| Gogu06 a întrebat:

Care este cel mai important aspect la o persoana?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Personalitatea.

P.S. Frumoasă poveste, apropo.

neluL
| neluL a răspuns:

Sa fi tu insuti ca persoana, asta e cel mai important. Sa ai incredere in tine si sa nu te indoiesti niciodata de valoarea ta.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Maturitatea e cea mai importantă. Restul sunt doar cuvinte, nimeni nu mai ţine cont de ele.Lumea de azi e prea meschină, cât să mai aprecieze pe cineva care chiar merită.Şi dacă ajuţi pe cineva, săştii doar tu, pentru că la rândul tău nu mai eşti ajutat de nimeni.Maturitatea în schimb te ajută să faci faţă la toate şi să treci peste toate cu fruntea sus.Prin ce ai trecut şi treci doar tu ştii,nimănui nu o să-i pese. Dacă o să le spui, vor începe să râdă şi nu te vor crede.Şi atunci îşi bat joc cel mai mult, când văd un semn de slăbiciune la tine, deci nu le oferi satisfacţia asta.E de ajuns să ştii doar tu, în timp o să înţelegi că restul lumii e doar un paradox.

| Chris a răspuns:

Cred că primul loc este ocupat de valorile și principiile după care se ghidează.

| janynefeaver a răspuns:

Fizica sau psihica? Pentru mine cea mai importanta calitate a unui om este sufletul.

| TooNight a răspuns:

Caracterul.Poti fi cel mai frumos om din lume,daca ai un caracter josnic, tot ce faci sau ce-ai facut, a fost degeaba.Dar un om urat si sarac, intotdeauna va sti sa aprecieze si pe cei frumosi si pe cei mai putin frumosi, deoarece are rabdarea si bunatatea sa-i suporte pe cei care rad de el.Intelegi?

| Gogu06 explică (pentru TooNight):

Ai nevoie de un caracter puternic sa poti sa ii infrunti pe cei bogati si frumosi daca tu esti urat si sarac iar despre ceea ce spui tu, cred ca se numeste caracter nobil, iar pentru asta ai nevoie de intelepciune. N-am cunoscut nici o persoana in spiritul asta pana acum. Uneori ai nevoie doar de o imbratisare si de o vorba buna ca sa treci mai departe dar multi nu cred si daca le spui incep sa rada, pentru ca din moment ce ei nu au primit niciodata asta, sau daca au primit nu au stiut sa aprecieze si la randul lor nici ei nu vor oferi. Aveam o profa in liceu care tot timpul la ore era nervoasa, pusa pe note proaste si ascultat in fata clasei, ba pe langa asta te mai facea si prost si iti zicea ca nu o sa iei bacul ca nu meriti sa treci clasa iar in final itit trecea un 2 in catalog, erai norocos daca luai 4 sau 5, erai geniu sa iei 6. Intr-o vinere(atunci aveam fizica), ajung la liceu si o vad pe profa ca fuma o tigara, in fata liceului, ma opresc langa ea, imi aprind si eu una. I-am spus doar "Buna ziua dna profesoara, ce faceti?" si a inceput sa imi povesteasca de fiica ei care era plecata in Japonia si ca ii este dor de ea ca munceste prea mult si cred ca am vorbit cam jumatate de ora despre fiica ei.
In ziua aia si-a aratat adevaratul potential ca profesoara, nu ne-a ascultat, ne-a predat pe un ton calm si intr-o atmosfera foarte deschisa, era dispusa sa iti explice sa iti raspunda chiar la unele intrebari penibile... Uneori doar un simplu "Ce mai faci?" si cineva care sa te asculte iti poate face ziua mai buna. In concluzie trebuie sa fim intelegatori si buni cu cei din jurul nostru pentru ca si ei vor fi la fel cu cei din jurul lor.

| TooNight a răspuns (pentru Gogu06):

Exact! Ar trebui sa existe pe TPU, o chestie care sa-ti poti da funda singura, pentru ca raspunsul tau e de funda si vot.straight face Si, chiar daca nu e problema mea, Fumatul Ucide.happy

| scrisoarededragoste a răspuns:

Frumuseţea interioară că cea exterioară este trecătoare.