| Florentin-Catalin_Dinu_1991 a întrebat:

Care sunt gradele militare la liceul militar si cum se adreseaza elevii intre ei daca exista grade superioare is grade inferioare?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Elev
elev fruntas
elev caporal
elev sergent
elev sergent major
elev plutonier
elev plutonier major
elev plutonier adjutant...
Ex.: Domnule (domnisoara) elev plutonier).

15 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi "functiile si gradele elevilor" la pagina 26 din link-ul:http://www.colmil_sm.forter.ro/regulament_elevi.pdf

| Florentin-Catalin_Dinu_1991 explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult

| Salontanul a răspuns (pentru Florentin-Catalin_Dinu_1991):

Multumesc si eu! Daca te mai pot ajuta oricand cu placere. Am fost militar.

| alessia5158 a răspuns (pentru Florentin-Catalin_Dinu_1991):

Cu placere happy

| Florentin-Catalin_Dinu_1991 explică (pentru Salontanul):

Si elevii cu grade mai mari au superioritate sau sunt tratati mai altfel?

| Salontanul a răspuns (pentru Florentin-Catalin_Dinu_1991):

Pai de aia este armata pe grade si functii. Cel mai mare in grad este sef. E normal! Atentie! Gradele elevilor militari de la colegiu sunt onorifice. Adica: daca un elev sergent intalneste un militar mai mic in grad (caporal spre exemplu), elevul sergent saluta primul.

| Florentin-Catalin_Dinu_1991 explică (pentru Salontanul):

Si ceilalti elevi mai mici in grad i se adreseaza celui mai mare in grad ca unui sef sau normal....si in afara orelor tot la fel cu domnule elev sergent?

| Salontanul a răspuns (pentru Florentin-Catalin_Dinu_1991):

Teoretic, da. In practica multi dintre ei sunt prieteni si nu se face caz de grade. In anul intai e mai nasol. Normal este ca intotdeauna sa te adresezi regulamentar ca esti la ore, ca esti pe strada sau ca esti in vacanta. Cand eu am iesit locotenent ii salutam si pe cei mai mari cu un an ca mine si ma adresam regulamentar. Dupa cateva luni au inceput sa zica: stai linistit! Suntem colegi, etc.

| Florentin-Catalin_Dinu_1991 explică (pentru Salontanul):

Si cat dureaza pana avansezi in grad?

| Salontanul a răspuns (pentru Florentin-Catalin_Dinu_1991):

E gradul si anul. Elevii de anul 4 au gradul de elev sergent si au printre ei si pe ceilalti care sunt plt., plt-maj, etc care sunt inlocuitori ai unor ofiteri comandanti de plutoane, companii, etc.

| Florentin-Catalin_Dinu_1991 explică (pentru Salontanul):

Aaa, deci daca esti boboc nu poti obtine un grad mai mare...da dupa rezultate deosebite sau altele?

| Salontanul a răspuns (pentru Florentin-Catalin_Dinu_1991):

Nu. In anul 4 se face deosebirea. In rest obtii note ca la orice colegiu.

| Florentin-Catalin_Dinu_1991 explică (pentru Salontanul):

Nasol....pana in anul 4 sa nu ai niciun grad

| Salontanul a răspuns (pentru Florentin-Catalin_Dinu_1991):

Alooo! Tu citesti ce-ti spun? Pana in anul patru esti elev fruntas in anul doi, elev caporal in anul 3. Asa am spus: anul si gradul. In anul intai fiind novice esti elev simplu.

| Florentin-Catalin_Dinu_1991 explică (pentru Salontanul):

Aaaaaaaaaaaaaaaaaa