| kameliae a întrebat:

Care este opinia voastra in legatura cu viata de stewardes/a?

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ma interseaza, fiind un job de servitoare practic, unde nu ai voie sa comentezi inapoi, ci doar sa asculti sa sa executi ce ti se cere, fiind tot timpul la cheremul calatorilor, unii cu bun simt, altii nesimtiti, unii care url ala tine, car afc nazuri, care vomita si tu trebuei sa-ti tii de cap si sa cureti dupa ei, sau sa cureti wc samd.
Am sute de ore de zbor prin lume si am vazut destule, iar ca sa ajung sa suport ce suporta o stewardeza, nu ma interseaza.

| kameliae explică (pentru Violleta2022):

Mda.
Sincer,la aproximativ orice job trebuie sa suporti/respecti anumite fite ale angajatorilor sau angajatilor.Doar daca esti persoana care a creat afacerea respectiva si dai ordine, atunci nu mai trebuie sa suporti anumite chestii, putand da comenzi si comenta/riposta inapoi.(nu in cazul stewardeselor, dupa cum ai precizat tu)
Nu m-am gandit vreodata ca pot exista oameni care calatoresc cu avionul si se comporta ca "taranii"(desi nici taranii nu au un astfel de comportament).
In ansamblu, mi-am facut o opinie despre meseria aceasta.Desi pare totul roz la suprafata, cand stau si analizez...nu e chiar cum se vede.Multumesc pentru comentariu!

| Violleta2022 a răspuns (pentru kameliae):

Poate pe trasee scurte nu ai cum sa-i observi, dar la calatorii de 10-14 ore, multi isi dau in petec. Suna stewardesa ca vor de mancare cand alti dorm, aprind lumina ca ei vor sa citeasca sau incep sa cante, sa tipe, se plictisesc de uitat la filme si incep sa se plimbe prin avion, calcand lumea pe picioare, fiindca la peste 10 ore de zbor se mai doarme si cum unii au probleme mentale, ajung sa o ia razna chiar si in avion. Urla copii mici, steardesele incearca sa ajuta, mai ales mame cu mai multi copii mici. Copii bat cu picioarele in scaun, urla, se joaca, sar...
Imi aduc aminte de un incident cu un calator plin de ura, care i-a aruncat stewardezei tava cu mancare peste ochi, ca nu aveau in meniu ceva ce el ar fi vrut.
Sau altul care a deschis locasul de bagaje de sus, a luat prima geanta de laptop si a trantit-o de podea, dupa care si-a pus geanta lui. A iesit un scandal monstru in avion, cu calator care a avut laptopul spart, dar ce poti face cand esti la 17.000 de picioare in aer?
Frumusetea jobului este ca poti calatori pe anumite rute si poti ramane in tara respectiva cateva zile sa o vizitezi. Dar crede-ma ca jobul in sine, nu-i nemaipomenit, fiindca esti la cheremul tuturor calatorilor, suportand totul fara sa cracnesti si fara sa ripostezi.

| kameliae explică (pentru Violleta2022):

Din pacate, asa sunt unii oameni...nu stiu sa respecte, sa vorbeasca si sa-i inteleaga pe ceilalti.De parca sunt atintiti numai asupra sentimentului de ura, de furie..pacat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru kameliae):

Intr-un zbor de 300-400 de pasageri, intotdeauna exista unul sau mai multi care fac urat, sunt nerespectuosi sau care vin acolo cu copii prost crescuti care sar pe sacune, iti trag cu jucariile sau mancare in cap samd.
Zborurile la acest moment sunt destul de ieftine si mai tot omul de rand isi permite sa calatoreasca macar odata, iar unii, chiar de mul mai multe ori, dar nu toti au primit educatie acasa si nici bun simt nu au.

| kameliae explică (pentru Violleta2022):

