| Thecurious a întrebat:

Care sunt beneficiile cresterii masei musculare?

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Buna intrebare! Si sigur nu atat de naiva pe cat pare. In opinia mea, cresterea masei este un efect nu un scop. Scopul este, ca si amator, antrenamentul in sine, care mai are si alte efecte " secundare". Cum ar fi : imbunatatirea aptitudinilor motrice, cresterea densitatii osoase, pastrarea in conditii optime de functionare a sistemului cardio- vascular, o mai buna irigare a tesuturilor inclusiv a creierului, aducerea in viata practicantului a unor obiceiuri sanatoase si impiedicarea unora mai putin sanatoase, o mai mare incredere in sine, un randament mai bun in viata de zi cu zi, un model de urmat ( de ce nu?), si nu in ultimul rand este unicul mod de lupta impotriva imbatranirii.
Atragerea privirilor sa spunem, sau cel mai ades a sexului opus nu este chiar de consemnat aici, pentru ca un fizic frumos nu exclude o viata linistita de familie.

1 răspuns:
| RainmakerX a răspuns:

Depinde de foarte multe lucruri.
In mediul rural masa musculara era si este importanta pentru a putea desfasura anumite activitati specifice (carat lemne, taiat lemne etc) in timp ce in mediul urban ai avea nevoie de ea in foarte multe domenii precum constructiile.

La momentul actual in mediul urban cresterea masei musculare este vazuta ca un simbol al puterii de catre barbati. Pe scurt se cred mai barbati asa intrucat se gandesc la corpul unui razboinic.

In randul fetelor nu sunt atat de multe specimene cu muschi excesivi (multumesc Doamne) insa pot si acestea sa-si dezvolte masa musculara pentru a parea mai in forma si pentru a atrage masculii mentionati anterior.

Ce trebuie sa tii minte este ca exista mai multe tipuri de corpuri, iar grasimea are si ea un rol semnificativ.

Chiar daca ai un corp de razboinic fara grasime, asta ar insemna ca ai avea nevoie de foarte multe calorii pentru a-l sustine, fapt care in trecut ar fi putut sa-ti aduca sfarsitul. Da, oamenii cu multa grasime rezista mai mult foametei.

De asemenea, pe langa tipologia de corp "warrior" exista si "hunter". In timp ce un razboinic are un corp modelat pentru lupte, vanatorul este mai slab insa are viteza mai mare.

Dupa cum vezi, vanatorul avea un corp care il avantaja in ceea ce facea pentru supravietuire. Pana la urma asta este si ideea principala, cresterea masei musculare este o adaptare pentru supravietuire!