| gigimuranus a întrebat:

Care este diferenta dintre Creatina si Proteine?

Răspuns Câştigător
| Anita20Peace a răspuns:

PROTEINELE sunt elementul cheie al dezvoltarii musculare, practic componenta de nutritie nr. 1 in cresterea musculara. Avem nevoie de proteine pentru ca tesutul muscular sa se refaca si sa creasca dupa antrenamente. Daca dieta e saraca in proteine putem sa ne antrenam cat de tare si de intens vrem si garantat nu vom creste.

CREATINA este cel mai important component al suplimentelor actuale destinate dezvoltarii masei musculare, producand rezultate pozitive la toti cei care o probeaza si o folosesc. Acest lucru deoarece cu ajutorul creatinei se accelereaza sinteza proteica. Dezvoltarea musculara reprezinta rezultatul procesului alternativ de sintetizare de proteine (sau faza anabolica) si degradare proteica (sau catabolism). Cresterea se petrece cand balanta este pozitiva sintezei, adica atunci cand cantitatea de proteine care se fabrica este mai mare decat cea care se degradeaza.