Cred ca nu criteriul cu zborul ieftin e valabil, ci mai mult criteriul cu omul ieftin/omul scump(omul care are haine ieftine pe el, dar este inteligent si respectuos&invers; sau omul scump care iti face calatoria mai placuta, iar celalalt...).
Cum am spus si in mesajul de mai sus:pacat ca unele persoane nu au cei 7 ani de acasa! Vai si amar de ei, iar mai apoi de noi!
Sincer, as vrea sa incerc meseria asta macar o data sau de doua ori, dar nu pentru o viata intreaga.De ce? Pentru ca imi plac aventurile si noile experiente.Consider ca am multe de invatat daca lucrez in decursul a mai multor ani la muuulte job uri(de ex:bucatar, afland secretele sefilor din bucatarie.). Viata este scurta, timpul zboara pe repede inainte.Multumesc,din nou, pentru comentariu!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am o prietena care a ajuns la Emirate.
Nu e atat de spectaculos pe cat credea. Salariul nu e impresionant, cheltuielile de Dubai sunt destul de mari.
Sta in hoteluri singura, daca se imprieteneste cu colegele de zbor, e norocoasa.
Zborurile sunt obositoare.
In opinia mea, poate fi mai atractiva meseria de ospatar, decat de insotitor de zbor. Barman deja e lux laughing
Orice job la dispozitia oamenilor e o prostie. Daca faci asta toata viata, ti-ai cam ratat cariera.

| kameliae explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sincera sa fiu, mi se pare interesant cum jobul de stewardes/a poate imbina atatea domenii de lucru doar intr unul.De ce spun ca le imbina? Pentru ca aceasta persoana trebuie sa stie medicina, comunicare, limbi straine, inot, parasutism etc + sa fie foarte calma si rationala in decizii.
Programul poate fi obositor atat timp cat meseria nu este facuta cu drag sau neavand un sprijin moral.Am vazut un cuplu de stewardesi, foarte draguti.Calatoreau prin toata lumea si faceau si vloguri pe yt.De cand le-am vazut canalul de yt i am admirat.
Cat despre meseria de ospatar, dezavantajul este ca nu poti calatori prin diferite tari(cum e la meseria de stewardesa) si nici nu prea poti ajunge, in majoritatea cazurilor, la un salariu de 1000 euro(macar).Dar privind la exemplul dat de tine cu privire la prietena ta, are chiria apartamentului deja platita de firma(sper sa nu ma insel, dar asa au zis unele persoane care lucreaza la Emirate)..deci are o grija in minus.
Adevarat, in unele cazuri, si afirmatia ta referitoare la jobul in dispozitia oamenilor.De fapt,foarte bine punctat! Majoritatea oamenilor nu prea mai respecta persoanele din fata lor in ziua de astazi... Daca stam sa ne gandim, unii pasageri din avion nu respecta persoanele lucratoare la bord(stewardesele), cateodata cred ca daca au platit biletul, stewardesele sunt ale lor sau le cred necalificate in niciun domeniu, adica neinteligente.Dar cand exista o problema la avion in timpul calatoriei, toti ochii sunt atintiti asupra stewardeselor pentru ca ele ii vor ajuta pe pasagerii acestia.
Iti multumesc pentru mesaj! Multumesc tuturor!

| Nirvanaaa a răspuns:

E obositoare. Și lucreaza in domeniul de customer care. Deci e de doua ori obositor.
Probabil este și o viața plăcută, dacă lor chiar le plac zborurile și faptul ca mai văd și alte părți ale lumii.

| 1997onur a răspuns:

Nu știu nimic despre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie îmi plac acest job foarte mult.E frumos sa te plimbi prin toată lumea însă este și obositor. Când o sa cresc mi-ar plăcea sa fiu stewardesă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este faina daca zbori la o companie care-ti da ocazia sa vizitezi, gen Emirates, Singapore, Thai, Lufthansa etc. Daca esti la Wizz sau alte low-cost-uri e cam nasol ca nu se sta peste noapte. Toate zborurile sunt dus-intors si tot acasa ajungi dupa o zi foarte obositoare cu foarte multi idioti.

| kameliae explică (pentru anonim_4396):

(: adevarat
De asta am si spus intr-un comentariu ca e interesanta viata de stewardesa in firmele mari.
Decat sa lucrezi la o firma mica(precum wizz air), mai bine intr-un alt job.

| Anonim67377882 a răspuns:

