| mariuschakra12 a întrebat:

Care este diferența dintre sport și yoga? Care ajuta mai mult?

Răspuns Câştigător
| Cheo0S a răspuns:

Cer mai mult echilibru si forta in muschii stabilizatori. Cam atat.
E Mai mult un skill decat forta bruta, te ajuta doar pana la un punct. Dupa daca nu esti gymnast sau practici vreun sport anume in care te ajuta asemenea flexibilitate e cam degeaba numai daca iti place sa o ai e alta treaba.
In viata reala sportul facut cu greutati ca banuiesc ca la asta se referea, e mult mai practic, decat statul in pozitii dubioase.
Pentru ca te poate salva de dureri de spate/ de UN accident grav care ar fi putut sa te omoare dar corpul rezista la socuri.

3 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Yoga e o prostie. Sportul te ajuta cu adevarat si te face sa te simti mai bine

| Cheo0S a răspuns:

Macar faci una din ele sau singurul lucru e sa pui intrebari?
Yoga = concentrare maxima, meditatie poti sa faci asa ceva si citind o carte si vizionand un film. Orice.

Sportul iti intareste organele/ musculatura/te face bun ce practici. Te detoxifica si e anti sters depinde cata adrenalina implica. Yoga te face numai mai flexibil.

| Pnin a răspuns (pentru Cheo0S):

Scopul meditației e să îți golească mintea de gânduri și yoga dezvolta musculatura majoritatea exercițiilor constau în menținerea unor poziții dificile, cer echilibru și forta

| Cheo0S a răspuns (pentru Pnin):

Cer mai mult echilibru si forta in muschii stabilizatori. Cam atat.
E Mai mult un skill decat forta bruta, te ajuta doar pana la un punct. Dupa daca nu esti gymnast sau practici vreun sport anume in care te ajuta asemenea flexibilitate e cam degeaba numai daca iti place sa o ai e alta treaba.
In viata reala sportul facut cu greutati ca banuiesc ca la asta se referea, e mult mai practic, decat statul in pozitii dubioase.
Pentru ca te poate salva de dureri de spate/ de UN accident grav care ar fi putut sa te omoare dar corpul rezista la socuri.