| JustBlackNoGrey a întrebat:

Care sunt regulile, dupa voi, care trebuie sau ar fi indicat sa fie urmate?

Spre exemplu : tot timpul cand discuti cu cineva, nu te uiti in alta parte, de parca nu ti-ar pasa de ceea ce zice omul. consider ca e ca un fel de jignire la adresa omului, dar nici sa te holbezi fix in ochii omului nu e bine, uneori e considerata sfidare si uite-asa, ajungem dintr-o extrema in alta. Am patit deseori ca spuneam ceva, iar cealalta persoana aproape ca ma intrerupe si vorbeste despre cu totul altceva - un subiect care o framanta. Ori asa ceva nu se face intr-o discutie, cel putin si asta o consider litera de lege.
Povestiti si voi

56 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Singura regula importanta e ca realmente să asculți. Și cel mai important lucru e să îți pese. Eu unul mă uit la cineva doar când îi vorbesc. În rest când ascult privesc persoana o dată pe minut. Prefer să mă uit pe jos sau prin lucruri, îmi ordonez mai bine ideile așa ca să pot să îi dau un feedback relevant. Am pățit o dată o fază pe stradă. Mergeam și îmi vorbea un prieten și eu mă uitam ""pe pereți". Și râdeau ăia cică uite mă la ăștia își vorbesc dar nu se uită unul la altul. Asta cu întreruptul e nasoală și eram expert la așa ceva. Am devenit conștient și încerc să stric tradiția. Doar că de multe ori uit ce voiam să zic dacă aștept prea mult. Shit happens. Mă exprim mult mai bine în scris.

| JustBlackNoGrey explică (pentru Bacemi):

Bine ca ai taria de a te putea corecta ca capitolul asta. eu uneori am problema ca nu stiuexact cat timp sa ma uit inpre fata omului, ca sa nu il fac sase simta aiureahee hee

| Drimmero a răspuns:

Ma enerveaza cand cineva se baga peste ce vorbesc eu,, e tare enervant, cand incerc sa vorbesc sa ma acopere, e hilar si enervant in acelasi timp.
Mai e enervant cand vorbesti cu cineva si sta cu ochii-n telefon, de exemplu, e lipsa de respect/

| JustBlackNoGrey explică (pentru Drimmero):

Da, stiu ce zici straight face multi fac asa, din pacate

| Drimmero a răspuns:

Nu doar ca esti de nivelul Marii Negre,, ai dat si de o conducta de petrol si ti-ai potolit setea de acolo, atlfel nu-mi explic cum mintea ta e vraiste, nu pot sa-mi pun mintea cu tine, o sa incepi iar cu jignirile in timp ce eu ma voi amuza copios pe seama ta...

| T0T a răspuns:

Haha, când sunt lângă o persoană mi se pare stresant să mă uit mereu la fața ei, sincer și reciproca e valabilă.
Regulile care trebuie respectate ar trebui să fie acelea de bun simț prin a nu deranja pe cei din jurul tău.

| JustBlackNoGrey explică (pentru T0T):

Pai acum n-o fi uitand fix la fata ta, dar nici sa nu intoarca capul la 90 de grade big grin

| T0T a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Ai dreptate, nici prea mult nu e bine.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Te pierzi cu firea de obicei in cazurile astea?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu știu dacă chiar așa...

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Esti introvertit si mai timid de felul tau?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Da. De ce ești așa curios?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Eram curios doar, intrebam si eu ca doar sunt om)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Are interese ascunse baiatul laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti debil, baaa
Eu am o predispozitie spre femei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Am zis eu altceva? laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai noroc ca stiu de gluma, altfel te injuram... glumesc)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Parca esti primul sau ultimul laughing. Sunt baiat prea de treaba ca ti/as fi aratat ce "alinturi" am primit in privat ieri de la o frustrata rolling on the floor.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt om cu capul pe umeri,, cu un limbaj elevat, nu stau eu sa ma cert sau sa incep sa jignesc pe cineva fara motiv, stai linistit.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cocina cumva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu. Daca era ea ii spuneam pe nume. Una care murea de ciuda ca nu o pup in dos.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Popular mai esti si cautat de femele)))).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

MDa. Casanova e mic copil pe langa mine. Ar trebuii totusi sa tin cont. Cred ca sunt cam 2 3 pe saptamana rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

2-3 ce? Lopeti incarcate? Sorry))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Hahalere suparate prietene laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce pun la suflet doar ele stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Printese crescute in puf.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti tare inversunat pe ele))))

| anonimg a răspuns:

Da, este lipsa de educatie -atat schimbarea subiectului cat si mai mult intreruperea fara motiv a celui care ne vorbeste.

A fi privit in ochi.
Putem sa cunoastem daca aceasta este o jignire (si este de condamnat) sau tine de timiditate (aceasta nu este de condamnat).

| JustBlackNoGrey explică (pentru anonimg):

Da, ai mare dreptate. depinde de situatie

| MaliciousDeath a răspuns:

Sa nu invadezi spatiul intim al celuilalt.Probabil ai intalnit genul ala de persoane care stau asa aproape de tine incat n-apuci sa-ti inspiri aerul ca deja ti-l inspira ei. Eventual te mai si trage de maneca din 3 in 3 secunde.Am cunoscut o tipa care incepea sa te ciupeasca de brat ca sa fie sigura ca esti atent la ea.

| JustBlackNoGrey explică (pentru MaliciousDeath):

Deci cu rasul de maneca sau ciupitul chiar nu am intalnit is cred ca e ceva deplasat si tampit! cum sa faca asa ceva?! Si da, la spatiul personal, am auitaat de treaba aia, e super enervant cand se apropie de tine de zici ca vrea sa te pupe! asa imi vine sa le trag una in moaca! am avut aia pe vremuri si un profesor! Iti dai seama ce ciudat era! Daca era femeie mai ziceam... dar am si amici, cativa ce fac asa si le-am zis sa nu mai faca, altfel le imping fataul (adica fata ) inapoi laughing

| FaraNumePls a răspuns:

