| anonim_4396 a întrebat:

Care este părerea voastra despre comunitatea TPU? In general, dar si la momentul actual cu precădere. Ce vă place? Ce nu vă place?

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Pentru mine, TPU reprezinta un site unde intalnesti foarte multe persoane, unii seriosi, altii pusi pe caterinca, unii care ajuta, altii care judeca.
Pe mine ma ajuta acest site sa imi umplu timpul liber, mai aflu cate ceva nou, pentru ca niciodata nu le vom sti pe toate, si atat cat pot, imi place sa ii ajut pe altii.

45 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dezamagit, pacat - treburile nu merg pe calea corecta aici

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Ai putea spune de ce? Sunt curios ce te dezamageste.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine sa ramana un mister pentru toti din TPU

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Desigur, respect aceasta decizie.

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Care e calea corecta?

| RAY a răspuns:

Daca un om are alta religie gata e inapoiati si ignoranti, tu vorbesti de alti, ca tu mai jignit, acum te mare moralist pe aici

TwentyOneWay

| RAY a răspuns:

Este amuzant cand vad ca judeca pe alti si critica fix aia care fac asta laughinglaughing fiecare vrea sa impuna sistemul lui de moralitate altuia de parca ar fi vreun alien verde cu o intelingenta intergalactica, oamenilor fiecare sistemul lui de valori, daca eu accept gay nu ai dreptul sa ma consideri ceva anume, acest privitism il vad peste tot

| RAY a răspuns:

Uite un exemplu de om frustrat,uracios si care nu a realiazat absolut nimic in viata,mereu se uita doar la viata altora iar acum iti varsa frustrarile pe aici,dupa ce ma jignit aiurea,dupa ce a facut spam la intrebarea aia continua,e pacat ca are steagul asta

iar tu esti un frustrat,uracios, arogant, tu cu ce esti superior? ca arunci cu ura peste tot? ce ai vrea tu sa faci cu noi? ca sa stim, eu sunt agramat dar sunt de nationalitate germana desi scriu, citesc bine
eu fac parte din cei
Un raport al Comisiei Europene privind progresele înregistrate în învățământul din UE arăta că 40% dintre români au dificultăți atunci când scriu și citesc și au mari probleme atunci când vine vorba de socotit. Conform statisticilor europene, la acel moment, mai prost decât românii stăteau doar bulgarii, deoarece 41% dintre ei scriau și citeau cu dificultate. Raportul Comisiei Europene mai indica și faptul că rata abandonului școlar în România era în anul 2009 de 16, 6%, față de media de 14, 4% la nivelul Uniunii Europene.[4] Abandonul școlar în România este fenomen în creștere: aproximativ 400.000 de copii din clasele I-VIII abandonează anual școala.[5]

Un studiu mai recent, privind educația în statele membre, publicat de Comisia Europeană, arată că în România, în 2006 față de 2000, procentul de elevi în vârstă de 15 ani care sunt analfabeți funcțional a crescut de la 41, 3% la 53, 5%. Prin comparație, în Finlanda doar 4, 8% dintre elevii în vârstă de 15 ani au dificultăți în a înțelege ce citesc.[6] După Finlanda urmează Irlanda, cu 12, 1% și Estonia, cu 13, 6%.[7]

Procentul plasează România pe ultimul loc din țările europene la știința de carte.[8] Înaintea României se află Bulgaria, cu o proporție de 51, 1% de tineri care nu înțeleg ceea ce citesc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prin comunitate vrei sa spui persoanele care si-au facut simtita prezenta aici? Faina. Fiecare cu personalitatea lui.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da, pana la urma totalitatea personajelor alcatuiesc comunitatea.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Tie ce iti place? thinking

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mie imi place ca pe TPU poti sa fii cine vrei tu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu-ti imaginezi cat de usor poate fi.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Intr-adevar. Magia anonimatului.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu laughing
Par ar trebui sa fim la fel peste tot ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ideal. Dar nu prea cred ca e nimeni la fel peste tot, poate ca se schimba mai putin, dar tot se schimba.

| Freya1 a răspuns:

