| TPU.ro a întrebat:

Care sunt cele mai populare obiceiuri romanesti de Craciun?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/kEXGkEpRxPE

| Drimmero a răspuns:

Colindele, ignatul,, facerea bradului, primirea de cadouri( cel mai asteptat moment de catre toti in copilarie) pana cand parintii tai se dau de gol si farmecul se cam strica.

| Fatamuntilor a răspuns:

Colindele
Acolo unde se pastreaza traditia colinda copilul care invata sa vorbeasca pana la seniori. La sate se pastreza cel mai bine traditia

| OldSoul a răspuns:

Mersul *cersetorilor*(sa nu fiu rasist) cu colinda.

| Dorotheea21 a răspuns:

Tot ce s-a scris pana acum, plus forfoteala bezmetica din magazine, obicei foarte popular si datator de ganduri pioase ce ne introduc direct in spiritul Craciunului. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colindatul

| OMEGALIN a răspuns:

Chiar ma mira ca nu a spus nimeni nimic legat de consumul de alcool laughing
Craciun fericit tuturor, apropo! laughing
Iar incercand sa dau un raspuns corespunzator intrebarii, consider colindatul si impodobirea bradului lucruri primordiale deoarece au loc mai in fiecare casa.Adaptat la vremurile noastre s-ar mai potrivi aici si mesajele de sarbatori laughing Desi am observat ca incep sa-si piarda din popularitate.In orice caz suntem un popor pe cinste si chiar daca nu mai tinem atatea obiceiuri, apreciem si ne bucuram de craciun, in opinia mea, mai mult ca orice alta natiune si lucrul cel mai specific, ne adunam mai laolalta prieteni si familii si parca pentru o noapte acceptam faptul ca nu exista diferente intre noi si suntem oameni cu totii happy

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Impodobirea bradului. happy

| Cliar a răspuns:

Ignatul, colindatul, impodobirea bradului, cam astea sunt obiceiurile pe care le stiu eu

| InimioaraTePupă a răspuns:

Colindatul,impodobirea bradului, facut curetenie (la mine asa se face, facem curatenie inainte de craciun), mersul cu steaua.

| crissssro a răspuns:

Colindatu,masa de craciun deschiderea cadourilor

| JustBaby24 a răspuns:

Colindatul, impodobirea bradului, pregatirea diferitor bunataruri, obiceiurile de iarna : jocul caiutilor, al caprelor, al mascatilor si al ursului.

| Mustața32 a răspuns:

Sa pună bradul, sa facă cumparaturi/ parintii ti-au luat ceva minunat

| Claulal a răspuns:

Împodobirea bradului, colindatul.