| Superior a întrebat:

Care fast-food considerati ca este cel mai sanatos?
Cateva repere :
-McDonalds
-Burger King
-KFC
-Pizza Hut
-Domino
Eu consider astfel :
Pizza Hut (si in general orice pizzerie care respecta regulile de igiena si folosesc ingrediente proaspete) este cel mai sanatos din cele enumerate. Argumente :
*Pizza constituie un blat a carei componenta principala este faina. Pe acest blat sunt adaugate diverse ingrediente din categoria legumelor sau carnurilor. Astfel,poate fi obtinut un echilibru nutritional in aliment.
*Pizza,prin metoda de preparare,nu presupune folosirea unor cantitati imense de ulei in parjire,ci coacere folosindu-se aer cald. Asadar,grasimile si fermentarea uleioasa sunt reduse/inexistente.
McDonalds este,in opinia mea,cel mai nesanatos si nesigur fast-food. Argumente :
*Produsele lor au folosit si folosesc ingrediente / metode de preparare controversate si dovedite. Sunt multe experimente in care cartofii de la McDonalds,prin comparatie cu cartofii de la alte lanturi de fast-food,se mentin nepatrunsi de trecerea timpului (deci conservatii folositi sunt extremi). Si mie mi s-a intamplat sa uit in frigider un Mc Puisor care dupa o luna era ca in prima zi. Lucrul mai ingrijorator este ca localul se adreseaza copiilor in mare parte,pregatind o multime de campanii promotionale pentru acestia din urma.
Consider Burger King ca fiind cu mult peste Mc Donalds in multe privinte,atat ca valori nutritionale pozitive cat si ca metode de preparare si ingrediente.
KFC-ul imi place dar il consider nociv in anumite privinte.... Argumente :
*Spre deosebire de Mc Donalnds (unde un consumator american a constatat ca carnea de hamburger nu continea carne de pui,ci un mix de organe,intenstine si piele), la KFC este folosita carne de pui. (+)
*Metoda de gatire (foarte mult ulei) cat si condimentele (sare in exces) fac produsele de pui nepotrivite unui consum indelungat. (-)

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Restaurantul din bucataria ta e cel mai bun, pentru ca stii ce iti bagi in mancare, mancatul afara e o noutate pentru ca multi tineri nu au habar sa gateasca

| RAY a răspuns:

Eu care sunt documentat de ceva timp nu recomand mancarea tip fast food indiferent de unde este, cea mai buna este cea facuta acasa si care sa fie bogata din legume, fructe, peste, dieta dash sau dieta mediteraneana sunt recomandate sau o combinatie

| Superior explică (pentru RAY):

Intr-o societate in care timpul costa bani, cam greu in anumite circumstante.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pizza Hut.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am fost la toate, dar sunt parere ca nici unul nu are mancare toxica.
Atat timp cat nu mancam de dimineata pana seara fast food, nu prea avem de ce sa ne impacientam. Daca suntem obligati sa mancam mereu in oras, sunt atatea restaurante cu mancare normala (sanatoasa), la preturi mai mici decat fast food.
La mine la munca, meniul zilei e sub 20 de lei, si include 2 feluri gatite mai bine decat in majoritatea caselor.

| Drimmero a răspuns:

Consumate moderat nu vor da reactii adverse si nu-ti vor face rau. Mananc de ani buni de la Mc, shaormerii, pizzerii, dar mananc mai rar, nu am 100 de kg, nu am diabet, nu am probleme cardiace, nu am probleme cu stomacul, deci pot spune ca sunt sanatoase consumate cand trebuie si cat trebuie.

| mgtow a răspuns (pentru Drimmero):

Nici la restaurant nu are nimic daca mergi zi de zi dar ceri alimente care nu au multe grasimi si prin toate variatiile gaseste ceva bun la pret de chilipir. Gatitul acasa e o povara, timp pierdut si mai ales pentru noi cei fara femeie imposibil avem chestii importante de facut

| Drimmero a răspuns (pentru mgtow):

Acum ca se vor deschide si restaurantele vei avea gama larga de produse, te asezi frumos la masa, comanzi si rezolvi problema, la mine e o problema caci mancarea de restaurant are fix ce nu mananc, iar de multe ori ma multumesc cu niste cartofi si ceva la gratar daca au, bine ca au si d-alea. Cand ies in oras si mi-e foame prefer sa bag in mine doar fast-food, de obicei am mirosul foarte fin dupa shaormerii, dar ma multumesc si cu un big Tasty de la Mc.

| mgtow a răspuns (pentru Drimmero):

Sant restaurante ieftine cu mancaruri bune, trebuie discutat si vei fi multumit altfel mananci ca americanii totul ambalat sau mc

| Drimmero a răspuns (pentru mgtow):

Am dat si de cantine d-alea cu mancare ieftina dar bunaaa rau. Pana la urma daca e sa mor, mor pentru ce mananc, nu mor pentru ca nu mananc,, corect?

| mgtow a răspuns (pentru Drimmero):

Corect

| Catrice a răspuns:

Crezi tu ca alea sunt proaspete.
Aluatul de pizza se face cu ulei. Brânza are grasimi care nu dispar la coacere. Mezelurile la fel. Dacă asta e sănătos, atunci eu devin președinte la anul'.
Plus ca nu poți compara o pizza cu cartofi prăjiți sau pui prăjit.

| LoveSleep a răspuns:

Contează? Îți place, mănâncă. Singurul argument folosit etern e faptul că mâncarea fast food îngrașă. Și de acolo, alte probleme.
Oh, nu, ce ne facem? Toata lumea stie ca obezitatea e o boala incurabila, nu?
Nu-ti convine, slabeste. Sau fă sport, să nu te îngrasi de la început.

Oricum, prefer să mor la 35 decât să mor la 90 și să mănânc toată viața lucruri sănătoase, sa nu mănânc dulce, să nu beau sucuri, etc.

Btw, nu zic că ar trebui să nu mai bei apă niciodată și să mănânci fast food dimineata, la amiaza si seara.