E un site bine gandit unde ne putem spune oful si problemele, unde cunoastem oameni cu idei si personalitati diferite si uneori chiar primim sfaturi bune.
Îmi place faptul că au mai dispărut din misogin, figurante ce se dau mult prea mult in besini si atunci nu se mai iscă atat de multe conflicte.
Dar nu imi place faptul că au acces pre multi copii si tot mai mulți simt nevoia sa faca glume tâmpit sau sa puna intrebari anapoda.

| Sofer a răspuns:

Multe lucruri dar vreau sa vad mai multe întrebări faine la care sa știu ce sa răspunsuri sa dau.

| LPCTSTR a răspuns:

Ce-mi place: conceptul.
Ce nu: libertatea internetului in general.
Conceptul este bun pana se ajunge la conflict, o situatie poate degenera in cele mai minunate moduri posibile si, eventual, imposibile.
E ca si cum ai "fi pus"... mai bine spus, a ateriza, in tarcul cu nisip, tu - om cu relativ toate facultatile mintale si viziune relativ obiectiva - esti, prin concept, in cautare de oameni pe care sa-i ajuti. Problema evidenta este ca TPU nu are sisteme inteligente de a remedia si elimina conflictele. Aterizat fiind intr-un tarc cu nisip cu toti "copii", esti cam obligat sa te joci cu toti. Cum v-ati rafuit, unu' "excercita" forta pe butonul ala de ignorare insa este ca si cum ti-ai face gard din sticla, tu-i poti vedea pe altii, dar nu si interactiona cu ei, iar asta este singura si cea mai mare problema pe care pe mine ma seaca psihic: feedul mi-este plin cu intrebarile persoanelor ignorate, dar "csf", "faci câh si mergi mai departe".

Revenind la libertatea pe care o ofera internetul, in special in cazul conflictelor. Nu mai stiu sigur daca tu erai sau altcineva cel care a postat un raspuns genial: lumea isi permite libertatea de a se injura online pentru ca a uitat cum este sa-ti iei un pumn in mecla in viata reala, fapt ce fac certurile inutile pentru cineva deschis la minte.

| CostinAlamariu a răspuns:

E plina de cei mai inapti si ignoranti oameni care pot sta pe internet.
Exista mici exceptii de oameni de treaba si inteligenti, dar extrem de putini. Îi pot numara pe degetele de la o mana.

Ce e amuzant e ca foarte multi dintre acei inapti si idioti au o varsta gen peste 30 de ani. Culmea aia mai in varsta sunt mai idioti. E grav sa traiesti atatia ani pe pamantul asta si te duca capul atat de putin.
Adica, pe bune acum, am intalnit adolescenti de 16 ani cu vaste cunostinte istorice, filozofice si de tot felul si am intalnit adulti de 30-40 de ani batuti in cap. De aici concluzionez ca generatia tanara e o idee mai inteligenta dar nu cu mult. Nu cu mult deloc.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu cred ca te cam grabesti sa judeci oamenii, asta avand in vedere c a esti pe net.
Acei copii de 16 ani ce spui tu,au cunostinte vaste,wow ai stat tu cumva fata in fata cu ei si ai vazut ca au cunostinte vaste?
Online oricine poate spune ce povesti vrei pe aici,sau raspunsuri,cunostinte bune cum spui,dar de unde ai tu garantia ca nu-s luate de pe net?
Eu din cate observ cele mai multe raspunsuri pe aici sunt luate de pe net,poti deduce asta f usor,prin modul cum sunt formulate.
Sa spui ca cineva are cunostinte sinca si bune ar trebuie sa te uiti cum formuleaza,daca foloseste cuvintele lui, daca explica altfel decat o definitie luata de pe net, altfel nu-i nimi concludent, apa de ploaie.

