| anonim_4396 a întrebat:

Care dintre voi poate sa afirme ca duce un stil de viata sanatos? Eu una, nu crying Sport nu mai fac de vreun an de zile, imi plac saormele si hot-dogul, beau Cola in fiecare zi, fumez, merg cu masina sau tramvaiul, niciodata pe jos, imi plac placintele de mor, nu trece zi fara sa mananc dulce, am zis ca elimin sarea din meniu, da' nu pot crying. Voi cum faceti? Este cineva exemplu de stil sanatos de viata? Dati-mi si mie niste idei laughing

Răspuns Câştigător
| utilizatortpu a răspuns:

Indiferent de stilul de viaţă ales, în codul genetic fiecare om are trecuţi anii de viaţă. Nu poţi să scurtezi viaţa prea mult prin stilul de viaţă necorespunzător. Poţi trăi 80 cu 150kg geutate, sau poţi muri la 50 de ani având geutatea ideală. Important este cum te simţi tu. Dacă te simţi bine făcând sport, faci sport. Dacă te simţi bine făcând drumeţii, faci drumeţii. Dacă te simţi bine ca vegetarian, mănânci doar vegetale. Dar asta nu înseamnă că îţi vei prelungi viaţa cumva. Dar e o diferenţă să te descurci singur la 80 de ani şi alta este să-ţi târâi băşinile la 60. Ori asta presupune un stil de viaţă care să-ţi ţină tonusul viu.Pentru asta faci ce anume este bine pentru vitalitatea şi sănătatea ta, urmând acţiunile unora care le-au încercat. Dar s-a demostrat ştiinţific că elementul care are cel mai mare aport la prelungirea vieţii şi a menţinerii unui tonus sănătos spre bătrâneţe, este CREIERUL.Fiind utilat cu ce trebuie, adică educat, umplut cu ştiinţă şi cultură şi nu în ultimul rând, folosirea intensivă al lui(nu la table) duce la cele mai mari succese. Dacă laşi un bătrân singur, iar el nu prea mai socializează şi este şi marginalizat de către familia lui, atunci acesta se va stinge repede, trist şi neajutorat. Aşa că cei care aveţi părinţi sau bunici în familia voastră, încercaţi să-i implicaţi şi pe ei, atât cât pricep ei, în viaţa şi acţiunile voastre.Nu vă costă nici un ban acest experiment şi apoi veţi vedea rezultatele.Omul fericit, indiferent cum vede el fericirea, va trăi sănătos şi frumos. Să fiţi iubiţi, fericiţi şi să nu îmbătrâniţi!

15 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu pot sa zic asta.chiar deloclaughingrolling on the floor
Sport fac cand imi aduc aminte, mananc orice fel de mancare, cola beau la greu, de obicei merg cu autobuzul sau masina, mananc chimicale in fiecare zi, imi plac mancarurile cu sare si cu toate ca fac toate astea si altele, nu regret deloc.Nu vreau sa imi traiesc viata ca intr-o punga de plastic, ca un robot.Mai bine imi traiesc viata cum vreau eu, mai bine sa imi para rau ca am facut, decat ca nu am facut.
Parerea mea...happy

| Flav a răspuns:

Am eu un sfat, sa bei bere. Uite de ce :
http://www.libertatea.ro/stire/23-de-motive-ca-sa-beti-bere-237744.html
Sper ca ti-am fost de ajutor. Eu urmez metoda asta si sunt sanatos. :))

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cat de cat am un stil sanatos, dar nu mereu laughingCola sau Pepsi la mine nu lipsesc niciodata, din pacate sadMananc multe fructe, legume, nu mananc gras sau sarat.
Sport fac dar nu mereu straight face Nu frumez, nu consum alcool...
Cat de cat e bine.As vrea sa renunt la atatea sucuri si sa fac mai mult sportwinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu nu manac paine, mezeluri, unt, smantana, cascaval, branza de burduf, carne de porc(mananc carnede vita, de pui(curcan)fara piele fiarta(ciorba, supa) sau gratar, peste(ciorba, rasol, gratar), lactate degresate 0.1%cu cereala integrale(dimineata), ciuperci la gratar, conopida, broccoli, spanac, pastari, salata de vinete cu putin ulei, nu consum bauturi alcoolice, carbogazoase, sucuri imi pregatesc singura din legume si fructe, nu consum dulciuri decat ocazional, consum in schimb multe fructe, multe salate, ceai antiadipos cu ginseng, apa plata cu lime(aproximativ 2 l )...

| psiholoaga a răspuns:

Incepe sa te respecti. Sa iti respecti corpul si creierul si atunci vei adopta un stil sanatos, fara sa iti dai seama. Eu fac sport destul de rar, cam o data pe saptamana merg la sala, in rest ies cu bicicleta, ma plimb mult. Nu beau sucuri acidulate, ci apa si ceai, cam 2 l pe zi. Nu mananc carne si cat mai putina mancare gatita. Dulciuri si eu mananc destul de des, mai ales inghetata. Nu as zice ca sunt un exemplu de "stil de viata sanatos", ma simt bine cu ceea ce fac si, cand ceva nu imi mai place, de exemplu sa stau in casa, fac ceva ca sa schimb: ies in parc.

