| Rogerzath a întrebat:

Care e scriitorul vostru favorit? De ce?

5 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Nu pot spune că am un autor preferat, îmi plac prea mulți (Arturo Pérez-Reverte, Carlos Ruiz Zafón, Amélie Nothomb, Chuck Palahniuk, John Steinbeck)
Dar ultima carte care m-a impresionat profund a fost chiar cea recomandată de @Plato-Maestrul și Margareta-Mihail Bulgakov

| Plato a răspuns:

Mi-e foarte greu sa aleg unul. Totusi, o sa zic Victor Hugo. Sa-i citesc cartile a fost, intr-adevar, o experienta aparte. Iti stimuleaza si mintea si inima, e mereu o conexiune intre o fresca a societatii si sentimente profunde, absolute. Personajele sunt asociate, fiecare, unui sentiment foarte puternic, precum patriotismul, iubirea, empatia etc. dar si negative, imoralitatea, egocentrismul, cruzimea. As putea vorbi mult despre Victor Hugo, e de-a dreptul fabulos.

Dar trebuie sa-i mentionez pe Gustave Flaubert, Stendhal, Balzac, Baudelaire si Mallarme.Si ei sunt fantastici.

| Rogerzath explică (pentru Plato):

Eu am citit Dostoievsky (sper ca am scris bine) si mi s-a parut foarte interesant.

| Plato a răspuns (pentru Rogerzath):

Te cred. happy
Eu am preferat mereu literatura franceza, dar meritele lui Dostoievski, Tolstoy etc. nu le poate nega nimeni.
Daca preferi literatura ruseasca, citeste "Maestrul si Margareta" a lui Bulgakov.

| hamate a răspuns:

Bajenaru, de fiecare data cand intru in Lazar sau trec prin Cismigiu ma gandesc la ce facea