| CosminSs657 a întrebat:

Care este probabilitatea ca Rusia sa atace Romania si sa inceapa un al treilea razboi mondial?

27 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Probabilitatea este 0 pentru Romania si ori ce tara membra Nato!

| RAY a răspuns:

Atâta importanta va dați, voi sunteți nimic in lumea asta, nimeni nu știe de voi, decât ca sunteți hoți, trădători, Ceaușescu, țigani si imigranți multi, președinți nu știau unde aterizează rolling on the floorrolling on the floor

Este România o națiune săracă?
Sărăcia în România este un fenomen larg răspândit. Guvernul României definește „sărăcia" ca fiind un venit mai mic de 60% din media națională. În 2017, 23, 6% din populație sau 4, 6 milioane de oameni au fost afectați. După vârstă, numărul variază de la 32, 2% (0-17) la 19, 2% (50-64).
România: Cel mai important exportator european de lucrători sexuali
La începutul anului 2000, aproximativ 120.000 de femei au fost traficate în scopuri de prostituție și exploatare sexuală în Europa. Unii dintre ei erau din spațiul post-sovietic, în principal din Ucraina (7-11%) și Rusia (3-5%), dar marea majoritate era din România și Moldova (45%). La acea vreme, femeile erau adesea răpite sau convinse cu forța. 60% au raportat că familia se află în spatele „înțelegerii" și doar o mică minoritate a susținut că a fost înșelată prin metode inteligente, cum ar fi o căsătorie simulată sau un băiat iubit devenit proxeneț.
Consiliul Europeiestimează că în România trăiesc aproximativ 1, 85 milioane de romi, o cifră echivalentă cu 8, 32% din populație.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu ce sa ne mai atace?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Au cu ce sa ne atace dar nu au interes, nu au treaba cu noi, pe langa ca suntem tara NATO. Au nucleare ca si SUA sa omoare pamantul de n ori, plus si arme conventionale f performante, altfel ii f americanii de mult.

Si vor castiga un Ukraina pana la urma, incet incet vor reusi sa ia Ukraina dar o sa mai vedem.
Zice Turbina ca rusii isi incuiati, daca erau asa incuiati, i-ar fi calcat altii de mult, au oameni ultradestepti ca si americanii si altii, matematicieni, medici si altii.
Vad ca incuiatii astia le-au dat de furca la restul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La cat de incuiati sunt, exista niste sanse acolo.
Dar ideea unui succes in fata unei tari membre NATO este total implauzibila. Ar avea loc doar distrugeri fara sens, la fel ca in Ucraina.
Consecintele atacarii Romaniei ar fi insa mult mai mari, iar replica banuiesc ca ar avea loc pe teritoriul rusesc.

| Drimmero a răspuns:

Rusia cu tot efectivul militar nu ar fi avut nicio sansa impotriva NATO, acum dupa luni de razboi dur a pierdut aproximativ un sfert de efectiv si tehnica militara, sunt mult mai slabiti si ar fi o catastrofa pentru ei sa aiba un conflict direct cu NATO, in maxim o saptamana cel mai probabil vor defila tancurile americanilor prin Moscova printre ruinele de acolo, daca se duce o lupta convenctionala nu are nicio tara sansa sa se bata cu NATO, nici macar china, toate ar avea acelasi deznodamant=prapad pentru ele, asa ca linistiti-va ca daca a pus vreun soldat de-al lor piciorul in Romania sau a aterizat 'din greseala' vreo racheta pe teritoriul Romaniei sau in oricare stat membra al aliantei raspunsul va fi devastator pentru ei, ajung ruina si nu si-ar permite.

| Drimmero a răspuns:

Va fi ping-pong cu nucleare, in mod cert una dintre rusia sau china va fi stearsa de pe harta in prima faza.

| Mosotti a răspuns:

Nu va ataca rusia Romania pentru ca nu are interesul, pe langa ca suntem tara NATO.

Cred (e doar o parere), interesul lor ar fi doar sa ia Ukraina ca sa aiba zona tampon intre NATO si ei, cam asta au vrut, pentru ca se tot apropiau astia de rusi continuu cu NATO dorind sa ii sufoce cu arme ca apoi sa le dea la cap, pentru ca mereu Rusia a fost ravnita pentru resursele ei uriase.

