| 0oPo0 a întrebat:

Care este opinia voastra despre rolul educatiei in viata omului?
funda cel mai complex raspuns

Răspuns Câştigător
| mikilooooooooo a răspuns:

Ok de mult asteptam sa vorbesc despre asta, educatia omului. pentru mine educatia omului consta in anumite reguli de baza incat sa nu te faci de ras cat esti copil si iesi pe strada sa nu te arate lumea cu degetul. mai aud una alta "proasta educatie ti-au dat parinti" de unde atatea? educatia de acasa da. o ti pana la 11/12 ani dar cresti si iti faci propiile principi, propiile reguli numai iei tu in considerare ce te-au invatat parinti sau bunici pur si simplu esti pe propia raspundere, pe picioarele tale trebuie sa fii constient de faptele care le faci. prin urmare EDUCATIA DATA DE PARINTI ( daca la asta te'ai referit. ) nu te tine decat pana cresti si realizezi singur.

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Are un rol foarte important, trebuie sa stii sa te descurci sa vorbesti si cum sa te porti.Primele exeple demne de urmat sunt parinti, de la ei inveti sa vorbesti, sa te porti, mici gesturi de politete, codul bunelor maniere etc etc.In zile noastre relitatea e alta.Educatia are rost sa te faca un munitor de rad si nimic mai mult. Daca esti genu ala de om cuminte si respectos, vei fi considerat un om slab de foarte multi oameni, foarte putini vor fi cei care te vor aprecia...Acum poate o sa vina x si y cu citate filosofice, dar acestea nu mai au nici o valuare in timpurile noastre, alta e relitatea.

| 0rlando a răspuns:

Un răspuns complex, nu-și are rostul.
Treaba stă cam așa: un om fără educație, nu este decât o primată cu abilitatea de a vorbi.