| Flamingo11 a întrebat:

Care sunt toate tipurile de lupta sport.

Ma refer karate, box... dar toate si pe ce se bazeaza, gen numai pe pumni. etc.

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Cele doua mari categorii ale sporturilor descrise de tine sunt: sporturile de contact si artele martiale. Unele pot intra intr-o singura categorie, altele sunt o combinatie a tehnicilor de lupta din ambele categorii, iar cateva sunt mai greu de pus pe categorii (tot datorita combinatiei vaste de tehnici de lupta).
Tehnicile/instrumentele de lupta aplicate in sporturile de contact sunt prin: lovire sau contactul direct cu pumnul/piciorul, fixare sau prindere (cum e la judo, dar o sa-ti fac o lista), o combinatie intre lovire si prindere (freestyle) si prin folosirea armelor.
Sporturi de contact prin lovire: boxul, kickboxing-ul, karate cu full-contact (a nu se confunda cu karate ca arta martiala), Taekwondo si Shootboxing-ul (combinatie intre wrestling si kickboxing).
Sporturi de contact prin prindere/fixare: Wrestling, Judo, Sambo (care este si un sport de contact si o arta martiala, un fel de hibrid), Sumo, Jiu Jitsu, Luta Livre (combinatie intre wrestling, judo si loviri cu pumnii, picioarele, genunchii, coatele)
Sporturi de contact freestyle: Pankration (sau pangration), Dambe, Combat Sambo, Kudo, Vale Tudo, Sanshou, o forma a wrestling-ului numita Shoot Wrestling (un fel de wrestling mai...realist), Shootfighting (hibrid intre wrestling, muay thai, kempo si jujutsu).
Sporturi de contact care folosesc armele:
-arme cu tais (lame, cutite etc): Matrak, Kendo, Dagorhir si alte sporturi istorice (cum sunt sporturile de contact medievale).
-arme care simuleaza lovitura batului: Quarterstaff, Cudgels, Canne de combat (arta martiala cu origini franceze), Gatka, Eskrima (origini filipineze).
-sporturi cu sabia: Jousting.
Sporturile care intra (si) in categoria artelor martiale: Aikido, Jiu Jitsu, Judo, Jujutsu, Karate, Kempo, Kung-Fu, Kyokushin, Qwan Ki Do, Taekwondo, Tricking (origini in capoeira), Kendo, Tai Chi Chuan (sau Tai Chi), Muay Thai.

Am incercat sa fac o lista generala. Sunt multe sporturi care deriva din aceste doua mari categorii si e posibil sa nu le fi enumerat pe toate. Ca in mai orice arta, unele sporturi sunt greu de pus in anumite categorii. Multe au combinatii de diferite tactici de lupta, altele sunt regionale (cum sunt cele din Germania, Filipine, Coreea etc.)

1 răspuns:
| Steregoi a răspuns:

Lupta cu demonii