Ca daca rusii s-ar fi dus cu un NATO al lor catre vest, sa vezi cum sareau tot in sus, dar daca rusii se supara ca se duc astia catre el, toata lumea sare in sus ca de ce aia se supara.

Asa ca stai linistit, nu va fi nici un razboi la noi.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Aha, deci rușii vor tampon cu NATO
Deci iei iau Ucraina, care e deja un tampon către Nato că să aibă după aia 3 granite directe cu NATO nu? Excelenta logica ta de 2 lei?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Eu am zis ca e doar o parere, pentru ca Ukraina neoficial cam ar fi in NATO, adusesera deja ceva armament pe acolo. Si oricum e ciudat ca NATO se tot apropia de rusi, la general zic.
Oricum vom vedea ce va mai fi, cert e ca in ro nu vor veni sigur.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Aha, și rușilor le era frica că se apropie nato de ei și au zis că mai bine ajung ei direct lângă nato, cu granita directă nu?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Ideea ar fi ca aia ar fi vrut sa puna arme contra rusilor si in Ukraina, asa ca rusii nu au vrut asta.
Iar daca iau Ukraina, ar tine-o zona tampon totusi. O sa zici ca teoretic ar fi Rusia si Ukraina daca o iau, dar ei vor sa protejeze Rusia de acum, si daca aia ar incerca sa atace pe rusi, ei au timp sa reactioneze. Cam asa cred ca ar sta treaba.

Cam cum au facut israel cu fasia verde luata de la Liban. A luat ca sa aiba zona tampon, si mi se pare ca daca se apropie dupa 40 Km catre israel, e nasol.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Deci in continuare, ca sa fie mai departe de Nato rusii vin pana in granita Nato. Fix asta incerci sa ne spui de 5 raspunsuri incoace.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu ai inteles, e treaba ta, Ukraina nu o sa fie asa importanta, cont ce e pana la Ukraina.
Daca incearca sa atace Ukraina luata (care e granita cu nato), are timp rusia sa riposteze din Rusia actuala.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Tu crezi că nato ataca că ei pe jos? Crezi că nato stau sa traverseze Ucraina să ajungă la ruși? Crezi că nato e așa rudimentar?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai daca pun arme la granita cu Ukraina luata, fiind distanta pana in Rusia actuala ar mai putea reactiona.
Dar sa vedem, e doar o parere de a mea, n-am zis ca e sigur asa, poate fi ca tine, deci nu te contrazic la sigur.

Insa sa luam varianta ta, de ce ar vrea rusii Ukraina? Ca vreau sa inteleg logica acestei variante.
Bine, oricum asa Ukraina e praf de cand e cu vestul, n-au dat nici un ban sa ridice Ukraina macar putin, acum cand au avut interesul, au dat 50 de miliarde pentru armament.

Nu stiu daca cu rusii nu le-ar fi mai bine, macar le-ar da gaz ieftin, pana sa se dea cu vestul le era ceva mai binisor.
Dar au visat si ei la UE crezand ca o sa o duca bine, un vis desart.

Se aude, dar nu stiu sigur daca e chiar asa, ca rusii incep sa reconstruiasca blocuri, sa ii alimenteze pe aia cu resurse, mancare.

Alta treaba, ce i-a facut vestul lui Alina Lipp? Ca e pe tot netu asta, a facut un reportaj cum ce fortele Ukrainiene fac praf pe acolo, si vestu i-a blocat conturile si a zis ca daca vine in Germania ia 3 ani de parnaie! De ce? ce lege a incalcat?
De ce nu respecta opinia omului? Si daca e proasta, unde e democratia?
Si la niste francezi le-a facut asa.

Dar si Amnisty International, cea mai bine cotata asociatie ale drepturilor omului care a luptat 70 ani contra la comunisti, a zis acelasi lucru ca Lipp.

Nu stiu daca e real ce au zis, insa nu conteaza! Ca si astialalti puteau sa minta, nu trebuia sa ii sanctioneze aiurea.
Faptul ca i-a sanctionat, spune multe.
De asta ce zici?

