| Dismally a întrebat:

Care este cel mai mare defect al vostru? Incercati sa scapati de el sau v-ati impacat cu el? happy

44 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cele mai mari defecte ale mele sunt fizice, cred. M-am impacat cu ele.

| Dismally explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Acestea nu le-as baga la categoria defecte, nu toti s-au nascut cu un corp perfect. Conteaza mai mult cum gandesti si ce "suflet" ai decat cum arati happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dismally):

Asta cu "sufletul" e o prostie, daca te referi la ajutorul random a persoanelor care cersesc, ori sunt prea proaste pentru a se integra.
De multe ori, sustinand cersetoria si mintind prostii ca sunt ok, faci un rau tuturor, inclusiv celor "ajutati", pentru ca se vor complace in situatie.
Eu hranesc pisici straini, si fugaresc boschetari/cersetori. Asa suflet am.

| Dismally explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, este vorba de caracterul omului in general, nu are treaba cu cersetorii.

| Drimmero a răspuns:

Probabil ca ma enervez rapid si nu sunt foarte tolerant cu anumite lucruri, am invatat totusi sa le iau si mai cu calm, momentan reusesc asta.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Este foarte bine ca reusesti sa iti tii nervii sub control happy

| Frank51 a răspuns:

Stau si ma gandesc de 5 minute, nu cred ca am vreunul, trebuie sa intrebi o persoana foarte apropiata, noi nu ne vedem defectele noastre, doar ale altora.

| Dismally explică (pentru Frank51):

Da, si asta este adevarat. Uneori e greu sa vezi anumite defecte pe care le ai.

| SilentRain a răspuns:

Ma apropii greu de oamenii, și ma dezlipesc și mai greu de eii

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Asta nu este chiar rau, asa ii poti evita pe cei care nu merita atentia ta si poti trece mai usor peste cei care te dezamagesc happy

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Prostia nu se vindecă sad

| Dismally explică (pentru supadeceapa):

Pana si prostia poate fi depasita daca ai vointa happy

| Curious2 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce intelegi prin "prostie".
Da-mi exemplu de un om prost sau de o prostie.

| Emma30555 a răspuns (pentru Dismally):

Unii considera timiditatea, lipsa de încredere în sine, personalitatea mai moale ca fiind defecte.

| Dismally explică (pentru Emma30555):

Si altii considera agresivitatea, nesimtirea etc. calitati... Nu trebuie sa te iei dupa parerile unor cimpanzei happy

| Dismally explică:

Si ce inseamna pentru tine "smecher"?

| Nemessys a răspuns:

Dacă ai posibilitatea sa scapi de el, dar ti-e lene, nu mai este defect ci este alegere.

Este ca și cum ai spune ca să fii om bun, este o calitate. Nu este o calitate ci o alegere. Este alegerea ta dacă vrei sau nu sa fii bun. Sau sa fii bun doar cu anumite persoane care tot de tine sunt alese.

,, sau v ati împăcat cu el? " asta ar fi ceva gen,, sau nu vrei sa te dezvolți tu ca persoana pentru ca ți e prea lene și ai renunțat deja?"

| Dismally explică (pentru Nemessys):

Nu stiu daca este vorba de lene, ar putea fi acceptarea faptului ca nu suntem perfecti...

| Nemessys a răspuns (pentru Dismally):

Omul perfect este ala care
Este bun la toate
Le știe pe toate
Nu a făcut niciodată o greșeală
Este pe placul tuturor.

Eu astea 4 nu le consider deloc defecte.
Dacă accepți lucrurile alea, evident ca nu este lene.
Dar când ești un om care are grave probleme de comportament și de gândire, aia e cu totul altceva. Dacă un om nu își rezolva aceste probleme, pardon, voiam sa zic,, defecte " laughing, atunci chiar este leneș, nu vrea sa evolueze, nu se respecta și nu se iubește pe sine.

| Dismally explică (pentru Nemessys):

Ai dreptate dar vezi tu, multi oameni nu au o viziune clara despre ce este un defect si ce este doar un lucru care ii face diferiti de altii si incearca mereu sa devina ceea ce nu sunt happy

| Nemessys a răspuns (pentru Dismally):

Asta este fix problema lor.

