| FirstAid a întrebat:

Care este sensul vietii? Oare care este motivul pentru care noi existam? happy

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa aruncam cu banii in stanga si-n dreapta si sa ne bagam in datorii pe teritoriul Romanesc

| Bacemi a răspuns:

E greu sa spui un motiv pentru care existam noi.
In schimb cred ca viata este despre comuniune. Scopul ar fi sa traim unii prin altii. Sa ne sprijinim spre a realiza mai mult decat am reusi singuri. Si automat sa luam in considerare si oamenii din jur cand ne gandim la viitorul pe care il dorim. Pentru ca un viitor poate insemna ca nimeni din prezentul nostru sa nu mai existe. Iar altul inseamna sa stii sa pastrezi aproape oamenii deosebiti care vor conta intotdeauna.
Orice actiune, orice gand, orice traire influenteza pe mult mai multi oameni decat am crede.

| FirstAid explică (pentru Bacemi):

Dragut raspuns. Ce ti se pare mai important? Sa ai foarte multi prieteni si sa fii cum se spune in ziua de azi, "popular", sau sa ai cativa prieteni si buni. Ca tot ai adus vorba de relatiile interumane

| Bacemi a răspuns (pentru FirstAid):

Nu imi place sa fiu popular cu orice pret. Nu renunt la setul meu de valori si credinte doar ca sa fiu acceptat intr-un grup si sa fiu prietenul oricui. Desi fac sacrificii pentru cineva care mi-a demonstrat ca imi merita respectul si prietenia. Si uneori chiar si daca nu a facut-o.
Am cativa prieteni apropiati care ma cunosc asa cum sunt. Si nu doar ma accepta ci ma respecta si apreciaza.
Cu toate astea mie imi place sa caut un prieten in fiecare. Daca il gasesc incerc sa construiesc o relatie umana cat mai placuta.
O prietenie adevarata inseamna foarte multe lucruri. Nu poti fi prieten cu adevarat cu zeci, sute, mii de oameni.
Mereu vor fi acei cativa care vor sti prin ce ai trecut pentru ca au trecut alaturi de tine prin foc. Si vor mai fi alti oameni care sunt dragi sufletului tau insa pe care viata ii indeparteaza din diverse motive. Sunt si acestia prieteni pentru ca de cate ori ii revezi sufletul iti zambeste.
Un om nu e insa doar cel pe care l-ai cunoscut tu acum nu stiu cate luni, cati ani intr-o anumita imprejurare.
Sunt numerosi cei pe care ii consider prieteni. Dar cu care din pacate nu am o relatie de prieteni. Nu am vorbit de luni, ani intregi. Nu mai sunt la curent cu ce se intampla in viata lor. E dureros ca nu ii cunosti cu adevarat, doar franturi si episoade.

| T0T a răspuns:

Să fim fericiți. Ăsta este scopul nostru și viața ni-l poate oferi. Depinde și de ceea ce crezi tu, dacă crezi în veșnicie.

| OldSoul a răspuns:

Sa facem o viata mai buna pentru copii nostri, altfel spus, sa facem o viata mai buna pentru cei ce vor trai dupa ce noi vom muri.

| Sociopat a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, nu-mi pasă vreau doar să trec peste asta. Next level!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea aceasta de secole terorizeaza oamenii pe tot globul pamintesc. Ce este viata? De ce traim? Pentru ce traim? Toate aceste intrebari sunt date de oameni, dar nu sau intrebat ei niciodata :"Daca traim, atunci de ce nu facem ce vrem?"
Viata noastra nu are o explicatie. Multi au incercat s-o explice dar pina in final sa-u dat batuti fiindca viata noastra nu are explicatie, am aparut aici ca sa facem ce dorim si cum dorim, desigur trebuie sa respectam anumite legi ca sa dam dovada de cult, dar asta nu inseamna ca nu suntem liberi. Doresc sa prezint prima lege : "Viata e invatatura, ea ni s-a dat pentru ca sa invatam iar la sfarsit sa tragem niste concluzii "
Aceasta lege ne demonstreaza ca noi traim pentru a invata, sensul vietii este in invatatura, nu conteza ce invatam, dar simplul fapt ca invatam pe parcursul intregii vieti ne aduce mintile la legea pe care am scris-o mai sus. Iar la sfirsitul vietii atunci cind moartea bate la usa stai si gindesti ce ai invatat de la aceasta viata. Cred ca nu sunt unicul care gindeste astfel, si poate exista oameni care ma contrazic, dar sunt liber sa-mi exprim parerea, si in urmatorul capitol vom vorbi despre ceea ce nimeni nu are dreptul sa-ti ia niciodata.

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in urmatorul capitol...Ma speriasem ca sunt ideile tale.Copy+paste

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nicux1):

Dami skipeul tau si iti trimit documentul care l-am scris in Word. Da e copy paste dar e AL MEU si punct. Crezi ce vrei eu dar eu stiu ca asta eu am scris.
skipe : diana.cucer

| Nicux1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza, demonstratiile imi produc greata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nicux1):

In plus nu ma intereseaza parerea a oamenilor ca si tine care aplica peste tot legea de punere a punctelor pe i sau a atasarii signelor pe frunte. NU AI nici o dovada ca asta nu eu am scris.,

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nicux1):

Iti doresc doar bine si cind o sa se nasca copilul tau, sa ai la fel de mare greata, ca si de raspunsurile mele. Doar bine

| TheWalker11 a răspuns:

Sensul vietii e sa te bucuri de ea. Nimic altceva nu este mai important.

| BeckhamRZM a răspuns:

E o întrebare cred că, fără răspuns.

| Nicux1 a răspuns:

De curiozitate...Pe tine chiar te framanta chestia asta sau ai pus-o de dragul de a pune o intrebare. Oricum... Dantellion cu textul sau copiat cred ca te-a lamurit.

| FirstAid explică (pentru Nicux1):

Da. Am adesea episoade cand ma framanta asemenea ganduri si intrebari la care nu cred ca voi putea raspunde vreodata.

| SetYourselfFree a răspuns:

Eu consider viaţa un serial finalizat dinainte să ne naştem şi este regizat de un regizor(Dumnezeu)serialul se derulează în timpul vieţii tale şi se va încheia în momentul morţii tale.Trăim ca să-i îndeplinim fanteziile lui Dumnezeu.

| FirstAid explică (pentru SetYourselfFree):

Am pus de multe ori si problema asta. Daca noi chiar detinem controlul asupra vietii noastre si putem sa o schimbam in orice moment sau e un scenariu deja pregatit pentru fiecare in parte si noi trebuie sa il ducem la bun sfarsit... sau rau sfarsit