| elena a întrebat:

Care este originea expresiei "la botu' calului"?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

In trecut ca mijloc de transport se folosea calul, caruta, caleasca ...etc. Hanurile erau specializate si pentru primirea calaretilor, in unele se intra cu calul pana la tejghea, de unde era preluat de unul din ajutoarele hangiului. Alteori daca era grabit calaretul, lega calul de unul din stalpii din fata hanului iar hangiul venea si il servea acolo, langa cal. Uneori cand bea berea mai dadea si calului sa guste. Era ceva de genul McDonalds unde esti servit direct la masina.

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cred ca expresia isi are originea in obiceiul carausilor de pe vremea cand transportul, atat de oameni cat si de marfuri, se facea exclusiv cu trasuri, carute, postalioane trase de cai, de a pune, in momentele de odihna, la botul cailor un suport din panza groasa umplut cu fan, pentru hrana patrupedelor.Acest lucru se intampla atunci cand nu se afla in cale vreun han unde caii sa poata fi deshamati si hraniti in vreo iesle.Concluzia ar fi ca respectiva expresie se foloseste in cazul cand cineva s-ar hrani in timpul unei pauze scurte si folosind mijloacele pe care le-ar avea la indemana.

| elena explică:

@denysa eu stiu raspunsul, dar am vrut sa aflu si parerea utilizatorilor TPU. Sa stii nu asa se fac punctele pe acest site.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Nu am habar cume ste dar ai pute scrie pe google

| LiLlYAnNe a răspuns:

Originea acestei expresii inseamna sa maninci ca un cal.Asa am inteles eubig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are insemnatatea de "aici pe loc"atita tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da care e expresia (am mizat totul pe o carte)? cine stie?