| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre clan si etnie?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai corect ar fi spus : care sunt asemanariile? Sunt 2 termeni total diferiti: clan si etnie
Clan-> gasca, grup nepresunand a avea nimic genetic intre ei.
Etnie->grup mare de oameni fiind legati de radacini istorice, limba, ocupatii identice.
Exista mii de etnii pe tot pamantul
Sa completez si cu termenul de Rasa: exista 4 rase :alb, galben, negru, maro.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Albinismul e o "boala", si singura care face diferenta "rasa".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exista 3 (4-sa fim precisi) rase avand legatura cu zona geografica de unde provin. Si de mixurile Non-Homo Sapiens.
Este o boala numita "Albinims" Prezent la toate rasele da. Dar nu are legatura cu culoara raciala-> care este data de adaptarea genelor la clima locala, schimband nivelul melantoninei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Etnia reprezintă totalitatea oamenilor care vorbesc aceaşi limbă şi au o cultură comună, iar Clanul reprezintă o grupare de oameni, deseori format din cunoştiinţe sau rude.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Presupun că membrii unui clan nu trebuie neapărat să aibă aceeași etnie.