| Thecurious a întrebat:

Care sunt efectele negative, asupra sanatatii fizice si psihice ale energizantelor?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand zaharul,cofeina in concetratie mare, multe alte chimicale,e daunator pentru pancreas,inima, rinichi, este foarte mult zahar creste insulina puternic, inima bate puternic, poti face infart, rinichi trebuie sa filtreze acel continut otravitor

| Violleta2022 a răspuns:

Saptamana trecuta era aici un pusti de 17-18 ani care a povestit cum a ajuns in spitalul de urgenta din cauza unui efect secundar al energiznatelor, creznad ca-i infarct.
Efectele negative ale energizantelor, in special folosite de copii si tineri de pana la 20 de ani, sunt dramatice, afectandu-le creierul si inima.

| Drimmero a răspuns:

Are mult zahar si alte prostii in el iar asta poate sa afecteze inima, ficatul, pancreasul si probabil stomacul. Da dependente si e de ajuns incat sa te faca praf la psihic, poti face acnee de la atata zahar sau macar bube mai mici.

Nu gasesc nimic wow in energizante, numai cand le miros stiu ca trebuie sa ma feresc de ele, prefer cafea decat prostie d-aia.

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu a creat pe Adam si Eva sa manance doar fructe din pomi. Energizantele distrug ficatul.

| CleanHeart a răspuns:

Nu-s sănătoase deloc, te strica la cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un efect negativ prea daunator. Dacã stii cum sa le folosesti. Se exagereaza efectele negative prea mult. Sunt mai mult in mintea celui care le foloseste, stiu ca am citit un studiu in legatura cu cafeaua si energizantele, li sa administrat o bautura cu cafeina si un Placebo, celor care li s-a administrat Placebo au inceput sa aibã palpitatii, nu mai dormeau noaptea etc etc, iar celor care au consumet astfel de bauturi spunandule ca e cu 0 cafeina/zahar, nestiind ca continua astea, nu au avut nici pe dracu

| chuckmanson a răspuns:

Eu am început să am palpitații de la ele. Sunt niște mizerii toxice!

| Thecurious explică (pentru chuckmanson):

La dumneata si varsta isi spune cuvantul.

| gogu220 a răspuns:

Nu vezi că la tot ce este dăunător pentu organism se face reclamă excesivă, intensivă şi agresivă? Bine că s-a interzis reclama la tutun că ne omorau de tot.

| RAY a răspuns (pentru gogu220):

Pentru ca acele produse sunt facute incat sa creeze dependenta, creierul elibereaza multa dopamina ceea ce creaza dependenta, in pricipiu zaharil, grasimea creaza cel mai rapid dependenta, ei fac experimente in ce concentratie se da dependenta, este un standard, o sa vezi ca de fructe nu o sa simti nevoie doar de fast food, dulciuri, patiserie, pizza

| Thecurious explică (pentru RAY):

Ma voi uita si citi.
Multumesc

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Coca cola este o bautura super bine facuta, are cofeina = care da dependenta si zahar, doua lucruri care dau dependenta, orice combinatie de asta e beton

| Thecurious explică (pentru RAY):

Da, e.
Strategiile de marketing sunt atat, atat de bune, incat ...multi indivizi nu se pot proteja.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Faza e sa fi dependent inca de la prima doza

| Thecurious explică (pentru RAY):

Imi pare nespus de rau pentru consumatori.
Bea si fi fericit happy

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Le intereseaza doar banii atat, faza e ca aceste bauturi cresc glicemia mult mai rapid, deci da dependenta mai rapid

| Thecurious explică (pentru RAY):

Stiu, asta-i viata. Si un cercetez "fenomenul".
Sper ca oamenii sa se informeze mai mult, iar legislatiile sa se inaspreasca, insa cunoastem influenta enorma a companiilor URIASE asupra politicienilor.

| gogu220 a răspuns (pentru RAY):

Cum spuneam: îmi plac băieţii deştepti dar îi apreciez pe ce isteţi.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

"eu" in loc de "un"

| RAY a răspuns (pentru gogu220):

Cum adica iti plac baieti

| Thecurious explică (pentru RAY):

Sper sa nu ti se para ciudat ca te intreb. Ce crezi despre valoarea nutritionala a saormei?
Romanii sunt mari consumatori de saorma.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Otrava de 1500 de calori