Este plin Facebook de.,, nu sunt perfect, am defecte ",, accepta ma cu tot cu defecte". Ei spun ca toată lumea are defecte, dar dacă ii întrebi ce sunt alea defecte, nu știu sa îți răspundă, dar hei, măcar au. *error 404*

| Dismally explică (pentru Nemessys):

Ehh, pe Facebook este ca cei care copie si ei niste citate pe care nici macar nu le inteleg pentru a parea mai inteligenti... Bine ca au macar "scoala vietii" si lucreaza toti la Facebook/google etc. dar nu au vazut in viata lor o linie de cod laughing

| Curious2 a răspuns (pentru Nemessys):

Pai, na, depinde ce intelege fiecare prin "defecte".
Fumatul e un defect?
Daca ti-ai lasat barba, inseamna ca ai un defect, ca barba reprezinta un defect?

| Nemessys a răspuns (pentru Curious2):

Fumatul nu este un defect ci o alegere.
La fel și barba. Este alegerea fiecăruia dacă vrea sa își lase sau nu barbă.

| Curious2 a răspuns (pentru Nemessys):

AA, okay.
Pai, atunci, daca sunt surd inseamna ca am un defect, nu?
Surzenia e un defect.

| Nemessys a răspuns (pentru Curious2):

E mai mult o problema de sănătate /din naștere. O poți baga la categoria defecte deoarece nu se poate rezolva, și asta nu reprezinta o alegere. Adica omul când s-a născut nu a ales sa fie surd.

| Curious2 a răspuns (pentru Nemessys):

Bine.
Da-mi exemplu de un defect, te rog.

| Nemessys a răspuns (pentru Curious2):

Ai deja unul mai sus.

Orice lucru care nu reprezinta o alegere și nu îl poți schimba la tine, îl poți numi defect. Sau poate ca se poate schimba însă e foarte complicat și cel mai probabil costisitor dacă vorbim de defecte fizice.

| Raimondo99 a răspuns (pentru Nemessys):

''Nu a făcut niciodată o greșeală
Este pe placul tuturor.'' hai ca da

| Nemessys a răspuns (pentru Raimondo99):

Detaliază ce ai vrut sa spui.

| Raimondo99 a răspuns (pentru Nemessys):

Toata lumea a facut o greseala sau mai multe, si nimeni nu poate fi pe placul tuturor.

| Nemessys a răspuns (pentru Raimondo99):

Asta știam deja.

| gemeni6226 a răspuns:

Cateodata sunt prea sensibila cred ca asta izvoraste din faptul ca de 4 ani nu am prieten si desi a fost alegerea mea ca nu mi-a placut de nimeni, din cand in cand imi pierd increderea in mine si devin super sensibila la ceea ce m-i se zice,
mai ales cand sunt super obosita.Dar daca ma odihnesc suficient totul revine la normal.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Pai ar trebui sa te odihnesti suficient oricum, nu doar pentru a combate sensibilitatea happy Nu ai de ce sa-ti pierzi increderea in tine, e mai bine sa fii singura decat cu cineva pentru care nu simti nimic.

| Ineys a răspuns:

Nu-mi prea pasa de multe lucruri. Chiar prea multe.

| Dismally explică (pentru Ineys):

Da stii ca in unele cazuri este foarte bine sa nu iti pese, cel putin de lucrurile neinsemnate happy

| Curious2 a răspuns (pentru Dismally):

Depinde ce inseamna neinsemnat pentru el.
Ce e neinsemnat pentru mine, poate fi insemanat pentru el.
E posibil ca, ce considera el a fi neinsemnat pentru el, astazi, sa fie insemanat maine.

| Dismally explică (pentru Curious2):

Lucrurile neinsemnate vor ramane neinsemnate, indiferent cum ti se par tie happy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sincer sa fiu cel mai mare defect al meu este insusi viata mea aici pe pamant dar timpul trece, azi sunt tanar si peste cativa ani voi fi batran si obosit iar in final o sa ma sting ca o lumanare.
Cred ca m-am impacat cu ideea asta si cu viata pe care o am acum caci cu totii suntem copii lu Dumnezeu pentru ca EL ne-a lasat pe pamant si tot EL ne va lua inapoi la EL exact cum scrie in Evanghelia lui Iisus.
Daca stau sa ma gandesc lumea in care traim nu a fost niciodat un loc mai bun si nici no sa fie asta e clar.

AICI NU MAI E DE TRAIT. Cine e istet isi da seama si singur cum stau lucruriile.

Timpul trece repede azi esti in viata dar peste 30 de secunde s-ar putea sa nu mai existi. Mi-am cumparat loc de veci ca in cazul in care imi vine randul sa am unde sa stau. Morti cu morti si vii cu vii.

| Dismally explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Incearca sa te bucuri de viata aceasta pentru cea viitoare la care speri tu nu se stie daca exista sau daca vei ajunge acolo unde iti doresti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e doar un vis si cam atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hipersensibilitatea. Când ajungi să te afecteze un simplu ton, e grav. Cândva îmi exprimam nemulțumirea, acum am învățat să o maschez, deși încă mă afectează prea multe lucruri care n-ar trebui să mă afecteze. Și nu m-am împăcat cu așa ceva. Viața e grea...și dacă ești de porțelan nu reziști. straight face

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Nici sa o maschezi nu cred ca este cea mai buna solutie. Trebuie sa inveti sa nu mai dai atata importanta lucrurilor marunte, nu este usor dar se poate happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Exact.