| Luori a întrebat:

Care este motivu` pentru care mintim?

[sau care credeti ca este motivu` ]

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amanam efectul nedorit iscat de aflarea adevarului. dar il amanam.nu e taina care sa nu se afle si lacat care sa nu se deschida.de aia nu e buna minciuna.

5 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Pentru ca adevaru doare intotdeauna.preferam sa ne ascundem in spatele unei masti care de fapt nu este ceea ce ne reperezinta.
Dar minciuna are si partile ei benefice, nu stau sa detaliez. dar sper sa-mi dati dreptate... Uite un exemplu, iti faci o prietena, care nu mai este virgina. vrei sa-ti spuna pe fata ca a facut-o cu 300.sau vrei sa te minta¨frumos¨ ca esti al doilea?hee hee.asa are si ea o sansa la tine, ca altfel fugeai de rupeai pamantu.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mie nu-mi place sa mint... Unii spun ca o fac pentru a nu rani persoanele dragi... din punctul meu de vedere le ranesti daca le minti... Unii poate se cred mai speciali cand spun ceva ce nu-i caracterizeaza. Unii cred ca o persoana nu poate sa-i placa asa cum sunt si mai bine mint...

| Pho3nix a răspuns:

Mie nu-mi place deloc sa mint.
Uneori mintim atat de mult incat intrecem masura si nu ne dam seama.straight face

| smaranta a răspuns:

Mintim ca sa ascundem o fapta de care ne e rusine, mintim ca sa inducem in eroare, mintim pentru a evita conflicte, si mai sunt n motive pentru care mintim...(asta nu inseamna ca eu mintlaughing )

| alle_1861 a răspuns:

Eu cred ca unele persoane mint pentru a pastra aparentele, pentru a fi placuti si iubiti de ceilalti.

Afli mai multe aici:

http://news.softpedia.com/news/De-ce-mintim-tot-timpul-ro-23817.shtml