| Dismally a întrebat:

Care sunt cele mai importante calitati pe care le cauti la o persoana? (nu conteaza pentru ce tip de relatie - prietenie, iubire, orice)

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sinceritate,incredere,respect,civilizatie,inteligenta,bun simt,iubire,sa aiba cunostinte in filozofie, religie, psihologie, stiinta, sa fie o pers culta, sa-i placa sa invete limbi straina

| Dismally explică (pentru RAY):

Sa invete limbi straine de ce? happy Iti doresti sa invatati impreuna?

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Nu trebuie sa implineasca toate acele lucruri,nici eu nu ma regasesc in toate,cu limita desigur,natura umana este relativa,impulsiva, pai e una dintre pasiunile mele, mai vb cu pers care in placere invata limbi straine, e frumos, cunosti noi exprimari, culturi

| Dismally explică (pentru RAY):

Da, e bine sa ai pasiuni comune desi am observat ca se poate si fara, doua persoane total opuse sa poate avea o relatie frumoasa happy

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Pe termen scurt,dar pe termen lung este foarte bine sa aveti cat mai multe in comun,parerea mea,nimeni nu stie adevarul absolut,ne exprimam si noi, nu trebuie sa aiba toate pasiunile mele si daca le are si nu e atractie fizica tot degeaba, ca am cunoscut fete inteligente, culte dar a lipsit atractia, ne atragea psihologia si chiar comunicam mult, dar nu era atractia fizica si am ramas amici

| Dismally explică (pentru RAY):

Da, nu-i rau sa ai si niste pasiuni comune happy Atractia fizica e importnata pentru o relatie, dar pentru prietenie nu stiu, cred ca e mai bine sa lipseasca, altfel poate incurca lucrurile.

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Decât zona prieteniei mai bine nimic, pai e importanta de asta faza cu sufletul conteaza e vrajeala

| Dismally explică (pentru RAY):

Avem nevoie si de prieteni, nu doar de iubit/iubita happy

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Numai cred in asa ceva

| Dismally explică (pentru RAY):

Eu inca mai cred, poate sunt naiv, cine stie happy

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Pur simplu ai sperante, fara sperante nu am putea coexista, este normal sa ai sperante

| Drimmero a răspuns:

Persoane inteligente, cultivate si deloc anoste. Cand vine vorba de o relatie amoroasa conteaza mult mai multe aspecte.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Daca nu e o simpla aventura conteaza mai putin aspectul decat restul caliatatilor, pentru mine cel putin happy

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Aspectul fizic este foarte important, dar da, daca vrei ceva serios si de durata trebuie sa te uiti si dupa alte calitati,, dar asta nu inseamna ca ignori fizicul/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar chiar trebuie cautate calitati? Prin faptul ca acea persoana are ceva (indiferent de ce are), ceva inexplicabil, ce daca am aprofunda s-ar ajunge la sinonime pe care nu le-am stii si nu le putem cauta in dex sa stim ce inseamna... daca acele calitati ofera sentimentul de implinire (indiferent de relatie) atunci ce mai conteaza ce denumire au?

Iti garantez ca daca acum scoate Mos Craciun din sac o persoana care sa aiba calitatile descrise mai sus de ceilalti utilizatori, exista sansa sa nu le placa intr-un final. Pentru ca acele calitati credem de fapt ca le cautam, pentru ca asta ne place noua, insa poate nu este si ceea ce ne trebuie cu adevarat.

Asa ca... nu stiu, daca cineva are niste eclere sa imi dea, este considerat prietenul meu big grin

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Nu trebuie cautate special dar daca persoana respectiva le are este o sansa in plus sa fie ce-ti doresti happy

| Celcestietot a răspuns:

Sa aiba personalitati multiple, sa fie bipolara si eventual paranoica rolling on the floor!

| Dismally explică (pentru Celcestietot):

Ai grija ce-ti doresti... big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru Dismally):

Desigurwinking!

| SilentRain a răspuns:

Loialitatea și sinceritatea

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Da, ambele sunt vitale.

| gemeni6226 a răspuns:

Loialitate si sa ne acceptam reciproc ceea ce suntem in realitate fara masti.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Asa este, daca nu poti fi tu insuti cu partenerul atunci nu are nici un sens...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cascavalul (money), ai cascaval mă ai nu ai cascaval atunci nu o să mă ai.

| Dismally explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Inseamna ca esti usor de obtinut big grin Ai stabilit si o suma minima?

| Dalmore a răspuns:

Îmi plac persoanele empatice, comunicative, autentice și pasionate. Loialitatea și sinceritatea, sincer, nici nu trebuie menționate, nu cred că-și dorește cinevau un mitoman lângă el.

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Sa fie om cu caracter si sa nu-l influenteze nimic, ador sa discut cu oameni inteligenti de la care am ce invata tocmai de aia inteligenta, bunul simt si umorul sunt calitatile pe care eu le ador la un om.

| Dismally explică (pentru CleanHeart):

Da, inteligenta este foarte importanta si pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligenta,aroganta

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Inteligenta o caut si eu, dar aroganta? De ce? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Pentru ca mi se par atrăgătoare persoanele astea.Isi știu valoarea

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Am inteles happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Empatia, naivitatea si puritatea sufleteasca happy

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Puritatea sufelteasca e cam greu de gasit, de la o anumita varsta cel putin happy

| Jus7t a răspuns:

Loialitate - dacă nu are așa ceva nu mai contează absolut nimic ce ține de persoana ei.
Tărie de caracter, inteligență, stabilitate emoțională, bla bla.

| Dismally explică (pentru Jus7t):

Asa este, loialitatea ar trebui sa fie o chestie normala, nu o calitate doar ca nu prea este asa din pacate.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Să fie indulgentă, iertătoare, generoasă, altruistă, comunicativă, politicoasă.

| Dismally explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Da, toate acestea sunt importante.

| Andra9pk a răspuns:

Sinceritatea,seriozitatea,decenta,inteligenta,bunul simt(si politetea), sa fie o persoana asumata si cu simtul umorului(sa nu se supere la cea mai mica gluma).

| Dismally explică (pentru Andra9pk):

O persoana asumata in ce sens?

| Andra9pk a răspuns (pentru Dismally):

Daca a facut o greseala sau a spus ceva nepotrivit sa isi asume
Eu prefer sa fie sincera si sa isi asume decat sa ma minta ca nu a facut/nu a zis ceva.
Accept adevarul si apreciez asumarea.

| Dismally explică (pentru Andra9pk):

Asumarea greselilor, am inteles.

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Intelegere

| Dismally explică (pentru TheWolfOficial1):

Da, intelegerea este esentiala.

| NuConteazCineSunt0 a răspuns:

Caracterul. Da o in puii mei de inteligenta ca nu asta conteaza. Degeaba esti destept de mori daca ai un caracter jegos.
Caracterul, respectul, loialitatea

| Dismally explică (pentru NuConteazCineSunt0):

Asa este happy Dar loialitatea si caracterul ar trebuie sa fie de la sine intelese.