| LePotato a întrebat:

Care este sensul vietii?
Avem noi oamenii un scop anume?

47 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Scopul fiecăruia dintre noi e să ajungem la fericire, în diversele ei forme.

| LePotato explică (pentru T0T):

Si dupa ce ajungi la acea "fericire", ce faci dupa?

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Ce să faci? Te bucuri de ea.

| LePotato explică (pentru T0T):

A, o sa fie *infinita?* (adica pana mori?)

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Probabil. Depinde de fiecare. În timpul ăsta vei încerca oricum să atingi și alte forme ale fericirii. Unele într-adevăr pot dura până în momentul în care mori, asta dacă nu crezi în existența sufletului.

| LePotato explică (pentru T0T):

De ce as crede in existenta sufletului?happy, tu crezi ca exista "suflet"?

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Da cred. De ce ai crede? Pentru că vrei. Pentru că nu te consideri doar un animal. Pentru că ceea ce simți consideri că hrănește ceva din tine și dacă ceea ce hrănește nu este suflet atunci mai bine ai ține regim. Eu nu vreau să țin regim. Nu rațiunea te duce la acest răspuns. Rațiunea îți dă foarte puține răspunsuri și alea relative. Eu mă bazez pe cunoașterea mea luciferică. Ăsta e drumul meu. Desigur un drum incert dar celălalt e cert că duce în groapă. Deocamdată e un drum și cu mai multe flori, mai multă verdeață. Nu rațiunea înalță omul, ci emoțiile. Alea creează și factorul numit creativitate care a contribuit cel mai mult la stadiul în care ne aflăm acum.

| LePotato explică (pentru T0T):

"Pentru că nu te consideri doar un animal" -Diferenta dintre noi si animale, nu este ca noi avem sufletlaughing

"Nu rațiunea înalță omul, ci emoțiile. " Insinuezi cumva ca emotiile "vin" de la suflet?

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Ce este omul? Mă aștept să știi regnurile. Omul, din punct de vedere biologic este animal, mai exact un mamifer.
Insinuez faptul că sunt strâns legate de acesta.

| LePotato explică (pentru T0T):

Stiam asta, mersi de informatie oricumwinking

Diferenta dintre animalul de eu si un caine sa zicem, nu este ca eu am suflet(asta daca ar fi sa existe) diferenta este ca eu am constiinta si ma ghidez dupa niste reguli morale, nu? sufletul e o "chestie" care da bine in poezii si cam atat.

| LePotato explică (pentru T0T):

Bineinteles asta e parerea mea, nu trebuie sa fie si adevarata. La "concluzia" asta am ajuns eu.

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

E părerea ta. Nu ți-am impus nimic, tu ai vrut să detaliezi ceva, din punctul meu de vedere fără nici un fel de rost. Acum tu prima dată pui problema între un animal și un om. Asta e și toată problema. Dacă omul este animal sau nu. Depinde după ce te ghidezi. Asta am vrut să spun. Acum te întreb pe tine. Cum se face că omul este singurul care prezintă conștiință din milioanele de specii prezente pe planetă?

| LePotato explică (pentru T0T):

Nu am vrut sa detaliez nimic, ci eram doar curioshappy

"Cum se face că omul este singurul care prezintă conștiință din milioanele de specii prezente pe planetă?" -Aici iti pot oferi cateva teorii dar doar atat, teorii. Nimeni nu stie raspunsul la o intrebare de genul, tu daca zici ca stii raspunsul...eu zic ca tu de fapt crezi ca stii raspunsul, In orice caz nu cred ca omul are constiinta pentru ca ar avea suflet(asta inteleg ca vrei sa zici), uite sa zicem ca exista suflet:

Poti sa-mi zici ce este sufletul? da-mi o definitie.
Cum arata?
Din ce este compus?

Probabil o sa-mi dai sau nu niste raspunsuri la intrebarile de mai sus, dar vor fi doar niste presupuneri. Si sa nu ma intelegi gresit, asta e parerea mealaughing si eu la randul meu presupun.Ideea e ca nu prea pot "crede" in ceva ce nu vad, simt.