| Dara a răspuns:

Eu am exercitiile mele pilates pe care le fac de 3x pe saptamana. Nu beau sucuri decat din cele facute de mine acasa, in rest doar apa plata. Nu mananc pizza, shaorma si genul asta de prostii. Fara salamuri, cefe de porc, cartofi prajiti si in general tot soiul de preparate care au grasimi ascunse. Mai mananc pui la gratar, cu pestele nu ma prea omor, iaurturi simple, nu prea multa paine (si aceea trebuie sa fie neagra). Prefer salatele si daca nu as avea fetita, probabil as manca doar asa ceva. Sunt innebunita dupa ciocolata neagra dar nu mananc 10 odata si in general metabolismul imi permite sa mai mananc si cate o prajitura-doua, dar nu fac abuz.
La categoria somn, nu stau prea bine, dar nu e vina mea ca am insomnii. Observ insa ca daca dorm mai putin, ma simt chiar excelent.
Nu as putea spune ca am un program strict, dar am intotdeauna grija sa nu fac excese. Asa m-am obisnuit, ma simt foarte bine si nu as putea avea un alt stil de viata.

| JustMeFlory a răspuns:

Din pacate nici eu nu am stil de viata sanatos.Desi nu fumez nu beau si mananc din an in paste la fast-food. Aproximativ de2 ori pe luna mananc la fast-food.In schimb mananc la Mc mult mai des.Sport...nici atat!straight face
Mananc cand apuc, intai mananc dulciuri si dupa mancare(daca mai mananc). Se poate numeste mai degraba un stil de viata haotic din punct de vedere nutritional...Acum nu imi dauneaza, dar sunt sigura ca pe parcus vor aparea si problemelesad

| sorin a răspuns:

Ce rost ar avea sa duci un stil de viata sanatos la atatea tentatiiwinking

| Mefisto23 a răspuns:

Eu nu mananc decat peste -orice fel si pui la gratar(destul de rar), legume, fructe. paine neagra sau chifle din alea graham, salate - mai ales vara, supele sunt foarte bune.Lactate multe, oua de tara,,, Dulciuri destul de rar, nu ma pot abtine de la placinta laughing si clatite.
Dupa principiul decat o sticla de Fanta mai bine un kil de portocale-- imi fac fresh acasa la fiecare gustare, in rest beau apa plata.
Nu fumez. Merg la sala de doua ori pe luna, joc tenis, fotbal, baschet. Inot.

Problema e ca... every now and then, mai fac cate-o bauta! Cand pierde Rapidul mai aleswinking sper sa nu piarda prea des sezonul asta! Te-am innebunit? Scuze, dar e stilul de viata pe care l-am invatat in familie! happy

| jo a răspuns:

Nu cred ca sanatos inseamna neaparat dietetic si cu mult sport. Cred ca sanatos inseamna echilibrat: adica fara excese, dar si fara restrictii care sa te frustreze.
Acum, in ce masura am eu un stil de viata echilibrat... mnea. laughing Ce stiu ca fac bine: nu mananc sarat, porc sau prajeli, nici semipreparate sau junk-food (chipsuri, etc), nici branzeturi grase (cascaval, smantana), nici mezeluri; nu beau alcool decat foarte foarte rar si ma feresc destul de mult de sucuri acidulate; mananc multe fructe proaspete, de sezon si produse din cereale integrale; merg pe jos macar o jumatate de ora - o ora pe zi (in functie de program), uneori mai ies cu rolele; nu fumez. Ce stiu ca fac rau: nu fac sport regulat, scap la o cola o data la doua saptamani si uneori, rar, intru la KFC; nu mananc legume crude si nici micul dejun; mananc multe dulciuri; beau multa cafea cand lucrez intens; nu petrec suficient timp in lumina naturala.
Chiar si cand stii ce faci gresit, e greu sa iti schimbi obiceiurile, cu atat mai mult sa le schimbi pe toate. Am reusit anul acesta sa ies mai mult in parc cu rolele, e o victorie personala! Poate mai reusesc sa mai schimb ceva in curand... happy

| mioara a răspuns:

Manaci si bei tot ce este nesanatos pentru organism. Eu de 1 an mananc numai legume, salate, fructe am redus paine si ma simt mult mai bine nu mai am tensiune numai obosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wow slabesc, ma fac mai isteata, mi se face parul frumos rolling on the floor
si cate boli previne, alunga si insomniile laughing
super, nici nu mai am nevoie de altceva
mersi fain Flav tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dorudascalu, adevar graiesti tu, da' eu n-am inteles faza cu taraitul bashinilor rolling on the floor e o metafora cumva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@flav, dupa cate am citit eu din faza cu berea...
Cred ca, daca bei bere nu mai morirolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu duc un stil de viata sanatos alerga dimineata cate 1 ora pe zi mananca muuuulte frcte si dupaiaza salata in weekend mai mananci o ciorba de legume si fumatul nu e bun degi ar trebui sa renunti happy ei bine asta e parare mea faci ce vrei dar dac vrei sa fi sanatoasa si in acelasi timpenergica si frumoasa trebuie sa respectie ce tiam scris mai sus happy :*:*:*