| mastadont a întrebat:

Care este băutura voastră preferată? Mă refer la băuturi alcoolice. Cât de des consumați alcool?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Bautura mea preferata este whiskey rece sec.
Dar daca vreau sa beau ceva sanatos si sa nu ma ia rau, o sticla de bere cu ginger sau un pahar de vin sec/demisec, dar sa fie unul bun, de la o crama sau ceva de genul nu din astea din comert cu cantitati mari de sulfiti. Cat despre vinul de tara, poate sa fie foarte bun sau foarte prost, depinde cine si cum il face.
Am cateva reguli care ma ajuta sa raman cat de cat sanatos chiar daca consum alcool.
Evit bauturile cu cantitati mari de zahar, evit sa amestec bauturile, evit energizantele, sucurile acidulate sau alte prostii. Daca vreau sa beau, beau ceva sec, cu masura si consum multa apa ca sa nu ma trezesc mort a doua zi si evit sa consum dulce.
Au trecut de mult zilele in care ma puneam in cap 7 zile din 7, acum beau mai rar si am grija ce bag in mine si sunt atent la cantitati.
Nu am o regula anume privind frecventa, incerc doar sa beau ca sa ma simt bine, nu ca sa evadez din realitate.
Conteaza foarte mult cantitatea. Poti sa bei un pahar sau doua si sa fii perfect functional a doua zi sau poti sa bei fara masura si sa nu fii bun de nimic o saptamana.
Pun mai mult pret pe capacitatea mea de a fi activ si a imi trai viata decat pe o placere de durata scurta care e urmata de dureri, migrene, stari de greata, apatie, depresie.
Obisnuiam sa bag de toate fara sa imi pese de consecinte, dar vine o zi cand trebuie sa ne maturizam si sa fim responsabili.
Asta nu inseamna ca nu ma bucur si eu de placerile vietii, dar fug de dependente si de vicii ca de diavol pentru ca stiu ca sunt foarte distructive.

| mastadont explică (pentru StrongHeart):

Ai mare dreptate, lumea ar fi mult mai bună dacă toți ar urma aceste reguli. Și a mea e tot whisky-ul rece, și culmea, tot sec îmi place.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Visinata sau lichiorul de cocos. Imi place mai mult cum miroase benzina premium 99 la masina sau motorul incins, bautura nu e de mine

| mastadont explică (pentru mgtow):

Hmmm lichior de cocos, de-ăla n-am băut încă. Trebuie să încerc neapărat într-o zi.

| mgtow a răspuns (pentru mastadont):

Am baut rar sa testez, ar fi misto sa scoata un lichior cu gust de motorina sau ulei de motor sa te simti ca esti o masina de condus cand bei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Berea neagra e preferata.

| Drimmero a răspuns:

Vinul fie rosu, alb, dar imi plac mai toate, depinde de moment. Berea imi place si ea mult, taria precum visinata, vodka, whiskey, dar astea mai rar.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Buna intrebare. Un whisky cum se cade, sec. Sau beri artizanale. Doar ca din octombrie anul trecut am renuntat complet la alcool. Voi mai pune in gura cand moare tovarasul iliescu sau cand divortez. Care eveniment o veni primul. Sper sa crape ilici mai repede, totusi.

| aXy99 a răspuns:

Cam o data pe saptamana.
Nu cred ca am una preferata.

| Dismally a răspuns:

Berea nemteasca imi place, altceva nu prea consum. Beau rar, o data la cateva luni.

| mastadont explică (pentru Dismally):

Ai dreptate, berea nemțească e cam cea mai bună. Din păcate la noi nu se prea găsește bere de calitate.

| Dismally a răspuns (pentru mastadont):

Se gaseste si la noi bere nemteasca big grin Poti incerca Nenea Iancu din cele "romanesti", este buna dar nu e chiar romaneasca, e produsa in Austria.

| mastadont explică:

E normal să primiți nefolositor dacă nu știți să răspundeți pe subiect. Dacă nu consumați alcool atunci de ce răspundeți? E ca și cum un amator de carne întreabă care-i cea mai bună iar eu ca vegetarian mă bag în seamă să-i dau sfaturi. Aceeiași treabă o văd și la întrebările despre fumat, cum întreabă unul ceva despre țigări cum sar toți că nu fuma că bla bla bla, fiind total pe lângă întrebare și răspunzând doar să se afle în treabă.
Dacă nu îți place întrebarea atunci treci peste, nu comenta aiurea.

| rapandula a răspuns (pentru mastadont):

Prietenul meu cu care impartim aceeasi ideologie religioasa, tu atunci de ce le raspunzi religiosilor la intrebarile lor destinate exclusiv celor religiosi daca tu esti ateu? Eu totusi am gasit legatura cu care sa-ti raspund prin intrebarea "cat de des consumati alcool?". Daca n-ai fi inclus-o, atunci nu ti-as fi raspuns pentru ca neconsumand alcool decat extrem de rar împins de la spate de altii, n-am o bautura preferata. Oricum nu m-a afectat votul. @Leather a tinut sa-si exprime nemultumirea.