Apoi de unde stii tu cati ani are un anume user, ai verificat tu actul acelei persoane, ai incredere daca cineva aici spune ca are 30 de ani tu gata deja stii sigur ca asa si este?
Esti foarte superficial/a, te grabesti sa dai verdicte fara sa analizeze, dar asta e fiecare cat poate si cum poate.
Afla ca astia dealde 16 ani 99, 99% sunt cam pe dinafara total, te asigur, nu spun asta ca asa imi veni mie.
Ca sunt si oameni de 30-40 cum spui da, dar se pare in ziua de azi marea majoritate e cam batura in cap laughing asa cum zici tu, dar nu conteaza varsta, ba eu zic aia peste 40 poate mai stiu cate una alta,astia micii,pffff jale la toate capitolele.
Spui ca pe aici e plin de inapti si etc? Da tot ce se poate,dar la ce anume te astepti? Websitele asta de aia este,acestor persoane li se adreseaza,sau de asta este facut,sa ajute pe aia inaptii ce spui tu,da nu asa cum o fac majoritatea pe aici,dand raspunsuri luate de pe google,aia nu este rezolvare,te asigur ca dand un raspuns luat de pe net,cel care a intrebat pleaca la fel cum a si venit aici,adica bata laughing
Sa dai un raspuns si sa priceapa cel care intreaba,trebuie sa stii sa explici,sa-l faci sa inteleaga,iar asta presupune mai intai sa pricepi tu,apoi sa stii sa explici la orice nivel,astfel incat sa priceapa tot porpuru,de la cel cu tatan gura pana la ala cu barba sura laughing ala e raspuns bun.
Asa sa vii stai ma duc caut pe google dau copy viu arunc aici gata ia,cei aia?
In primul rand il faci prost pe ala ce intreaba,adica il crezi atat de idiot, crezi ca el nu era capabil nici macar sa ia acel raspuns de pe google? Poate or fi si din astia, dar nu trebuie sa pleci de la premisa asta, ca al ar fi idiot.
Cei care dau ras[punsuri ar fi bine sa vorbeasca folosind cuvintele lor nu povesti, formule, definitii luate de pe net.Aia nu arata nimic, arata ca cel care da un ras[uns e si el pe dinafara.
Ok scuze ca am scris mult, dar cam asa trebuie explicat, asa mura in gura.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru relian):

" ai stat tu cumva fata in fata cu ei si ai vazut ca au cunostinte vaste?"

Da, am stat. Ma refeream la niste prieteni de-ai mei cand am zis asta, nu neaparat la oameni de pe TPU.

Si ma rog, nu vorbesc doar de cunostinte. Inteligenta se vede. Se vede cand cineva formuleaza o idee autentica in mod articulat. Uneori te poate insela, normal, dar daca cunosti acea persoana mai ales in viata reala atunci stii de ce e capabil.

"Apoi de unde stii tu cati ani are un anume user"

Din doua surse care le iau ca atare:
-Acea persoana si-a declarat propria varsta la un moment dat.
-poza de profil

Plus inca o sursa:
Experientele mele in viata reala. Din ce am observat vedeam intotdeauna o mai mare stralucire intelectuala la generatia mea (1997-2005) decat la generatiile mai batrane decat mine, mai ales cei care acum au 30-40 de ani.

Si recunosc ca ma grabesc sa-i judec mai mult pe cei mai in varsta decat generatia mea pentru ca teoretic acei oameni trebuiau deja sa ajunga la un anumit nivel de gandire rationala si un pic de intelepciune cat de cat, dar nu prea e cazul. Si cum am spus si mai sus, cand faceam referinta la copiii de 16 ani cu vaste cunostinte ma refeream la prietenii mei. E drept ca acum nu mai au 16 ani pentru ca a trecut un pic timpul, dar oamenii astia erau fenomenal de inteligenti. Nu pot sa zic nici de mine ca am fost un ignorant, doar ca eu am inceput cu carti mai complicate de filozofie si altele abia de la 17-18 ani.
Singurii oameni inteligenti cu adevarat pe care i-am vazut din generatiile mai mari sunt profesorii mei universitari. Nu vreau neaparat sa generalizez intregi generatii dar asta e impresia pe care mi-au creat-o.

"eu zic aia peste 40 poate mai stiu cate una alta, astia micii, pffff jale la toate capitolele."

Aici te contrazic. Cel putin sunt sigur ca am avut experiente diferite de viata si avem si standarde diferite, dar eu n-am fost niciodata in viata mea impresionat de un român care are intre 30 si 50 de ani. Aia mai batrani da, aia mai tineri da, dar intre 30 si 50 parca e cea mai ignoranta generatie.

Sunt de acord ca exista multi adolescenti batuti in cap si asa mai departe, eu am speranta totusi ca o sa le vina mintea la un moment dat. Oricum grupul meu de prieteni si cunoscuti erau altceva. Pana si la capitolul intelepciune am avut prieteni care i-au intrecut pe adultii trecuti de 30 de ani si atunci despre ce vorbim?