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca ar ataca România, deși au existat niște râcâieli între noi, nu cred ca au o problema cu noi asa mare încât sa ne atace.
Mai de graba alta tara.

| Lioana a răspuns:

Rusia are treaba cu tarile care au compus fosta URSS. Romania nu a apartinut de URSS. In schimb Moldova a apartinut. Mai degraba mi-as face griji pentru Moldova decat pentru Romania.

| Mosotti a răspuns (pentru Lioana):

Parerea mea e ca nici macar cu tarile foste URSS nu are treaba, tot ce ar vrea cred, e sa nu fie inconjurat la granita de arme nato, atata, daca ia Ukraina ca zona tampon, zic eu ca va fi okey.
Dar nu se stie totusi ce ganduri au.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Logica ta e deficitara rau de tot. Ai tot sustinut de la inceputul invaziei ca rusii vor zone tampon si nu vor granite cu NATO, uita-te pe harta, are granita NATO cu Estonia, Letonia, va avea in viitor si cu Finlanda iar Ucraina a ramas singura in bataia pustii. De fapt hodorogului nu i-a convenit faptul ca Ucraina s-ar putea dezvolta, nu a conceput ideea ca ucrainenii se vor rupe de ei, nu vor mai depinde, nu vor mai face ce vor cu ei iar gandirea occidentalista a fost principalul dusman al comunismului, al dictaturii in general, iar mosul are fantezii cu refacerea URSS-ului, ca e totul ok ca in secolul 21 sa iti faci imperii ca ultimii salbatici, omenirea nu trebuie sa evolueze si e total normal sa ataci tari suverane si independente.
Rusia sa le pupe mana americanilor ca fara ei ii mancau nazistii, il gazau pe toti si acum rusia era doar o suburbie germana, americanii le-au dat arme cu miile, tehnica militara si i-au sustinut economic in disputa cu Germania Nazista prin Actul Lend-Lease, lege promulgata de Roosevelt in 1941 daca nu ai auzit, de fapt marea victorie a rusnacilor impotriva nazistilor de pe 9 mai e de fapt victoria americanilor impotriva nazistilor, rusii nici macar in ziua de azi nu au achitat imprumuturile americanilor dar i-au lasat asa, deci sa le pupe mana cat or trai ca fara ei azi nu mai vorbeam de rusi.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai, are granita cu estonia sau cine zici tu, insa daca ar pune arme in Ukraina, sunt pa nenii rusi. Poate avea granita cu aia, daca are Ukraina neutra, le ajunge.

Unde dracu s-a ridcat Ukraina? Ca de cand s-au dat cu ceilalti, au cazut de tot de 8 ani de zile, le-au luat cam tot din tara.
Asta cu refacerea URSS nu se stie, e doar o banuiala, cum e si la mine o banuiala ca ar face cum am zis eu.
Siguri nu suntem, adevaru e ca adevarul adevarat il stiu aia de sus.

Imperii ca ultimii salbatici? Dar Anglia ce a facut de a avut atatea colonii?! Si n-a zis nimeni nimic.
Sua cum a intrat in atatea tari abuziv? Irak, Afganistan, Vietnam, Libia, etc.
Ei stiau clar ca Irak n-are arme din alea, au zis chiar ei dupa ca n-au gasit, dar vroiau si ei niscaiva petrol.
Sadam cand n-a mai facut ca ei, n-a mai fost bun.
Cand a facut ca ei, a fost bun, l-a inarmat si asa mai departe si ca sa se duca peste Iran, se stiu astea.

Ca sa nu mai zic ca, cand Iraku s-a dus peste Iran, n-a zis nimeni nimic ca Iraku a fost tara invadatoare.
Cand s-a dus in Kuweit, au zis, ca aveau interes.
Deci...e clar.

Ok, zici de tarile invadatoare, dar la toate, nu doar zicem de unii.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Tu chiar crezi ca NATO daca voia cu adevarat sa atace rusia ar fi pus arme in Ucraina? Pot lovi pe oricine din orice colt al lumii daca isi propun, au arme de calibru sa loveasca orice tinta de la orice distanta, tehnologie avansata cum nu are alta tara.
Ucraina daca intra in UE si in NATO se va dezvolta, stai sa vezi in timp cum Ucraina va fi refacuta din temelie si o va duce bine pe cand rusii vor fi ingenuncheati, aia nu-si vor mai reveni vreodata.
Coloniile si imperiile au functionat in secolele trecute, acum nu mai e cazul, toate marile puteri au avut sfere de influente si au luat din teritorii cat si-au permis, dar asa ceva nu ar trebui sa mai existe.
SUA a dus o lupta mare cu terorismul in Orientul mijlociu, nu uita cum a evacuat o gramada de civili (femei, copii) cand talibanii au venit la putere in diferite tari, cum au salvat multe vieti in luptele cu verii lui Ali Baba, nu a fost chiar invazie, ci solidaritate. Cele mai multe invazii le-a avut rusia de-a lungul istoriei, si-a invadat toti vecinii daca chiar vrei sa fii carcotas.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Oricum esti baiat destept, imi place ca ai ceva de spus chiar daca nu iti impartasesc opinia.
Nu ca aia "sa ma culc sau sa nu ma culc?", era unu care a pus asa intrebare pe aici.

