| RosaliaOriginala a întrebat:

Care e faza cu double standards? De ce o femeie poate spune ca vrea ca barbatul ideal sa aiba bani, 5 masini, vile etc, iar daca noi barbatii spunem ca vrem ca viitoare partenera sa nu fie grasa, deja nu mai e ok. Apropo, nu sunt vreun frustrat, dar mereu m-a interesat acest lucru.

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Femeile nu au principii.
Dacă le pică cu tronc, se duc. Sau dacă are mai mulți bani.

| Drimmero a răspuns:

E un subiect mult prea amplu dar voi incerca sa-l rezum cat de scurt pot. In societatea actuala o femeie are voie sa spuna ce vrea, barbatul daca spune ce vrea, dar mai ales daca este heterosexual, alb si spune cate ceva despre anumite femei e din oficiu un nenorocit, misogin, porc, rasist, homofob si trebuie marginalizat, dar ce zic eu marginalizat, puscarie vreo 25 de ani cu executare fara sa aiba dreptul sa iasa pe cautiune sau pentru buna purtare. Fireste ca astea sunt niste exagerari facand haz de necaz de societatea de azi dar adevarul e undeva pe acolo, lumea a luat-o razna rau de tot, s-au sensibilizat din absolut orice, nu mai ai voie sa zici absolut nimic despre femei, negri sau lgbt pentru ca e periculos, nici macar o gluma, partea amuzanta e ca nu persoanele in cauza se simt jignite ci alte persoane care nu au treaba cu ele, am N exemple aici pe care le cunosc cel putin din sport, ipocrizie si prostie mai mare decat asta nu cred ca am sa mai vad.

Revenid la subiectul tau, e treaba lor ce vor, la fel cum e si treaba ta ce vrei, de ce vrei sa tii cont de ce zic ele sau de ce iti pasa ca se simt jignite unele pentru ca nu le incluzi in preferintele tale? Nici mie nu-mi plac grasele si o zic fara niciun fel de problema, asta am zis-o mereu, eu sunt un om asumat, cui ii plac grasele? Daca unele viseaza la printi cu bani care sa fie barbatul ideal e problema lor, in cele mai multe cazuri nu se va intampla asta dar e partea a 2-a, la fel cum si noi vrem femei misto din toate punctele de vedere, nu vom intalni bifa cu bifa, undeva vor fi lipsuri, nu exista perfectiunea cand e vorba de oameni.

| RosaliaOriginala explică (pentru Drimmero):

Ai zis ca nu iti plac femeile grase, cum sa spui asa ceva?!?!?(gluma) (Acum vor începe sa te atace imediat femeile in comentarii)

| Drimmero a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

D-aia nu mai pot eu ca cineva imi va comenta preferintele in materie de femei, viata e frumoasa. Nici nu-mi fac griji in privinta asta, majoritatea femeilor cu greutate normala privesc cu scarba grasele sau grasii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Eu sunt grasă! Și ce să vezi laughing))) ba chiar îi dau like contului Drimmero. Ba chiar începe să-mi placă cum gândește, tot citind pe aici pe forum. laughing)) Nu zic că auzind astea poate nu e un junghi în inimă laughing)) glumesc laughing)) chiar nu mă afectează laughing)) ceea ce vreau să spun este că așa ar trebui să fie oamenii, asumați.
"Mie îmi place aia sau aia!" Revin și cu răspunsul la întrebare, deoarece am câte ceva de spus. happy

| RosaliaOriginala explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt prea slab si mereu mi se spune asta, dar nu imi pasa de ce cred oamenii, chestia e ca chiar nu ma pot ingrasa oricat mananc de mult

| CostinAlamariu a răspuns:

Bărbații nu se ofenseaza asa ușor. De asta femeile pot spune ce vor. Pentru ca știu ca n-o sa se ofenseze nimeni orice ar spune despre barbati. Pe de altă parte femeile se ofenseaza mai ușor și de aici discrepanța

| Sophieka a răspuns:

Aici e vorba de maturitate.

Personal mi se pare firesc sa iti doresti o femeie cu un aspect fizic placut, si nu doar asta.
La fel si in cazul femeilor, sa isi doreasca un barbat cu un aspect placut si nu doar atat.