"sa stii sa explici la orice nivel, astfel incat sa priceapa tot porpuru, de la cel cu tatan gura pana la ala cu barba"

Da sunt perfect de acord cu tine. Mai sunt si raspunsuri controversate cu care oricat de bine explici omul nu vrea sa inteleaga fiindca e incuiat. Acolo n-ai ce face.

"In primul rand il faci prost pe ala ce intreaba"

Te inseli amarnic. N-am facut prost pe nimeni care a intrebat ceva. E normal sa intrebi de ceva ce nu stii. Eu mai mult ii faceam idioti pe cei care spameaza raspunsuri idioate la fiecare intrebare la cate sunt pe langa doar din ură si rautate fata de un anumit subiect. Rautatea de cele mai multe ori e sora geamana cu prostia.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Bravo TwentyOneWay, foarte bun raspuns! Si, ca persoana de 16 ani, impartasesc multe gânduri cu tine.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu trebuie sa te supere comentariul meu,nu are de ce si nu incerca acum sa te sustragi,nu are nici un farmec.
Intrebarea se referea la TPU,mai citeste odata,iar tu ai dat raspuns la acea intrebare.
In sf daca te deranjeaza retrag ce am spus, daca te face sa te simti mai bine, eu doara am vrut sa arat ca oamenii se grabesc sa judece, sau sa comenteze fara sa analizeze, asta de cele mai multe ori.
Nu ai facut prost pe nimeni, eu ma refeream la persoanele care vin aici si da raspuns luand o definitie de pe google sau mai stiu eu de unde.
Ce arata asta? Pt mine asta inseamna ca cel care face asta ma crede atat de timpit ca nu-s in stare sa iau acea definitie de unde a luat-o el.Nu vad ce altceva ar insemna.
Acum spui ca ai stat fata in fata cu ceva amici deai tai, e ok hai sa o lasam asa cum a cazut.
O sa incerc sa sterg comentariul, se pare ca adevarul supara.Desi am vazut destui au apreciat comentariul meu, or fi aia pepste 30-40?laughing ok stai linistit nu am nimic cu tine si cu nimeni de pe aici.
De ce am comentat? Eu intru pe aici,mai citesc una alta,raspunsuri,intrebari,cateodata aleg ceva informatii,mai sunt si informatii bune pe aici,le aleg le pun gramada si mai imi raspund la unele intrebari,sau mai aflu cate ceva ce nu stima,ori mai aflu ce face lumea,cum gandeste bla bla.
Cand vad ceva ce nu mi se pare mie ok,atunci comentez,dar nu injur,nu jignesc pe nimeni,asta e tot.
Daca comentariul meu sa zic nu este apreciat de nimeni, atunci sterg, pentru ca arata ca poate nu as avea dreptate.Dar acum sa stii ca destui au apreciat ce am scris si nimeni na spus ba ai scris timpenii.
Deci nu am nimic cu nimeni, iar eu daca cineva vine si imi artage atentia ca am spus ceva gresit sa stii ca apreciez daca are dreptate, nicidecum sa o dau la intors, dar sa vina cu ceva concret.
Numai bine.

| siriusblack98 a răspuns:

''Ce vă place?'' Oamenii care vin aici cu probleme reale si cu mintea deschisa spre solutii noi.
''Ce nu vă place?'' Trolling-ul.
Vad ca zice unul ca nu suporta pe astia care dau ignor, sau asta am inteles eu din ce s-a chinuit sa zica pe acolo. Uite eu am peste 100 de persoane la ignor. De ce? Pai tu crezi ca eu chiar stau sa imi pierd timpul cu injuraturi, replici si contraziceri care se intind pe zeci ori sute de raspunsuri?! Nu stau sa ma contrazic prea mult cu unul daca il vad ca este prost si insista sa fie si mai prost cu fiecare raspuns. Cand dau de unul din asta, ii dau frumos ignore si nu avem treaba unul cu altul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru siriusblack98):

Eu voiam sa scot in evidenta faptul ca vad intrebarile unui obsedat de religie, autobuze si restul, iar, prin concept, ar trebui sa nu-i vad nici intrebarile, nici raspunsurile, dar uite ca nu e asa.

