| americanu00334567 a întrebat:

Care este diferenta dintre profesor de matematica si matematician? (sau prof de fizica si fizician etc...)

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

În multe cazuri nu e niciuna.

| Yufeny a răspuns:

Profesorul de matematica are un modul psihopedagoic iar matematicianul este acea persoana care al carui prim domeniu de studiu este acela al matematicii.

| мартна a răspuns:

Profii sunt niste persoane care... au facut o facultate (universitate) in acest domeniu si acum predau la scoli/licee/universitati/facultati...
Fizicienii, matematicienii sunt "nascuti cu matematica, respectiv fizica in sange", au un talent la aceste materii big grin