| AnotherGirl a întrebat:

Care este diferenta dintre culorile tempera si cele acrilice?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Cele acrilice se dilueaza cu apa, culorile nu se modifica dupa uscare, se pot crea usor transparente prin suprapunerea unor straturi fluide fara sa mai fie nevoie sa astepti cateva ore ca in cazul culorilor de ulei, se preteaza la aproape orice suport, au putere mare de acoperire.
Tempera se prepara din pigmenti macinati manual amestecati cu galbenus de ou, amestec la care se mai adauga si alte materiale, cum ar fi: miere de albine, apa, lapte(sub forma de caseina) si o varietate de rasini vegetale.Se foloseste in special pentru icoanele din lemn.

1 răspuns:
| ionut_5657 a răspuns:

Scuze nu am mai pictat de multsad daca ma intrebai de desen tehnic stiamlaughingwinking