| AlexDorinel a întrebat:

Care-s mai educati, fetele sau băieții?

Eu sunt băiat și cred că fetele sunt mai educate

30 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta sexul, fiindca educatia incepe acasa, din primii ani de viata, fiind facuta de catre parinti, apoi la scoala, de invatatori si profesori, depinzand clar de vointa si dorinta copilului de a invata si a asimila cunostinte.

| sierra1 a răspuns:

Ce ințelegi prin "mai educat"?

| Mosotti a răspuns:

Depinde de mediul in care traieste fiecare, depinde si de caracterul genetic, e relativ, nu conteaza ca e baiat sau fata.

| Catrice a răspuns:

Da

| aXy99 a răspuns:

Ne-ai sugerat raspunsul in intrebare, deci nu mai este valida.
E ca si cum ai intreba: "Ce e? Baiat sau avort?"

| PainTech a răspuns:

Cum masori in mod obiectiv educația? În numărul de cărți citite? In numărul de "bună ziua" date pe stradă? Nu prea ai cum...

| floresdemayo a răspuns (pentru PainTech):

În cei șapte ani de acasă... ))

| Lukasssz a răspuns:

Depinde

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca vrei sa spui mai indoctrinate sa se controleze sunt fetele
asta da

| Invictusman a răspuns:

Nu cred ca exista o statistica oficiala privind care s mai educați, și nici o regula în care sa generalizezi.

Depinde de fiecare persoana, de studii, și de educația primita de părinți, de familie, deci nu ne putem pronunța care-s mai educați, unii/unele sunt educati/educate, altii/altele sunt mai puțin educati/educate.

| alexalx1234 a răspuns:

Hai că fetele dacă e. Vorbesc mai urât ca băieții...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există așa ceva. Abia poți să compari o persoană cu altă persoană. Dar apoi 2 categorii a câte 3-4miliarde de oameni. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa vina oamenii cu ''educate ur son/not protect ur daughter"! Adevarul e ca noi barbatii suntem niste porci libidinosi necontrolati, iar femeile(unele) sunt niste virgine agresate si batute de soarta

| diana200005 a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeilor le este frica de barbati chiar daca nu sunt toti barbatii la fel dar daca vezi un rechin in ocean nu te-ai speria? sansele ca un rechin sa te atace sunt putine sansele sa fii agresat sexual de un barbat sunt mai mari gandeste te ca mama ta este agresata sexual sau sora ta sau iubita ta cum ai reactiona, e vina lor, nu? sau e vina barbatilor ca nu si o pot tine in pantaloni

| anonim_4396 a răspuns (pentru diana200005):

N am zis ca e vina femeilor care sunt agresate. Prea aveti un fix in privinta asta. Am zis doar ca situatia nu e chiar in alb si negru, e un gri. Sunt si barbati violatori care nu respecta drepturile femeii, dar sunt si femei idioate etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele

| troleibuz a răspuns:

Conteaza educatia, nu genul. Totusi ca baiat nu m-am simtit niciodata hartuit pe strada de o fata. In schimb am vazut multe fete tratate foarte urat in public de barbati in toata firea. Asa ca aici sunt de acord cu tine.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu exista vreo regula. Fiecare om este diferit.

| Mopmop a răspuns:

Eu zic si gandesc asa: indiferent daca esti baiat sau fata important este daca ai "cei sapte ani de acasa "!
Restul sunt povesti...

| isemilia a răspuns:

Depinde de fiecare. Stiu si baieti educati si fete educate, dar si opusul. Depinde de fiecare persoana in parte. In general e cam la fel presupun, insa conteaza si categoria de varsta in opinia mea.

| gritt a răspuns:

Daca intrebai asta ieri eram neutra dar chiar azi am trecut pe langa un baiat si a flegmat in fata mea pe asfalt si mi s-a facut greata.
Nu cred ca e zi in care sa nu vad o flegma undeva. Mai ales in parc zilnic, adica e iarba langa, de ce scuipa pe asfalt? Isi marcheaza teritoriul?

| floresdemayo a răspuns (pentru gritt):

N-ai să crezi, dar de obicei, fix pe ăștia îi deranjează, cel mai mult, când văd rahat de cățel pe stradă.hee hee Că a lui flegmă e nimic toată... Silă mi-e și mie de specia asta!

Obs.
Roboțelule needucat, "nimic a" ( unit) face parte din DEX si tu nu permiti să-l scriu corect... Ce facem?! ))

| IonutzCatalin a răspuns:

Eu cred ca te plictisești rău de tot în casa, nu ai ce face și ai zis sa postezi și tu ceva!

| diana200005 a răspuns:

Eu consider ca fetele sunt mult mai educate si mai mature ca baietii

| Drimmero a răspuns (pentru diana200005):

E dreptul tau sa ai o parere dar nu inseamna ca trebuie sa fie si adevarata. Care e logica din spatele generalizarii tale?

| Rossssss a răspuns (pentru Drimmero):

Ce generalizare? A zis ca nu ai de unde sa stii care e agresor si care nu, deci frica lor e justificata si e normal sa fie mereu in alerta.
E ca si cum ai intreba de ce porti centura de siguranta, nu ai accidente zilnic.

| Drimmero a răspuns (pentru Rossssss):

Generalizarea e "Eu consider ca fetele sunt mult mai educate si mai mature ca baietii" fara baza reala.

| Pnin a răspuns (pentru Drimmero):

Asta e baza educatiei de cand lumea. Fetelor mereu li s-au dat responabilitati de mici si baietii au fost lasati sa zburde pentru ca ''se maturizeaza mai greu'', ''sunt neindemanatici'', ''pana la o varsta sunt tampiti''.
Eu am auzit asta toata copilaria, de cate ori intrebam bunica de ce eu trebuie sa stiu la 12 ani sa fac mancare, curatenie, sa am grija de animale si varul meu doar se joaca afara fara niciun stres pe lume.
Studiaza psihologia educatiei daca vrei o baza reala, o fata se dezvolta din toate punctele de vedere mai repede (fizic, emotional, romantic etc), dar cativa factori care contribuie la asta e aparitia menstruatiei, a faptului ca se dezvolta si barbatii (vomele pedofile) incep sa se uite dupa ele si devin foarte ''aware'' de niste chestii si a altor responsabilitati pe care nu ar trebui sa le aiba chiar asa devreme.

| Drimmero a răspuns (pentru Pnin):

Aia e altceva ce zici tu, educatia o primesti acasa dar te mai educi si tu prin caracterul pe care il ai, educatia nu e trasatura strict de sex ci o ai sau nu, scurt pe 2.
Cat despre "fetele se dezvolta mai devreme", partial ai dreptate, e oarecum adevarat dar nu toate obtin dezvoltarea asta asa timpuriu. Sunt unele care si la 25 pot comporta ca la 12, depinde mult de persoana. Legat de chestia cu treburile, mi se pare o prostie sa stresezi copilul de la 12 ani sa faca mancare, sa il pui la treburi mai grele, il sari peste etapele la care trebuie sa ajunga mai ales ca e fragil atunci, d-ai are copilarie, sa si-o traiasca, nu sa-l afunzi in responsabilitati, are timp si alea mai tarziu.