| lilith16 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele dragostei?

15 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Implinire, incredere in sine si faptul ca acea persoana nu se mai simte singura.
Dezavantaje... ca totul este efemer. Atunci cand o sa vina ziua in care unul dintre cei indragostiti o sa moara... este ceva, de nedescris.

| SilentRain a răspuns:

Ca ai o falsă senzatie de fericire, siguranța pentru ca creierul tau e drogat o perioadă
Sacrificii timp si sentimente pentru el, si el umblă cu altele

| Sofer a răspuns:

Avantaj era ca te simti bine in compania cuiva avand iubire si multe lucruri care le poti face impreuna.
Dezavantaj ca vei suferi daca se rupe relatia asta.

| mentholinks a răspuns:

Când este împărtășită ai doar avantaje cred eu, acum depinde și ce crede fiecare despre dragoste. Sunt unii care dacă face sau nu face partenerul/partenera nu știu ce chestie înseamnă că nu-l/n-o mai iubește, etc.

| Plato a răspuns:

Implinirea absoluta.
Nu exista dezavantaje.

| lilith16 explică (pentru Plato):

Esti îndrăgostit, de asta zici ca nu sunt dezavantaje

| oglindasultanului a răspuns:

Ori iti pune lumea la picioare, ori ajuta sa te calce pe tine in picioare.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Din punctul unei (aproape) adolescente care n-a avut o relație:
Avantaje:
• Trăiești pentru ceva;
• Dacă ai nevoie, e cineva care să te ajute, înțeleagă, etc.
Și avantaje ar mai fi multe!
Dar dezavantajele?
Suferi la final dacă nu faceți nunta, îți faci unele speranțe false, îți pierzi unii prieteni, poate și intri în depresie, posibil că te și înșală și te lasă cu „ochii-n soare", cum îl vedeam pe unu' pe aici:
https://www.tpu.ro/......o-relatie/
și mai aș avea de zis multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea.
Inexistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar avantaje cand oferi cat mai multa, sa iubesti pe moment, nu sa fii indragostit/ã, e alta chestie.
Dezavantajele sunt doar daca traiesti in trecut, viitor, esti egoist. Sau daca-i fumat.

| CdeMetal a răspuns:

Nu are dezavantaje, daca vezi dezavantaje in asta n-ai iubit cu adevarat

| lilith16 explică (pentru CdeMetal):

Spui asta pentru ca esti îndrăgostit

| CdeMetal a răspuns (pentru lilith16):

Nu sunt

| Horus35 a răspuns:

Nu exista dezavantaje în ceva atât de pur precum iubirea.

Răspuns utilizator avertizat