Pai daca ataci de mai departe, rusu poate reactiona, aici e aici, daca ataci de la granita, l-ai spart, nu mai poate face nimic.
Am vazut un interviu cu Putin dar nu mai stiu cand a fost, zicea interlocutorul asa "armele alea ar fi puse contra Iran", Putin zice "m-ati facut sa rad, la sfarsitul unei zile de munca aveam nevoie de asta, armele alea acopera un teritoriu pana la Urali si ne-au neutralizat cutare capacitate de aparare, adica exact cu ce ne aparam".
Deci vezi? Daca-i neutraliza tot, era pa.

Nu mai stiu exact ce arme si exact unde erau, ca n-am vazut de la inceput, nu era tot interviul.

O sa intre Ukraina in UE cand oi fi eu presedinte, nici vorba, chiar s-a zis ca poate nici in 20 ani nu vor intra, si in ziar la noi a fost despre asta, si asa se zicea, nu intruneste nimic pentru UE, e praf.
Tu esti naiv? Cum sa intre mai? Tu crezi ca UE are nevoie de o uriasa povara financiara sa-i darame de tot? Doamne fereste.
Si asa UE va pica in curand, Ukraina le mai trebuie lor.

Si nu au nici un interes UE sa se dezvolte ukraina, ai zis-o si tu, astia vor sa le ia ce mai au de prin tara doar, ca de aia de cand s-a dat cu vestu a devenit din ce in ce mai praf economic si cu totul.
Cu NATO iar s-a zis ca nu se incadreaza deloc sa intre desi neoficial deja is acolo.

Sa vedem daca rusii nu isi mai revin, te inseli amarnic, au resurse uriase, au capete destepte, au mancare, au tot (nu ca UE ca poate murim de foame, s-a si anuntat foamete deja de catre UE, si seceta deja e crunta, Germania a ajuns de rasu curcilo, au taiat apa calda la dus la piscine, in cladirile oficiale, fantani artezine ca sa nu consume curent, au stins luminile stradale (ca sa te taie unu si dracu sa-l mai prinda, asa macar mai vedeai pe camere ceva, iar alea care vad noaptea, nu se vede asa clar si bine ca si cand e lumina), rasu lumii, la rusi nu exista asta.

UE nu-si va mai reveni, ai sa vezi. Bine, de fapt SUA interesul asta il are.
In Maiorca parca, cica nu mai curge apa rece la robinete.
Rusii au tot, fac piata asiatica cu India, Iran, China si altii, se p pe noi, au resurse, produse si ii doare la basca.
Mi se pare ca si turcii ar vrea acolo dar fiind in NATO e mai dificil.

Ne-au zis prietenii nostri din Germania "ne pregatim sa ne incalsim cu lemne daca taie Putin cazu", am ras cu lacrimi.
Pai Putin taie? Am zis "voi nu mai vreti gaz de acolo, aveti Nord Stream 2 conducta, daca dati drumu la robinet aveti gaz, dar sua v-a pus sa nu dati, ca sa va prabusiti, sa scape de un concurent economic".

Deci nu stim cine nu-si mai revine.
Cu salvatu civili si ce o fi, aia nu fac nimic fara interes, n-au facut nimic in Afganistanu ala, n-au facut si ei o scoala, un spital ceva.
Ca sa nu mai zic ca in Irak cu Kuweit, fura lumea din magazine, si prostii astia de americani nu se bagau, ziceau ca-s acolo pentru altceva, deci..., daca vroiai sa faci bine, faceai ceva, nu te uitai ca nesimtitu.