Ma rog, oamenii clar au o alta definitie pentru cea de a „ignora", bazandu-se, probabil, pe faptul ca tu-l vei ignora in cel mai propriu mod.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

In legatura cu discutia cu ignore-ul, eu o vad așa. daca ma "sâcâie" cu comentarii la raspunsurile mele, nu i-as da ignore(decat daca sunt de-a dreptul vulgare), deoarece fiecare are dreptul la o opinie, pana la urma. Si stiu si eu cat de enervant e sa vrei sa raspunzi la o intrebare si sa vezi ca te are la ignore. Iti piere cheful. Totusi singura data cand am folosit ignore-ul a fost când am fost spammat in mesajele private. Oricum mi se pare foarte bizar sistemul de mesagerie de pe TPU, iar pe acela chiar nu vreau sa il am invadat de conturi cu numele "12312322pascal" si mesaje fara sens sau telefonul fara fir in genul "spune-i lui x sa imi scoata block-ul".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dreptul la opinie il ai cand ai si cunoastere, nu ca toti tampiti care au spus ca nu exista covid, esti resposabil de cea afirmi, esti matur

| relian a răspuns (pentru RAY):

Dar tu stii cei ala covid? Explica tu sa vedem daca este cum spui, sa nu mai fie aia timpiti, poate o sa iti dea dreptate.
Chestia cu aia cunoastere si bla bla asa este, ai dreptate, ia lumineaza'ne cum sta treaba cu covid asta.

| RAY a răspuns (pentru relian):

E o mutație genetica care s-a dezvoltat la o specie de lilieci ei fiind consumati de oameni sa raspandit si la noi oameni, un virus este o bucata de arn, el fara o gazda este ceva fara viata, este cea mai simpla forma de viata

| relian a răspuns (pentru RAY):

Rspunsul tau arata ca nu stii nici tu laughing deci ai facut pe altii timpiti, asa ca ti se pare tie ca tu stii ce este ala covid, dar uite ca nu stii, ai dovedito singur.
Te mai ntreb odata cei ala covid?
Refiritor la virus alea is povesti, odata ce n-a vazut nimeni virusuri nu poti afirma timepniile alea, car fi peste prajit.In sf sa revenim la covid cei ala covid? Este f simplu de raspuns, iar daca nu dai un raspuns f scurt si din doara 1 -2-3 cuvinte is lamurit ce stii tu.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Ma tu esti beat? Ti am explicat simplu

| relian a răspuns (pentru RAY):

Ba tu chiar esti batut in cap? Mai si spui ca ai facut o facultate.
Vrei sa iti traduc eu ce ai spus?
Ai spus asa ca la nu stiu ce lilieci pe care oamenii in consuma aparu nu stiu ce mutatie,deci liliecii aia aveau ceva mutatii,iar oamenii care iau mancat au primit si ei acea mutatie laughing
Adica cu alte cuvinte oamenii au devenit mutanti laughing pffff cascadori plansului,sincer ma gandeam eu can RO sunt oamenii asa de slabi dar nici in halu asta.
Ba nu mai zi la careva ca nu stiu o sa-ti dea aia premiu nobel pentru prostie laughing
Gata mai luminat,am inteles,sintem deja mutanti pentru ca am primit o mutatie de la lilieci,asta e cea mai tare faza ce am auzit.
Poate putem si sa zburam mai stii,ia incearca sa te arunci de pe un bloc ceva,poate scapa lumea de un mutant ca tine laughing
Nu mai fa pe altii timpiti ok? Nu mai spune si altora, nu stiu dar mi se pare ca tu esti undeva jos de tot, sincer pana acum cred ca esti cel mai slab user care intra pe aici.
Fara suparare, naspa de tot.
Vrei sa iti explic eu simplu cei ala covid? Covid este numele dat unei afectiuni, mai simplu numele dat unei boli, ai priceput?
Nu e nici o mutatie nu e nici un virus nimic.Ce scoala ai facut frate? Scuze ce frate nu ma pot compara cu tine tu esti liliac deja laughing
stau si ma minunez cam la ce nivel sa ajuns cu scoala in RO.Sa ajungi sa nu stii ce scrii, sa ajungi sa nu pricepi ceva in limba ta e grava de tot.

Sincer nu mai ma mira nimic la RO si nici nu cred ca mai poate fi salavata.Bine ca niciodata n-a fost salvata, dar parca nu era chiar asa.
Bine probabil o sa vii sa dai vina pe limba ca tu esti german laughing nu mai spune ca esti german ca te cauta aia sa te puna prin Germania ceva sef.
Ok sper ca nu te superi dar nu am cum sa vorbesc cu oameni ca tine.