O regula? Când vorbește cineva ceva cu mine prin mesaje să nu îl aud cu "cf, bbb" să vorbească normal. Și faza când vorbesc cu cineva, acea persoană sa se uite la mine

| JustBlackNoGrey explică (pentru FaraNumePls):

Dar daca el sau tu va grabiti... ei bine, nu prea ai ce face... nici eu nu prea indragesc prescurtarile, dar cu amicii +preitenii vorbesc cu 'vb' 'm.n.' 'at' si asa mai departe pentru ca deseori ii apuca si pe ei sa imi vorbeasca fix cand nu pot laughing

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu va f*teti cu maimutoi ca scoateti bastarzi nasoi.
Nu linge unde ai scuipat.

| JustBlackNoGrey explică (pentru ShaOfHatred):

Tu zici fapte, eu ma refer la conversatii, nebun ce esti! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urasc sa fiu intrerupt cand vorbesc, mai ales daca el'ea nu contribuie la discutie cu ceva calumea. Sunt ceva de genul

http://www.youtube.com/watch?v=GqvP1DZQyRU&t=1m12s

| JustBlackNoGrey explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor amuzant tipul ala, dar desori daca le zici asa, te mai si injura poate sau se uita urat la tine si nu te uita toata viata

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru anonim_4396):

LOL Parca ma vad pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti citi codul bunelor maniere sa te informezi pentru tine cum e corect.Acolo vei gasi tot felul de reguli cum sa te comporti intr-o discutie, in societate, in vizita, la restaurant, etc.etc.Oricum sunt multe reguli de citit, dar macar iti vei face o parere despre cum ar fi frumos sa se poarte o discutie.

| JustBlackNoGrey explică (pentru anonim_4396):

O idee excelenta! multumesc mult ca mi-ai zis. sper sa le gasesc si pe internet sa le citesc. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Le vei gasi, trebuie numai sa le cauti.

| JustBlackNoGrey explică (pentru anonim_4396):

Perfect! happy mersi ca mi-ai zis. ti-as da folositor + inteligent dar statutul inca nu ma lasa angry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si chiar imi pasa mie de cum imi zice lumea, ooo da.
PS. ti/am mai zis zilele trecute ca nimeni nu se ia dupa tine. In afara de trenulet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi/ai nenorocit inima de TOT mai Puki crying

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu cand ascult pe cineva ma uit in toate partile, mai putin la el, asa ca nu ma deranjeaza. In plus acest gest e unul subconstient. Nu ma deranjeaza nici cand o persoana nu ma asculta. Dar ma enerveaza la culme si ma zgarie pe creier cand aud pe cineva ca rade "ca prostul" sau imi invadeaza spatiul personal.

| JustBlackNoGrey explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Interesant. la spatiul personal, te referi la faptul ca vorbesti cu cineva si acel cineva se apropie atat de tare de tine incat crezi ca vrea sa te pupe? stiu si eu 2 tipi care fac asa si imi vine sa le trag una in fata, sa fiu sincer laughing

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Nu, nu la asta ma refer neaparat. Sunt persoane, in special fete care te apuca de gat, sau cand eram in spatele autobuzului scolii o tipa a inceput sa rada ca proasta si s-a intins pe picoarele noastre.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Dar mai am un coleg care nu stie ce e spatiul personal. Se apuca sa adoarma pe persoane in autobuz sau incearca sa faca caterinca cum ca copie de la cineva si se apropie prea mult.

| JustBlackNoGrey explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Aoleo! chiar ca sunt ciudati nebuni!

| suntsuper a răspuns:

Eu mereu ma holbez in ochii celor cu care vorbesc si dau din cap atunci cand spun ceva ca sa ii fac sa continuie sa povesteasca. am auzit ca daca atunci cand asculti pe cineva vorbind, daca dai de 1-2 ori din cap ii dai semn ca nu esti interesat, dar daca dai de mai multe ori il vei face sa continue. sincer functioneaza. are sens daca te gandesti. intr-un fel incurajezi persoana respectiva sa continue sa discute cu tine si ii dai se inteles ca esti inca atent si te intereseaza subiectul

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru suntsuper):

Nu, doar o sa pari ciudat daca gestul e fortat.

| JustBlackNoGrey explică (pentru suntsuper):

Sa stii ca si eu am inceput tot sa dau di ncap cand vorbesc cu cineva, dar cand stii ca ai dat destul? ma gandeam sa nu par handicapat ca tot dau din cap, dar pur si simplu n uaveam ce sa zic, omul vorbea si zicea bine. ce sa ii fac? big grin

| suntsuper a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

laughing) Stiu cum e
pai dai si tu de vreo 4 5 ori si bine o fi, cand auzi ceva cu care esti foarte de acord mai dai iar
Eu mai si afirm cand mi se pare ceva corect, sau doar ca sa arat ca inca sunt atenta

| JustBlackNoGrey explică (pentru suntsuper):

O sa incerc sa mentin un echilibru... dar e greu, zau asa big grin

| prettywomen a răspuns:

Pai daca tu incepi sa vorbesti, iar persoanele cu care esti vorbesc peste tine sau sau te intrerup, atunci esti clar ca pe acea persoana nu o intereseaza ce vorbesti.insa tu daca ii vei zice sa te asculte si sa nu te intrerupa atunci acea persoana nu te va asculta si vei vorbi degeaba. daca pe acea persoana nu o intereseaza nu inseamna ca acel subiect nu este interesant poate pentru ceilalti poate sa ii intereseze.