| Meme10Meme a întrebat:

Care este originea cuvantului "oras"?

6 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Dacă-mi amintesc bine, vine din limba maghiară.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da,ai dreptate, din maghiara vine. Dar inainte de intrarea Ardealului in componenta Romaniei, ce cuvant era utilizat pentru a denumi mediu urban? Ca presupun ca a fost cuvant recent. Ori era de mai mult timp in componenta limbii romane?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Presupun că a intrat în limba română undeva prin Evul Mediu, pe vremea lui Ludovic I cel Mare al Ungariei (1326-1382). Până atunci se folosea "cetate"(termen provenit din latină).

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Poate se folosea si dava, cine stie rolling on the floor

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nici nu știam de termenul ăsta până acum. Acum am aflat, mulțumită Wikipedia, că e un termen geto-dacic. Mersi pentru informare!

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Cu placere big grin