| troleibuz a întrebat:

Care este scopul vostru in viata? Am observat ca am in jurul meu multe persoane ajunse la varsta de 50-55 de ani, care sunt deprimate si nu stiu ce sa faca cu viata lor mai departe. Copiii lor au crescut, se misca tot mai greu si se simt singuri.

Cum faci sa nu ajungi in asemenea situatie?
Cum iti gasesti un scop?

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cand ajungi deja pe la ani aia si ai casa, copii, familie cumva e de la sine înțeles că nu prea mai ai ce sa faci decat sa muncești daca mai poti si mai ai nevoie si sa trăiești cum ti-ai ales.In fond cam asa merge viata.
Probabil ca sa nu te plictisești trebuie sa faci in asa fel incat sa fi un părinte ok pe parcurs, sa înțelegi in acelaș timp ca puiu o data isi ia zborul, sa ai un loc de munca sau niște bani strânși ce sa iti asigure niște vacanțe sau călătorii si sa iti creezi pe parcurs un trai decent ca sa nu ai lipsuri.
Ai mei am peste 50 si nu se plictisesc.Au vara concedii cand merg la câte o stațiune, ne mai cheamă si ajuta si pe noi pe parcursul anului, muncesc, O vizitează pe bunica, urmăresc seriale si aia e.

| johnnny123 a răspuns:

Daca ai stiut ce sa faci cu viata ta pana la 50 de ani, vei sti si de atunci inainte. Daca nu ai stiut niciodata, putin probabil sa mai inveti la 50 de ani.

| troleibuz explică (pentru johnnny123):

Nu cred. Pentru ca nu poti la 50 de ani sa ai visurile de la 20. Poate la 20 de ani scopul tau e sa ai copii. La 50 de ani deja sunt maturi. Nu te mai ocupi de ei. Iti trebuie alt scop.

| johnnny123 a răspuns (pentru troleibuz):

Daca singurul tau scop la 20-25-30 de ani a fost "sa ai copii", atunci intri in categoria celor care nu au stiut ce sa faca cu viata lor.

Actul de a te reproduce nu este un plan de viata. Un adevarat plan de viata trebuie sa contina mult mai multe aspecte decat "a avea copii"

| troleibuz explică (pentru johnnny123):

Era doar un exemplu. Tu ce scop ai?

| johnnny123 a răspuns (pentru troleibuz):

Am scopul sa ma dezvolt, sa invat si sa fac lucruri interesante pana in ziua in care mor. Daca-ti creezi obisnuinta de a fi curios in legatura cu lumea, nu vei fi niciodata in situatia de a nu sti ce sa faci cu viata ta.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu am 58 de ani si nu sunt deloc deprimata deoarece locul de munca imi consuma toata energia si nu am timp sa fiu deprimata.Si nu de azi de ieri dar deja mi-am planificat batrinetele cand o sa ies in pensie, obiectivul numarul unu este sa gatesc sanatos deoarece de foarte multe ori serviciul ma oboseste in asemenea masura incit nu am timp decat de fast fooduri si acela nu e deloc sanatos si supa fac maximum o data pe saptamana si ideal ar fi zilnic. Obiectivul numarul doi va fi sa ma inscriu in clubul pesionarilor si sa gasesc oameni pe aceeasi lungime de unda cu care sa ne distram, sa mergem in excursii daca pana atunci nu-mi da viata o nepotica sau un nepotel pentru ca daca imi da deja nu o sa ma plictisesc, dar daca nu-mi da viata asa ceva imi iau un catel simpatic pe care o sa-l plimb zilnic -in afara de asta voi citi ma voi uita la filme si o sa uit o data si pentru totdeauna ce inseamna stresul de a te trezi la ora 6 dimineata.Este singurul lucru ce nu imi place la servici si ca ma consuma fizic ca acasa nu mai sunt buna de nimic doar in zilele libere.

| troleibuz explică (pentru gemeni6226):

Multi inainte, doamna!

| gemeni6226 a răspuns (pentru troleibuz):

Multumesc mult sanatate sa fie.

| troleibuz explică:

De asemenea, consider ca multi oameni ajung la maturitate cu tot felul de probleme pentru ca parintii lor nu i-au tratat ca pe responsabilitati. Nu i-au conceput cu scopul de a forma adulti decenti. Au tratat copiii ca pe niste banalitati ce exista in viata lor pentru ca ''asa trebuie''.