Nu stiu ce tari a invadat Rusia, tot ce stiu e ca imperiul rus a fost facut prin asimilare de comun acord, nu prin cuceriri.
In 41 cine s-a dus peste ei?! Nemtii si noi, si ne mai miram ca am fost declarata tara invinsa si le-am dat despagubiri la rusi.
Am kilarit gramada de evrei aiurea acolo.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Repet, NATO nu are nevoie sa puna arme in coasta rusilor pentru a-i ataca, daca chiar voiau asta ii cocosau de mult, ii bombardau de oriunde, insa NATO nu e o alianta agresiva care sa atace, e o alianta defensiva si asteapta sa fie provocata/atacata pentru a da replica pe masura, eu sunt de parere ca rusii trebuiau calcati in picioare din 24 februarie, asa era cel mai corect din punct de vedere moral si omenesc, au intins foarte mult coarda.
O sa intre Ucraina in UE si sa-ti zic de ce, o sa fie o datorie morala pe care o au fata de ucraineni, i-au refuzat in trecut insa cum dupa razboi se arata multi viteji o vor primi si pe ea fara indoiala. Merita mult mai mult Ucraina fata de Ungaria de exemplu care e o marioneta a rusiei, singurul lucru pentru care vreau Ungaria in UE e faptul ca e o punte intre Romania si occident, o libera circulare, asta e singurul lucru pentru care bozgorii trebuie sa ramana in UE din pct-ul meu de vedere.
Nu pica UE, daca nu a picat acum cu razboiul si nu s-a divizat nu se va mai intampla, a incercat putin sa o dezbine bagand cartite, brexitul e tot mana rusilor, le-au reusit cu o tara dar cu restul nu, pe viitor trebuie doar sa aiba grija oamenii ce voteaza daca nu vor sa ajunga marionete putiniste la conducerea tarilor, stai sa vezi ca vine distractia cu alegerile prezidentiale si parlamentare la noi, mi-e groaza.
UE are bani cacalau, cum sa pice economia? iar faza cu rivalitatea dintre SUA si UE si interesul Americii sa distruga UE e o aberatie...SUA si UE sunt cele mai puternice economii din lume si intre cele 2 e o simbioza reciproca, sunt parteneri economici. Fara UE nu ar duce-o SUA bine, dar nici fara SUA nu ar duce-o UE bine, se afla in stranse relatii politice si economice.
Boss...stai asa sa-i vedem in timp pe rusi, acum e abia inceputul, banii europenilor erau grosul economic pe care l primeau rusii din export, economia lor e aranjata pe urmatorii 20 de ani cel putin.
Stai tu linistit ca europenii au de unde, nu le mai plange de mila ca iau ei de la americani, de la kazahi, chiar si din Europa, resurse exista, daca pierde rusia razboiul si va trebui sa achite daunele de razboi sa-i vezi cum vor da gaz pe degeaba sa mai stearga din datorii,, stai asa ca nu-i asa.

Invaziile rusesti sunt multe dar iti dau cele mai importante cu date istorice concrete, asta dupa WW2.
-Invazia Ungariei in 1956 cand a fost o revolutie a ungurilor cand au vrut sa dea comunismul jos.
-Invazia Cehoslovaciei in 1968 cand i-a amenitat Ceausescu ca le da bomba nucleara daca nu pleaca de acolo si i-au lasat in pace.
-Invazia Afganistanului in 1979 cand au facut prapad pe acolo, au omorat o gramada civili care s-au impotrivit sistemului bolsevic.
-Invazia Georgiei in 2008
-Invazia Ucrainei in 2014 cand au anexat Crimeea
-Invazia Ucrainei in 2022
Astea sunt numai dupa al 2-lea razboi mondial, e tara cu ce cele mai multe invazii si razboaie pornite din toata istoria, pe noi nu mai zic de cate ori nu ne-au invadat, ultima oara prin anii 40, au atacat doar tari mult mai mici decat ei si mai slabe militar, cand au fost invadati de tari armate mai puternice cum au fost cele ale lui Napoleon si Hitler doar vremea si ajutorul din partea celorlalti i-au salvat, au incercat sa dea cu nucleara in SUA prin 62 dar chipurile au retras in ultimul moment cand un general nu a vrut sa apese ultimul buton, vrajeala, le-a fost frica ca ii sterge America de pe fata planetei, e o tara agresiva si terorista dar cu tarile mai mici, cu una puternica n-are curaj.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Nu puteai sa-i calci pe rusi in picioare, ca planeta murea, a si zis "daca va bagati... avem arme nucleare si nu va fi nici un castigator". Si nici nu puteau sa-l cocoseze ca se intampla la fel, ce naiba!
Doar nu eram tampiti sa ne omoram toti pentru ukrainieni.
Pana la urma sa se duca dracu aia, ce atata rahat pentru aia, ia uite domne, sa distrug planeta pentru niste unii.