Mie mi s-or parut intotdeauna niste tarfe care incearca sa-ti vânda mancarea numai pentru ca au o fata draguta.

| kameliae explică (pentru Anonim67377882):

Hmm.e opinia ta, nu o judec.Dar ele sunt antrenate sau urmeaza niste cursuri costisitoare pentru a lucra in domeniu.Si nu lucreaza pentru a vinde niste mancare in avion, ci pentru a asigura controlul si buna desfasurare a orelor petrecute in avion, adica spre binele pasagerilor.(zic rau?)

| Anonim67377882 a răspuns (pentru kameliae):

Raspunz afirmativ. : D Iti permit eu sa-ti urmezi visul. Multa bafta.

Glumeam ce naiba rolling on the floor

Clar e nevoie de asa femei ca tine acolo.

| Hammurabi a răspuns (pentru kameliae):

Ce perspective are meseria asta?
Eu, de câte ori am călătorit cu avionul, (și am călătorit destul) nu am văzut niciodată o stewardesa mai în vârstă de, hai să zicem 35 de ani.
Se pensionează atât de repede? sau când înaintează în vârstă sunt puși pe liber?

| kameliae explică (pentru Hammurabi):

Salut! Prima data cand am citit ce ai scris am stat putin pe ganduri, iar dupa am cautat pentru ca eram curioasa. Oficial, poti fi angajat de la varsta de 18, respectiv 21 de ani.Neoficial,se spune ca persoanele pot lucra pana la anii batranetii(desi depinde de persoana in cauza daca are putere de munca sau dorinta). Persoanele care au trecut de pragul de 35 de ani(sa zicem 35) pot sa se angajeze ca instructori sau alte job uri.
Bineinteles ca persoanele care se angajeaza pentru un astfel de job ar trebui sa aiba si altceva asigurat, in caz de ceva.Totusi,cred ca a fi stewardesa e interesant.(mai ales in cadrul firmelor mari)De ce interesant? Pentru ca, fiind tanar si avand visul de a calatori lumea, iti poti indeplini dorinta.(plus ca nu stii cat o sa traiesti pe lumea asta)
O intrebare care n are legatura cu subiectul:esti turc/kurd sau pe acolo?(hammur "abi")Fireste, poti sa nu raspunzi la intrebare daca nu vrei.

| kameliae explică (pentru Anonim67377882):

Nu e un vis, doar am cerut o opinie(pentru ca voiam sa mai stau de vorba cu alte persoane) rolling on the floor
Sincera sa fiu, si zambesc si nu..nu iti pot intelege gluma
,, asa femei ca tine,,?

| kameliae explică (pentru Hammurabi):

Sau poate fi Hammur abi saaau hamur (=aluat, lb turca), dar nu cred ca esti pasionat de patiserie sau gatit(zic si eu)
Saaau Hammurabi?(regele Babilonului?)

| Hammurabi a răspuns (pentru kameliae):

laughing Nu sunt turc, sunt grec. Adică jumătate grec, jumătate român.
Iar Hammurabi vine de la regele Babilonului. Mi-a plăcut mie cum sună, fără alte conotații.

Dacă ești atrasă de meseria asta în ideea principală că vei călătorii și vei vedea lumea, s-ar putea să nu fie chiar așa.
Cu siguranță vei vedea majoritatea aeroporturilor din lume. Dar timp, ca să vizitezi și orașele/țările în care vei ajunge, s-ar putea să nu prea fie. Decât ocazional și destul de rar.
Am un fost coleg de facultate a cărui soție e stewardesa. Și știu că se plângea că e destul de obositor, iar "excursiile" în țările în care ajungea, se rezumau la aeroport-hotel-aeroport, de cele mai multe ori. Nu avea timp de altceva.
Dacă vrei să-ți alegi meseria asta, probabil va trebui să aduni informații mult mai multe și mai detaliate. Să nu ajungi să fi dezamăgită.

| kameliae explică (pentru Hammurabi):

rolling on the floorgrec,hă
Da,m-am informat despre meserie si cica afectează sănătatea (programul e cam naspic). Totusi, inca mai caut informatii.
Multumesc!