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Eu nu zic că știu răspunsul. Nu am afirmat așa ceva. Aș fi tâmpit să afirm așa ceva. Oricum frumos mod de a îl eschiva. Nu există nicio teorie științifică care să explice faptul că doar o specie a reușit să evolueze la un asemenea nivel.
Sufletul este esența fiecăruia dintre noi. Nu arată în niciun fel, sau nu știu eu cum arată. Nu este ceva material. Acum dacă ar fi ceva material băgăm principiile entropiei, sufletul nu ar putea exista în aceeași formă, dacă ne gândim și ne raportăm la materie. Nu face parte, deci, din această sferă. Nu are formă. Poate să fie ceva nevăzut. Deja știm că ochiul nu poate percepe foarte mult, percepe în limita unor frecvențe, lungimi de undă. Sunt foarte multe lucruri pe care nu le vedem, adică sunt lucruri de care habar nu avem, nici nu știm cât de multe, încât dacă nici noi nu le vedem dapoi să le și înțelegem. Nu știu din ce este compus și nu cred că există un asemenea răspuns. Tu ai înțeles greșit dacă consideri că eu fac aici pe Nostradamus. Nu. Mi-am exprimat opinia. Eu așa simt să consider. Și nu doar simt, dacă punem cap la cap niște lucruri deja nu se leagă tot. De ce nu se leagă lucruri? De ce nu devine ceva cert? Din cauză că nu știm. Sunt prea multe lucruri care aparțin sferei necunoscutului. Acum tu îmi ceri niște răspunsuri și tot mă pui să detaliez. Adică ai pretenția să detaliez niște probleme pe care nimeni nu le știe. Ori mă crezi un cretin, ori nu îți dai seama cum se pune problema în aceste cazuri. Putem să ne dăm cu părerea dar problema trebuie pusă pe lucrurile principale, dacă detaliem deja ar trebui să ne scriem o poveste sau să inventăm o dogmă. Dogmele ai de unde să le iei. Eu le respect pe toate până într-un punct așa cum și îmi formez o părere până într-un punct. Așa este normal.

| LePotato explică (pentru T0T):

Nu ma eschivez, nu am de celaughing asta e parerea mea si mi-am exprimat-o.

Vad ca m-ai inteles gresit, anyway...cum eu iti respect parerea sper ca si tu o vei respecta pe a meahappy

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Eu respect fiecăruia opinia. Așa se face într-un mediu, comunitate civilizată.

| KamaSutra a răspuns:

Sensul ni.l cream noi, fiecare isi poate face propriul lui scop

| LePotato explică (pentru KamaSutra):

Ok, care este al tau?

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

Sa.mi fac o familie total diferita de a mea, in primul rand
Sa descopar toata lumea, sa vad cum traiesc toti oamenii
Sa am meseria pe care o vreau(stii care e aia) si daca reusesc cu asta, mi.as dori sa construiesc multe locuinte pentru cei nevoiasi
In cateva cuvinte, vreau ca prin ceea ce voi face, sa fac ceva bun pentru omenire, si pentru minehappy

| LePotato explică (pentru KamaSutra):

Si dupa ce iti vei indeplini "scopul"? ce mai ramane de facut?

| KamaSutra a răspuns (pentru LePotato):

Sa traiesc in continuarelaughing glumeam, ar mai fi multe lucruri pe care imi doresc sa le fac, sa ma bucur de ceea ce am reusit sa fachappy alea ar fi principalul, restul sunt doar mici vise

| LePotato explică (pentru KamaSutra):

Acest scop, sau scopuri...nu sunt de fapt niste dorinte?

| syd2 a răspuns:

Buna! Innocent Lucifer
"VIATA"
Intrebarea aceasta de secole terorizeaza oamenii pe tot globul pamintesc. Ce este viata? De ce traim? Pentru ce traim? Toate aceste intrebari sunt date de oameni, dar nu sau intrebat ei niciodata :"Daca traim, atunci de ce nu facem ce vrem?"
Viata noastra nu are o explicatie. Multi au incercat s-o explice dar pina in final s-au dat batuti fiindca viata noastra nu are explicatie, am aparut aici ca sa facem ce dorim si cum dorim, desigur trebuie sa respectam anumite legi ca sa dam dovada de cult, dar asta nu inseamna ca nu suntem liberi. Doresc sa prezint prima lege : "Viata e invatatura, ea ni s-a dat pentru ca sa invatam iar la sfarsit sa tragem niste concluzii "
Aceasta lege ne demonstreaza ca noi traim pentru a invata, sensul vietii este in invatatura, nu conteza ce invatam, dar simplul fapt ca invatam pe parcursul intregii vieti ne aduce mintile la legea pe care am scris-o mai sus. Iar la sfirsitul vietii atunci cind moartea bate la usa stai si gindesti ce ai invatat de la aceasta viata. Cred ca nu sunt unicul care gindeste astfel, si poate exista oameni care ma contrazic, dar sunt liber sa-mi exprim parerea
Semnat PutinVOdka 228.

| Croampa a răspuns:

Mad, asta trebuia pusa la filozofie. straight face

| Suck a răspuns:

La cat de jigodii is oamenii, ii si doare undeva de scop. Oamenii de la copii pana la adulti cred ca scopul lor e sa minta, sa raneasca pe ceilalti, habar nu au ce e aia sinceritate si respect.

In concluzie viata e de căcat asemenea oamenilor care merita sau nu sa traiasca.

| Copac13 a răspuns:

De obicei in regnul animal multe specii traiesc doar ca sa isi asigure mostenitori adica dupa ce se *** si o lasa pe una insarcinata si au siguranta ca cineva le va duce genele mai departe pot sa moara impacati

| Satango a răspuns:

Viaţa are sens în orice condiţii.
Depinde numai şi numai de noi să dăm un sens vieţii noastre. Scopul îl creăm chiar noi.

| Aylee a răspuns:

Nu cred ca putem spune ca avem un scop anume. Fiecare ne putem face propriul scop sau sa decidem daca avem sau nu un scop. Oricum ar fi, grea intrebare.

| vaporwave a răspuns:

Locul perfect pentru a gasi raspunsul e TPU, nu-i asa?
Heh, pai bafta atunci

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Avem un scop si la un moment in viata il descoperim.

| LePotato explică (pentru BlackAndWhite1):

Care e scopul tau? sau inca n-ai descoperit care este?

| BlackAndWhite1 a răspuns (pentru LePotato):

Nu stiu deocamdata nu am simtit ceva gen "pentru asta m-am nascut" dar pana mor sigur aflu.

| LePotato explică (pentru BlackAndWhite1):

Esti sigur ca vei afla?laughing

| BlackAndWhite1 a răspuns (pentru LePotato):

Da sunt sigura. De ce razi?

| LePotato explică (pentru BlackAndWhite1):

Pai ...pentru ca nu ai cum sa fii sigura 100%, sau prezici viitorul cumva?

| BlackAndWhite1 a răspuns (pentru LePotato):

Doar am ales sa cred ca se va intampla nu am de unde sa prezic viitorul. Daca preziceam viitorul stiam deja care e sensul meu in viata nu mai asteptam acel moment.

| LePotato explică (pentru BlackAndWhite1):

Am presupus chestia asta pentru ca ai zis ca esti sigura...

| bibi518 a răspuns:

Nu stiu ce cred altii, dar eu sunt de parere ca viata nu are nici un sens.Adica ce rost are sa iti strangi "avere", sa muncesti, sa ai o familie si urmasi daca la sfarsit toti murim de batranete sau intr-un accident?
Poate are un sens, dar eu nu-l vad.Asta e strict parerea mea, nu spun ca asta-i adevarul happy

| LePotato explică (pentru bibi518):

Nici eu nu cred ca viata are un sens... faptul ca strangi avere(iti iei masina, casa sau mai stiu eu) sunt doar niste dorinte, care te "bucura" pentru o anumita perioada, insa finalul e acelasi si daca ai "avere" si daca nu ai...

| bibi518 a răspuns (pentru LePotato):

Exact.Ma bucur ca esti de aceeasi parere.

| LePotato explică (pentru bibi518):

Placerea e de partea meahappy

| EddieEne a răspuns:

Avem scopul de a nu fi prosti, dar se pare ca in Romania, noi cam traim degeaba! xD

| CoryIOU a răspuns:

Sa devenim Oameni