetice, produse in laboratoare.
Cuvantul drog este un termen neclar, de exemplu poate inseamna si medicament.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pe principiul acesta putem spune ca nimic nu a fost inventat, intrucat materialele sau componentele erau deja existente in natura. Insa omul le-a prelucrat, le-a combinat si le-a dat un anumit rol in societate. Iar asta este de ajuns ca sa pitem spune ca a inventat.
Ceea ce s-a intamplat si cu drogurile.
Pe langa rolurile medicale (anestezice, diverse medicamente) avem rolurile de feluri mai ilegale, ca sa zic asa.
Omul a inventat conceptul de o senzatie atat de puternica, incat sa te fure de la starea ta fireasca.
Si din pacate acesta industrie distruge milioane de vieti pe putin. Inclusiv vieti tinere, in formare.
Cand vad copii de 13 ani cum isi injecteaza toate prostiile pe dupa blocuri imi pierd din ce in ce mai tare speranta in umanitate.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai mult rau au facut oamenii care au ucis pentru a duce un asa zis razboi al drogurilor, atat criminalii din strada, cat si oamenii legii.
Cea mai buna solutie este sa dispara stigma asta negativa si sa se ofere solutii pentru oamenii cu probleme.
Cea mai buna solutie este initiativa pe care a luat-o Portugalia, de exemplu, prin decriminalizarea posesiei oricarui tip de drog.
Te-ai astepta la o epidemie de drogati, nu-i asa?
Ei bine, statisticile arata ca numarul de dependenti a scazut drastic de cand s-a luat decizia asta si au redus semnificativ numarul oamenilor care sufera de dependenta de droguri.
Acolo se duc politisti in locuri cu drogati si le ofera ajutor, fie mancare, fie suport medical, in loc sa-i trateze ca pe niste criminali, cand de fapt ei sunt niste victime a unui sistem defect.
Totul pleaca de la educatie si de la legislatie.
Multe razboaie s-au dus pentru ca unii sa se imbogateasca.
Guvernele trebuie sa ofere solutii nu sa construiasca puscarii, ci centre de dezintoxicare si reabilitare.Dar oare se vrea asta?
La noi guvernul a venit cu solutia drogurilor legale, niste droguri sintetice pe care oricine le putea lua legal de la magazin cu buletin, dar alea au avut efecte mai grave ca drogurile ilegale.
Au fost distruse mii de vieti de la ele, daca la droguri ilegale stiai ca e un risc, la astea ti se parea ca e totul ok ca sunt legale, dar astea sintetice au facut mult mai mult rau decat celelalte.
Un consumator inrait de legale putea sa moara in doi ani, pe cand la alte droguri traiatu 10-15-20.Au fost oameni care si-au pierdut mintile de la astea legale, s-au aruncat de la balcon, sau au ucis sau deveneau foarte violenti. Asta din cauza politicienilor si a celor care au vandut drogurile astea in renumitele "magazine de vise".
As putea vorbi la nesfarsit despre cat rau au facut.
Cat despre celelalte, sunt foarte rele si ele, dar nu se ofera solutii pentru dependenti, cel putin nu la noi.
Solutia e sa se decriminalizeze toate si sa fie campanii de informare. Nu sa iti vanda prostii stropite cu pesticide si otravuri in ideea ca e "legal, deci e sigur". Foarte gresit.
Problema e ca atunci cand sunt ilegale, le cumperi de pe strazi si de multe ori nici nu stii ce consumi. Din cauza asta sunt diferite centre de testare a drogurilor in tari civilizate, ca omul sa stie exact ce consuma si daca este sau nu adaugat ceva daunator in marfa pe care vrea s-o consume.
Solutia este informarea oamenilor in privinta drogurilor, nu sa fie un subiect tabu pentru ca asta e o mare parte din problema.Iar pentru oamenii cu dependente sa se construiasca centre de reabilitare, loc in care poate sa se lase de ele, sa se concentreze pe alte lucruri, precum citit, invatat o meserie, sport, diverse jocuri, fie tennis de masa, fie de camp, fie jocuri pe playstation.
Sa existe un loc in care oamenii sa se poata reabilita.
Pana si alcoolul distruge foarte multe vieti, ala nu este tot drog?
Ar trebui societatea sa inceapa sa priveasca oamenii astia ca pe niste oameni bolnavi care au nevoie de ajutor, nu ca pe niste criminali, multi dintre ei nu sunt.
E un procent mic de oameni care chiar merita sa fie inchisi, multi sunt victime ale unui sistem defect care trebuie schimbat din radacini, daca vrem sa nu mai moara atatia oameni.
Si pentru cei care cred ca lor sau copiilor lor nu li se poate intampla, sa se gandeasca de doua ori. Cunosc atatea cazuri de oameni de nota zece care au cazut in plasa drogurilor.
Oricine poate sa o pateasca, ar trebui sa existe mai multe solutii pentru oamenii cazuti in dependente si cu moralul la pamant.
In primul rand de la familie, dar ceva sprijin din partea guvernelor ar face minuni. Daca s-ar vrea.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/watch?v=xJvGaThnVL4&ab_channel=VICEVICEVerified

https://www.youtube.com/......tps?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaccinul. Ha ha.

| Jus7t a răspuns:

Tiktok.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Jus7t):

Tocmai voiam sa comentez asta!

| Jus7t a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Am o inteligență de invidiat csz.

| eckblume a răspuns:

Instrumentele de tortura, bombele nucleare.

| LupusDei1993 a răspuns:

Social Media.

| rapandula a răspuns:

Machiajele

| AlexValentinn a răspuns:

Smartphone-ul, deja tehnologia a intrat prea adanc in viata noastra odata cu smartphone-ul si te distrage de la multe chestii importante.