| mastadont explică (pentru rapandula):

Dar cine spune că întrebările de la religie sunt doar pentru cei religioși? E ok să răspunzi la orice întrebare atât timp cât ești pe subiect. Dacă cineva întreabă ce se întâmplă dacă nu face un Canon de exemplu atunci voi răspunde pe subiect și voi spune ce se întâmplă în opinia mea, adică nimic. Dar dacă văd o întrebare despre ceva ce nu cunosc atunci nu mă bag, despre tractoare de exemplu sau cine știe ce altceva. Dacă însă cineva ar întreba despre ce preoți buni cunoașteți sau ceva de genul atunci clar că nu m-aș băga pentru că se subînțelege că este o întrebare doar pentru cei care merg la biserică. Așa e și cu alcoolul. Am întrebat care e băutura preferată iar aproape jumătate din răspunsuri au fost nu beau. E ca și la întrebările despre iphone unde se găsesc unii să comenteze că băi iați android că iphone e scump și alte bazaconii.

| Meme10Meme a răspuns:

Berea acelasi gust are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea consum alcool.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un bețivan notoriu mastadont care bea Mona pana cade prin șanțuri și e dus acasă cu roaba mi o dat nefolositor și eronat ca am răspuns ca nu consum alcool și nu sunt un bețiv notoriu ca el, asta da, mentalitate! Cred ca ți o dat Dumnezeu ultimul creier de pe raft, nici nu e de mirare, cred ca ești beat crita.

| mastadont explică (pentru anonim_4396):

Dacă nu știi să răspunzi pe subiect atunci mi se pare normal să primești nefolositor. E plină lumea de indivizi ca tine, cu capacitatea intelectuală a unui cartof și care habar n-au cum să răspundă pe subiect la o întrebare și comentează doar ca să se afle în treabă și să facă puncte.

| rapandula a răspuns:

Nu consum alcool.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rapandula):

Vezi ca îți dă nefolositor zdreanta dacă nu esti bețiv ca el. Și eu am dat același răspuns și mi o dat eronat și nefolositor. E plina aceasta platforma de retardați mintali și schizofrenici.

| rapandula a răspuns (pentru anonim_4396):

Is prieten cu el dar nu inteleg de ce mi-a dat, ca doar i-am raspuns la intrebarea "Cat de des consumati alcool". I-am dat si eu nota 1 la intrebare. Daca ii dau report i-o sterg automat pentru ca am peste 500 de răspunsuri. Dar na, il las asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rapandula):

Ah, asa da, prieteni man sa tot ai laughing
Ar trebui sa îl iertam poate o tras ceva la măsea și nu e conștient de ce face.
Și eu i-am scris unuia 1 an și ceva și nu am primit nici un răspuns, adineauri mi o sunat la interfon, zdreanta de om, probabil o dat de greu Who know? Mi ca o sa iese o bătaie crâncenă ca și el bate bine, eu încerc sa îl ignor car pot ...eu unul nu cred în prieteni, nu cred în aceast termen, o fi si mici excepții of course, dar eu m-am cam prins cum sta treaba cu "prietenii " cand dai de greu toți se prefac ca ploua. Credeam ca nu mai mie mi o dat vot nefolositor dacă tu ii ești prieten și ți-o dat și ție e clara situația!
Tocmai userii care mi au făcut o impresie ok ma scarbesc... se pare ca, aparentele înșală. ( nu generalizez, sunt și excepții)
Încerc sa dau și eu răspunsuri cât se poate de serioase și mi se da nefolositor, deși eu am toate motivele sa consum alcool, am rămas fără parinti, cauza: covid! În loc sa fiu respectat ca nu beau având în vedere in ce situație ma aflu mi se da nefolositor, iti dai seama ce exemplu bun sunt eu pentru societate dacă sunt un om cât se poate de simplu și urăsc bețivanii și drogații care din orice motiv banal se refugiază in de astea nasoale.
Sunt mulți useri ciudați pe aici, una arda mi o dat ignore ca i-am spus ca are anxietate, după câteva zile pune o întrebare ca vorbește cu extratereștrii, e clara situația cine ne da noua nefolositor și ignore. Toate cele bune inclusiv lui mastadont.

| Lusiaa a răspuns:

Piña colada?

| KsfNksf a răspuns:

Apa laughing

| mastadont explică (pentru KsfNksf):

Din câte știu eu apa nu conține alcool așa că nu se pune. Înainte de a răspunde doar pentru puncte citește măcar cu atenție întrebarea.

| KsfNksf a răspuns (pentru mastadont):

Am glumit, nu știi de glumă? Eu nu consum alcool, nu-mi place!

| mastadont explică (pentru KsfNksf):

Ei și dacă nu consumi atunci de ce te bagi în seamă? E ca și cum mie nu îmi place carnea și m-aș apuca să le dau sfaturi oamenilor ce fel de carne să consume. Dacă nu știi atunci nu răspunde aiurea.