| AMATTO a întrebat:

Care e părerea voastră în legătură cu fenomenele paranormale, gen poltergeist, telekinezie, telepatie, percepție extrasenzorială?
Reale, fake, manipulare psihică, sau...?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca omul interpreteaza diverse lucruri si fenomene, intelese sau mai putin intelese, si le dezvolta in asa fel incat se ajunge la anumite conceptii incurcate, iar variantele cele mai usoare de acceptat, ar fi ca exista sau ca nu exista.

Nu neg faptul ca exista anumite senzatii, energii si concepte neintelese de om (adica uita-te la noi, existam... ce alta dovada mai trebuie), pe care le simte omul. Sa luam sentimentul de iubire, poate fi considerat ceva iest din comun, de neinteles, de neexplicat, dar stim ca exista acolo undeva, nu? big grin

Dar reveind, legat de acele fenomene care se vad prin diferite clipuri, paranormale, cu fantome si voci... acestea nu le cred.
Plus ca... de ce sa ia aceste "lucruri" sa zic asa, forma de om ca fantoma, cuvinte de om, lucruri pe care doar omul ar putea sa le faca... cand exista si alte lucruri diferite de ce ar putea omul sa conceapa vreodata, mult mai interesante big grin

| Mayhem666 a răspuns:

Daca nu esti o fiinta dintr-o specie extraterestra foarte avansata, atunci nu exista asa ceva.
Desi trebuie sa recunosc, ar fi super ca sa avem puteri supranaturale. Mi-ar placea sa am telekinezie sau si mai bine psychokinezie. As putea sa o folosesc in scopuri destructive.

| Dismally a răspuns:

Majoritatea sunt false dar o mica parte din ele, mai putin de 1% probabil, sunt reale.

| CostinAlamariu a răspuns:

Au mai multe explicatii de la caz la caz:

-falsificate
-intoxicatie cu monoxid de carbon (care duce la halucinatii și paranoie)
-anumite boli/dereglari psihice
-interpretari subiective
-iluzii
-cauze umane

Etc.

P.s. probabil uneori doar demoni în cazuri foarte rare

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ori au explicație științifică ori sunt false. Nu există așa ceva.