Sincer, am ajuns la concluzia ca daca nu esti impacat cu trecutul si prezentul tau, nu esti multumit de tine ca om, ai traume sau probleme fie financiare fie de alte naturi si nu esti pregatit sa iti faci viata cu cineva, atunci nu incerca sa tragi pe cineva cu bagajul tau de stresuri si probleme.

Eu nu vreau un barbat cu vila si 5 masini...Dar nici un fraier si ultimul din drum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, am observat in ultimul timp tot mai multe cupluri de genul asta, el un pampalau cu bani(ori facuti de el ori mosteniti de la parinti) slab la caracter, fricos si nu are nimic de zis. Iar ea agresiva, tipa la el, ii da ordine si il comanda sa faca cam tot ce vrea ea.
Femeile sunt destepte si smechere in ziua de azi, vad ca tine vrajeala si fraieri sa tot gaseasca sa le manance banii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece societatea actuală venerează femeia și mai nou copilul, deoarece categoria "femeie" și categoria "copil" sunt încadrate în secolul 21 la categoria frumos, gingaș, să nu le striviți, că vai ș-amar de voi. happy Deci cum să-ți permiți să spui ceva de ele? Nu ați observat că femeile au cele mai multe zile pe an de sărbătorit?! Oare de ce, dragi bărbați? Pentru că societatea o ia razna mereu cu câte un nou stil.

În trecut bărbatul era stâlpul, el la vânătoare, el ținea familia, el întemeia ba chiar familia, el vâna femela și după își făcea coliba și familia. Acum însă ați observat că societatea deși se vrea a fi egală, femeile au ajuns să reschimbe mentalitatea și mersul lucrurilor? Deci femeia e la putere acum. happy Glumesc laughing))) dar observ tot mai mult cum femeia luptă cu o răzbunare parcă strămoșească să se ridice deasupra bărbatului.

Acum luând aspectele întrebării. Totuși nu văd femei care să spună sau să ceară tot ce ai spus tu mai sus. Iar cele care cer asta sau tot ce spui tu în întrebare, exact acele cerințe, deși eu am înțeles că alea erau spuse doar pentru a evidenția întrebarea ta, pe care am înțeles-o, dar dacă ar fi să răspund la cuvânt cu cuvânt, aș spune că singurele femei care cer alea sunt puștoaicele de 18, 19 ani, care arată foto-model și caută strict stilul, dacă-ți mai amintești, Columbeanu și am uitat cum o chema pe nevastă-sa copil. happy Așa nu prea cred că există femei cu strict acele cerințe, cum nici bărbați care să aibă strict cerința 100% a fizicului, oricât ai avea un set de cerințe pe care vrei să le bifezi la partenerul/partenera ta, mai se implică în cauza și hormonii, iubirea, atracția, care clar fizic atrage în primă fază și la bărbați și la femei, dar atracția implică un cumul de stimuli și sentimente.

Deci în final eu zic că cerințele alea stric sunt doar pentru cazul stil Columbeanu, care și acolo poate o fi fost ceva atracție, interes, dar clar nu era iubire. Prin lumea reală, cazurile diferă și nici cerințele nu sunt alea.

Cât ca să revin totuși la esența întrebării, aș mai adăuga că femeile sunt iertate tot din ceea ce am scris la început, dar bărbații vor fi blamați cumva, deoarece așa e mentalitatea umană. Exemplul cel mai bun ar fi, oamenii râd când femeia bate bărbatul, oriunde, orice public vei avea, vei primi hohote de la acela când femeia ridică pumnul la un bărbat.

Dar când bărbatul ridică și numai degetul la ea, același public plânge și blamează pe bărbat.

Ca o concluzie poate tot trecutul ne lămurește, tot de acolo din trecut unde bărbatul a fost creat pentru a vâna, el fiind vânător, dur, periculos, el când acuză femeia toți sar să nu prăpădiți femeia. happy Dar ea fiind plăpândă, blajină și creeată pentru afecțiune și iubire, o plastelină moale, pe ea toți vor să o protejeze, să nu o apăsați ca să o ucideți. Mi-a sunat doar așa ca o explicație din vechi timpuri pe care toți o perpetuăm de secole. happy