| AllNone a întrebat:

Care este limita legala de inaltime a cladirilor in Romania?

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Nu exista o limita de inaltime valabila pe toata Romania. Fiecare oras isi hotaraste limitele de inaltime cu ajutorul planurilor urbanistice generale - PUG. In unele orase limita e la sub 35 metri, in altele conteaza doar procentul de utilizare al terenului la coeficient 4 (CUT) si amprenta la sol de maxim 50% (POT). De exemplu, daca ai un teren de 1000 metri patrati nu poti sa construiesti acolo o cladire cu amprenta la sol mai mare de 500 m.p. si cu suprafata totala mai mare de 4000 metri patrati. Rezulta o cladire de maximum 8 niveluri.