Deci simplu ce am cerut eu era doara un singur cuvant "Boala "ala era raspunsu ce trebuia sa-l dai, nu lilieci, nu mutatii care sau transmis auzi la om laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Esti beat rau de tot, mutatia sa petrecut in adn acelor lilieci omule, virusul ala nu avea sinpome la el, erau doar gazda, e atat de greu de inteles

| RAY a răspuns (pentru relian):

Esti greu de cap omule, sunt de natoonalitate germana, pai cu ciuma cum naiba a fost? Șobolani erau gazda lor iar noi eram tinta, sunt multe boli transmise de la animal la om, eu am facultatea de automatica si calculatoarele nu despre stiinta, dar m-am informat

| RAY a răspuns (pentru relian):

Uite un clip de pe tik tok despre corona https://vm.tiktok.com/ZMJsykb5s/

| siriusblack98 a răspuns:

@Troleibuz, eu observ ca tu ai o memorie foarte scurta sau nu ai deloc. Tie ti-am dat block dupa ce ai inceput sa ma spamezi in zeci de raspunsuri care mai de care mai cretine si fara nici un fel de baza. Pur si simplu aruncai aiurea cu niste cuvinte ce te depaseau doar pentru ca nu ti-am impartasit convingerile deplasate si rupte de realitate. Cum am zis, cand vad un idiot, ii dau block si nu stau sa ma contrazic cu el in mai mult de 2-3 raspunsuri.

| DonEduardo a răspuns:

Imi place foarte mult aceasta comunitate> IMi place ca pot fi ajutat si pot sa ajut. Nu imi plac unele persoane, dar nu vreau sa dau nume.

| troleibuz a răspuns:

Siriusblack e ironic ce spui aici, pentru ca tin minte cum ai venit la intrebarea mea, ai aruncat o jignire fara nicio legatura cu intrebarea si m-ai blocat repede.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru troleibuz):

Pe mine m-a blocat si nici macar nu am interactionat cu el laughing

| TFL007 a răspuns:

E un fel de descarcare pentru unii, am realizat ca sunt persoane cu probleme similare cu ale mele, ce nu inteleg asta atitudinea unora la adresa celorlalti, referitor la frustrarile sexuale pe care le au unii, atata vreme cat nu sunteti in pielea noastra sa simtiti cum eu as zice sa numai dati sfaturi inutile macar si sa va vedeti de lungul nasului

| KR0NSTADT a răspuns:

User-ul cu rank 1 este analfabet funcțional. Cu asta cred că am spus totul.
laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Mai, nu este cazul aici. Ray nu este analfabet, omul are confluente germane, dupa mult timp cu o limba, o uiti pe cea materna, unde este si cazul si la el, si la mine, caci vorbesc cu omul si stie germana destul de bine, deci sigur are ani de experienta.
Mno, asa functioneaza creierul, da vina pe evolutie daca vrei laughing big grin

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Omul este genul barfitor,invidios care nu a realizat nimic,astia care nu au nimic au timp de alti, astia te vor invidia, ura, barfea mereu, ca altceva nu au ce face

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Nu-l stiu si nici nu este cazul sa aruncam cu namol intre noi, sa ne atacam.
Inteleg ca ati avut un conflict, nu conteaza cine a inceput si cine ce a facut, insa ceva trebuie sa invete toata lumea: suntem diferiti. Iar, cumva, romanii reusesc sa te taxeze pentru orice greseala carora lor nu le convine. N-ai ce le face, asa ne-am construit societatea.
Ma rog, pe scurt: sa faca din tantar armasar. Insa este bine ca putem invata ca exista opinii si ca ar trebui sa le acceptam ca sa nu ajunga pana si ultimii oameni de pe planeta sa se improaste cu namol doar pentru ca nu sunt de acord cu ceva.
Zicea cineva ca el "nu judeca persoanele", insa este destul de greu s-o faci, sa-ti "inchizi poarta mintii", cand noi am fost invatati de mici sa facem fix contrariul. O "minte de fier" si o nuanta de psihopatie mi-a spus cineva ca-i succesul spre obiectivism. happy