| oanacatalina a întrebat:

Care este diferenta dintre "obiectiv" si "subiectiv"?

Răspuns Câştigător
| AG a răspuns:

Obiectiv: cand vorbesti despre ceva / cineva fara a te implica personal, cand te poti analiza pe tine insuti fara implicare emotionala
subiectiv: cand analizezi ceva / pe cineva implicandu-te personal in analiza, opinie personala

3 răspunsuri:
| Needle a răspuns:

Atunci cand esti "obiectiv" vorbesti despre subiect fara sa te afecteze, esti indiferent.
Iar atunci cand esti "subiectiv" esti si tu implicat in acea situatie si iei apararea sau ceva de genu.

| Maxiela a răspuns:

Obiectiv=cand spui ceva real,la obiect,adevarat,criti ceva sau pe cineva in functie de rezultate si nu trasaturile persoanei,i spui verde in fata chiar daca ti-e prieten fara sa afecteze relatia; subiectiv e opusul obiectivitatii, cand incerci sa fii dragut chiar daca nu meriti pentru ca esti prieten si tii cu el, nu vrei sa se supere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau un exemplu: in momentul in care iti dai cu parerea despre o persoana :poti fi obiectiv, adica fara implicare personala, afectiva vorbesti la general, iar subiectivul este exact opusul obiectivului.