| SaVinaVara a întrebat:

Care e diferenta dintre ignorare si indiferenta?
Ok, nu veniti cu definiitile din DEX... Cred ca vreau intreb cum faci sa fii indiferent? Din punctul meu de vedere eu ignor/evit, nu pot sa fiu indiferent.
Cred ca aproape am pierdut o prietenie a unei fete din cauza unor sentimente si a comportamentului meu care nu a putut sa fie indiferent, n-am stiut cum. De exemplu, in cateva zile e ziua ei, eu ce sa fac? Daca nu-i trimit macar un mesaj, eu consider ca o ignor, nu ca as fi indiferent. Daca o sun sau ii trimit iar nu e bine, ea interpreteaza ca si cum as incerca sa fac sa fie bine, sa ne apropiem straight face

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Atunci cand ignori, alegi sa o faci. Este o actiune constienta si de obicei in spate stau niste sentimente puternice, fie ele pozitive sau negative.
Indiferenta este o stare inconstienta. Nu poti alege sa nu iti pese de ceva anume. Iti pasa sau nu. Pur si simplu.

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ignorare = recunosti existenta unui fapt dar alegi sa nu interactionezi cu el in orice fel.
indiferenta = recunosti existenta unui fapt si interactionezi cu el doar ca fara a ii acorda interes sau importanta.

Răspuns utilizator avertizat
| Termopile a răspuns:

Bun pai:
Indiferența este atunci când nu te interesează un anumit lucru ok. De exemplu : nu te interesează dacă Bianca Drăgușanu își pune silicoane sau dacă Smiley să lasă de cântat, pur și simplu crezi că este strict problema lor ce fac si pe tine nu te deranjează de loc
Ignoranța este atunci când nu observi intenționat un anumit lucru semnificativ. De exemplu :Ți-a luat casa foc și tu stai și te uiți (ești ignorant), ți-e îți este foame dar nu mănânci (ești ignorant)