| siminafive5 a întrebat:

Care este diferenta dintre carte si roman? dau funda happy

Răspuns Câştigător
| danielutza9999 a răspuns:

Cartea este lucrare,scriere, opera, tiparitura, tom, volum
Romanul este Specie a genului epic, de întindere mare, cu conținut complex, care se desfășoară de-a lungul unei anumite perioade și angajează mai multe personaje, presupunând un anumit grad de adâncime a observației sociale și analizei psihologice. ◊ Operă narativă în proză sau în versuri scrisă, în evul mediu, într-o limbă romanică. ♦ Fig. Împletire de întâmplări cu multe episoade care par neverosimile. [Var.: (înv.) románț s. n.] – Din fr. roman.

3 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Toate sunt carti...si poeziile sunt scrise tot in carti, nu?
Pentru definitia romanului cauta pe google sau Dex.

Răspuns utilizator avertizat