| Sonia822 a întrebat:

Care e diferenta intre elefantii cu fildes si cei fara fildes?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Specii diferite.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vârsta sau viața

| Mădă0611 a răspuns:

Mai nou tot mai multi elefanti nu au fildesi, au evoluat asa din cauza braconajului, asa ca nu cred ca mai e vorba de specie, varsta sau gen. In rest vezi aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Elefant#Col%C8%9Bii

| Sonia822 explică (pentru Mădă0611):

Nu cred ca se schimba ADN ul dupa braconier, cotit. Multumesc pentru link. Stii cumva daca atunci cand le taie fildesii, ii smulge din carne sau doar ii scurteaza? Se lasa cu decesul animalului, obligatoriu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sonia822):

Nu se schimba ADN-ul, doar supravietuiesc cei care nu au fildesi, iar astfel urmasii lor nu mai au, sau daca totusi au, putini supravietuiesc cat sa transmita acea informatie genetica.

Nu stiu. Am vazut poze cu fildesii taiati si elefantii morti. Probabil omoara animalele din teama de a nu fi ei omorati, altfel nu cred ca e necesara uciderea lor.