Nu exista nici o datorie morala, in UE nu intri daca nu exista un interes UE, UE le ia tot si fara sa fie intrat ain UE, deci nu are de ce sa-i bage sa-si faca bube in cap, e o tara uriasa praf, acolo trebuie sa bagi bani pe care si asa nu-i mai ai.
Si UE nu are de ce sa faca asta.
Nu exista moralitate in politica, asa naiv esti? Exista doar intrese, asa a fost in toata istoria.

Pe noi ne-a bagat ca sa fim taraba lor de desfacere a rahaturilor lor care la ei nu le pun pe piata (multe nu au gustu ca alea de la ei, la mancare), si sa-ti ia tot din tara, sa dai terenuri, resurse si tot.
Iar ce ti-a dat e un rahat pe langa ce ti-a luat.
Altfel nu te baga in nici un UE, nu indeplineai conditiile, suntem praf si noi, neseriosi, etc.

Ungurii isi vad interesu si bravo lor, si e treaba lor daca sunt marioneta rusilor, ce treaba avem noi?! De ce sa ne amestecam in treburile interne ale unui stat?
De ce se supara altii pentru ce fac ei intern in tara lo?!
Ei vor resurse ieftine pentru oamenii lor, nu au ei treaba cu razboiul altora.

Si asa e, de ex eu am contract cu tine, tu imi dai monitoare, eu bani, atat timp cat respecti contractu, ma doare in pix ca tu te-ai dus sa-l bati pe vecinu de palier, e treaba ta si treaba aluia, nu e conflictu meu.

Dar UE face jocu SUA, asta e.
Iau UE pe draci de la americani, cand americanii vor sa-i f. Ca daca ia scump de la SUA gaze, pica economia rapid.
Si asa pica, cu preturile de acum, si pentru ca nu deschid robinetul la Nord Stream 2 conducta, ca asa vor americanii de fapt.

Rusia nu va pierde razboiul, vor lua Ukraina lent.

Aia cu cehia si Ungaria, pai...care a fost conditia rusiei, faceti ce vreti, dar ramaneti comunisti.
Ptr ca in Ungaria si Cehia aia au fost instigati de capitalisti sa dea jos comunismul, nu au protestat de capu lor, acolo era binisor, se gaseau de toate, aveai munca, aveai casa.
In cehia erau si banane si tot, stiu de la oameni care au fost.
Deci...se stia smecherezul, si normal ca rusii au vrut sa impiedice ca, capitalistii sa manance si din spatiul ala si sa se indrepte catre ei, stia ca-s urati de moarte aiurea.

Aia cu afganistanu, era un presedinte de stat care tinea cu poporul, si se pregatea o lovitura de stat ca apoi sa puna americanii rachete acolo, cam asta a fost, Ahmani si nu stiu cum il chema pe ala.

Cu Georgia au fost atacati aia de mentineau pacea acolo, de catre americani, asa ca rusii au rezolvat treaba.

In 2014 au anexat crimeea pentru ca fascistii ukrainieni macelareau la rusi acolo, aia in masa au fost de acord sa se lipeasca cu rusia.

In 2022 In ukraina se pare ca s-a dorit montare de rachete nucleare acolo contra la rusi, rusii n-au acceptat dupa n tentative pasinice cand Putin le-a zis sa nu bage Ukraina in NATO (desi stia ca neoficial deja erau).

Nu zic ca rusii sunt sfinti, dar nici ceilalti nu-s.
Si rusii astia prosti cum ii crezi tu, uite ca rezista, NATO normal ca e mai tare ca ei, si a recunoscut si Putin asta, dar...au nucleare, si daca pentru ukraina iti place sa crapi, nu stiu ce sa zic.
Da-i dracu, ce treaba ai tu cu ukraina? Sa ne vedem noua interesu, asta conteaza. Ca nici pe aia nu i-ar int de noi.

Dar acolo e interes, ca real nu int pe nimeni de ukraina.

| Yuoia a răspuns:

Un vis mai urat nu ai avut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare Cosmin, nu sunt sanse sa va atace Romania, nici Moldova nu o va ataca asa ca stati cu totii linistiti!
Sper ca te-am ajutat un pic happy