| AlinutzaRouz a întrebat:

Care e parerea voastra despre circ, gradini zoologice si alte spectacole cu animale?

Răspuns Câştigător
| asya a răspuns:

Deci clar sunt de parere ca animalele trebuie lasate in libertate...in mediul lor natural! Nici noua nu ne-ar conveni sa ne tina cineva intr-o cusca...sau sa fim pusi sa facem tumbe si nu mai stiu eu ce!
Insa sa stii ca sunt gradini zoologice care macar se chinuiesc sa le ofere animalelor putin din mediul lor natural!(am fost la o gradina zoologica, care se afla intr-o padure imensa)! In orasul meu exista o gradina zoologica in care cand ma duc imi vine sa plang! Cum sa stea un urs intr-o cusca de 2 metrii patrati...sau un ghepard in 3 metrii patrati? Dezastruos...
In legatura cu circul sa stii ca par animalele,, fericite", dar nu sunt! Ele sunt transportate si tinute doar in custi... ce fericire e aia?

7 răspunsuri:
| Dan a răspuns:

Este frumos si trist sa vezi ultimele animale de pe Tera.

| antonius74 a răspuns:

E o metoda sigura de a vedea animalele, dar cele din Romania ar trebui interzise pana vor ajunge la standardele din strainatate...aici e o cusca pentru animal, in Austria spre exemplu e un intreg teren!

| Betty18 a răspuns:

Sunt frumoase pentru cei care le vedem dar pentru bietele animale care nu pot sa isi traiasca viata in mediul lor este foarte greu, uneori imi este asa mila de aceste animale.

succes

| AlinutzaRouz explică:

Stiu ca sunt unele gradini zoologice si rezervatii de admirat, dar din pacate sunt putine, eu una sunt impotriva circului si a spectacolelor cu animale, mi separ o cruzim.

| squib a răspuns:

Despre circ pot spune ca e cea mai intalnita metoda de exploatare a animalelor, clar sunt impotriva! In schimb despre gradini zoologice pot spune ca sunt de acord insa numai cu cele care respecta mediul natural din care provine fiecare animal, nu ca cele din Romania in care un animal are la dispozitie 10 m patrati sa se plimbe.Va recomand sa va uitati aici http://video.google.com/videoplay?docid=6361872964130308142#,un documentar care trateaza mai multe probleme printre care se numara si cea a gradinilor zoologice. S-ar putea sa fie socant insa e crudul adevar!

| carlita_4462 a răspuns:

Sunt total inpotriva spectacolelor cu animale care sunt prost tratate dar sunt pentru rezervatiile naturale unde sunt ajutate animalele care din anumite motive nu se pot apara singure si nu pot supravietui fara ajutorul oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o intrebare buna angel.si eu sunt muncit ca un bou.si culmea. nu pune nimeni biciul pe mine dar tipa ca un prost si degeaba. cred ca trebuie sa ne reevaluam atitudinea fata de animale si fata de semeni.ca e jale.